آنچه درباره چادر مسافرتی باید بدانید؛

 

آنچه درباره چادر مسافرتی باید بدانید

 

چادر مسافرتی یکی از وسایل ضروری در هنگام سفر، کوهنوردی، طبیعت گردی و ... می باشد. اگر برنامه ی شما به گونه ای باشد که قصد داشته باشید شب را در طبیعتی همچون کوهستان، جنگل، ساحل دریا، کنار جاده، کویر و ... بگذرانید، قطعا اهمیت همراه داشتن چادر مسافرتی را می دانید و اگر قبلا این تجربه را داشته اید، ضرورت داشتن چادر مسافرتی را بیشتر درک خواهید کرد. بزرگترین مزیت داشتن چادر مسافرتی این است که حس امنیت و آرامش خاطر را به عنوان یک سرپناه برای شما و هم سفرانتان به همراه خواهد داشت. در این مقاله سعی داریم اطلاعات کاملی از چادر مسافرتی را در اختیار شما همراهان آفرودبازار قرار دهیم تا بتوانید آگاهانه و با اطلاعات کافی ابتدا نیاز خود را بسنجید و با توجه به کاربرد آن بهترین انتخاب و خرید چادر مسافرتی را تجربه کنید.

 

انواع چادرهای مسافرتی از لحاظ سرعت و سهولت نصب :

سرعت و سهولت نصب جهت برپایی چادرهای مسافرتی در کمپینگ برای هر کسی می تواند نکته مهمی باشد. در این مقاله انواع چادرهای مسافرتی را از لحاظ سرعت و سهولت نصب بررسی کرده ایم و در ادامه به توضیح هر یک پرداخته ایم.

 

چادرهای فوری: این چادرها در ایران تحت عنوان چادرهای عصایی یا چادرهای اتوماتیک شناخته شده اند و ساختارشان به گونه ای می باشد که به راحتی و در کوتاه ترین زمان ممکن باز و بسته می شوند.

  • چادرهای عصایی یا میله ای: برای باز کردن این چادرها باید بخش های مختلفی که تشکیل دهنده پایه های آن هستند را به شکل یک عصا (عصای نابینایان) به هم متصل کنید. جنس این پایه ها می تواند از فایبرگلاس یا آلومینیوم باشد. البته جنس آلومینیوم با داشتن مقاومت بالاتر و قابلیت نشکستن در مقابل فشار بادهای شدید از فایبرگلاس بهتر بوده و علاوه بر آن، وزن و حجم کمتری نسبت به فایبرگلاس دارند. از مزیت های فایبرگلاس می توان به ارزان تر بودن آن نسبت به آلومینیوم اشاره کرد.
  • چادرهای اتوماتیک: این چادرها از یک سری ستون تشکیل شده اند که برای باز کردن آن فقط کافیست ستون ها را باز کنید. در این صورت چادر به خودی خود باز می شود. نصب بسیار سریع و آسان در مدت یک دقیقه از ویژگی های بارز چادرهای اتوماتیک می باشند.
  • چادرهای فنری: طراحی چادرهای فنری به این صورت است که داخل پارچه آنها فنر داشته و معمولا باعث بسته بندی گرد این چادرها می شود. هنگام خروج چادر از بسته بندی و رها کردن آن، خود به خود و بلافاصله چادر باز می شود. این چادرها بیشتر مناسب کمپینگ های سبک و آب و هوای ملایم می باشند. از آنجایی که باز و بسته کردن چادرهای فنری در مدت کمتر از یک دقیقه صورت می پذیرد، آنها را جزو چادرهای فوری دسته بندی می کنند.

 چادرهای بادی: این چادرها از تیوب هایی تشکیل شده است که توسط یک پمپ باد به راحتی باد می شوند. چادرهای بادی فاقد میله بوده اما با این حال دارای حجم و وزن بیشتری نسبت به چادرهای فوری هستند و اصلا مناسب کوله گردی نمی باشند. در ادامه به توضیح بیشتر برای این نوع از چادرهای مسافرتی خواهیم پرداخت.

 

انواع چادرهای مسافرتی از لحاظ  طراحی:

 

چادرهای تونلی (Tunnel Tent) : 

به هنگام کمپینگ با خانواده و یا دوستان، اگر به دنبال فضای بیشتری هستید، چادرهای تونلی انتخاب فوق العاده ای خواهد بود. این چادرها از یک سری میله های منحنی (دایره ای) شکل ایجاد شده است و یک ساختار مشابه تونل به وجود می آورد که باعث طول بیشتر این نوع چادرها نسبت به دیگر مدل های چادرهای مسافرتی می شود و فضای بیشتری خصوصا در قسمت سر و شانه خواهند داشت. این چادرها در مقابل بادهای شدید و ناگهانی مقاومت و استقامت بالایی دارند و برای برپایی اردوگاه ها پیشنهاد می شود. هنگامی که از ماشین خود فاصله داشته باشید و بخواهید تمام وسایل را در چادر قرار دهید به دلیل فضای بیشتری که دارید، نگرانی شما از کمبود فضا در داخل چادرهای تونلی کمتر می شود. (تصویر ۱)

 

چادرهای تونلی؛ معایب و مزایای چادر تونلی

تصویر ۱

مزایای چادرهای تونلی:
•    ایده آل برای گروه های بزرگتر از قبیل خانواده ها و سفرهای کمپینگ گروهی
•    تنوع زیاد در طراحی
•    راحت و جادار
•    مقاومت بالا در مقابل باد شدید
 

معایب چادرهای تونلی:
•    نصب این نوع چادرها در برخی از مواقع طول کشیده و به طور معمول بیش از دو دست هنگام نصب نیاز است که باعث می شود از افراد بیشتری برای نصب آن استفاده شود.
•    در چادرهای تونلی که سایز بزرگتری دارند به دلیل طول بیشتر، ممکن است برای تهویه هوا دچار مشکل شوید.

 

چادرهای گرده ماهی (Ridge Tent) :

این مدل از چادرهای مسافرتی با طراحی ساده و کلاسیک، به صورت مثلثی شکل هستند که توسط دو میله ی عمودی که در ابتدا و انتهای چادر قرار دارد نصب می شود و هر دو طرف چادر به صورت مثلث ساده طراحی می شود. چادرهای ریج برای اینکه بتوانند استقامت خود را در برابر باد حفظ کنند، بوسیله ی طناب های مخصوص چادر به زمین متصل شده و محکم می شوند. (تصویر ۲)

 

چادرهای ریج  یا گرده ماهی

تصویر ۲

مزایای چادرهای گرده ماهی:
•    سهولت نصب و پایداری قابل ملاحظه ای دارد.
•    تنوع در سایز

 

معایب چادرهای گرده ماهی:
•    داشتن ارتفاع محدود
•    در حالت بسته معمولا وزن بالایی دارند و ممکن است حمل و جا به جایی آن برایتان سخت باشد.

 

چادرهای گنبدی (Dome Tent) :

چادرهای گنبدی یکی از محبوب ترین نوع چادرهای مسافرتی می باشند که طیف گسترده ای هم دارند. این چادرها با استفاده از دو یا سه میله ی انعطاف پذیر که حالت کمانی شکل (نیم دایره) هستند به هم متصل شده و یک طاق یا گنبد را در بالای چادر ایجاد می کنند که باعث شکل گیری سقف چادر به شکل گنبد می شوند. کف این چادرها به شکل گوشه دار (چند ضلعی) می باشند. مثلا می توانند به شکل مربع و یا شش گوشه باشند.
چادر های گنبدی به دلیل ارتفاع زیاد نسبت به انواع دیگر چادر ها، دارای فضای بیشتری از سرتان تا سقف هستند. در واقع دارای HeadRoom خوبی می باشند. این چادر ها در محیط هایی که شرایط آب و هوایی مناسبی ندارند توصیه نمی شوند، چرا که در مقابل باد و باران استقامت کمتری خواهند داشت. بسیاری از چادرهای گنبدی با یک حیاط ساخته شده اند که می توانید از آن برای نگهداری لوازم و همچنین به عنوان فضایی برای خواب، استفاده کنید. (تصویر ۳)

 

چادرهای گنبدی؛انواع چادر مسافرتی

تصویر ۳

مزایای چادرهای گنبدی:
•    سهولت در باز کردن چادر (معمولا نیاز به میله های کمتری دارند)
•    دارای فضای بیشتر از سر شما تا سقف می باشند (Headroom)
•    ایده آل برای تعداد زیاد
•    یکی از ارزان ترین و قابل دسترس ترین انواع چادرها
•    مناسب برای سفرهای کمپینگ

 

معایب چادرهای گنبدی:
•    هر چقدر سایز چادر بزرگتر باشد در ارتفاع آن هم تاثیر خواهد داشت و این ارتفاع بیشتر باعث می شود در مقابل باد استقامت کمتری داشته باشند.
•    این چادرها معمولا دارای زیپ منحنی برای باز و بسته شدن درب چادر هستند که ممکن است با بی احتیاطی به راحتی خراب شوند.

 

چادرهای بادی (Inflatable or Air Tent) :

چادرهای بادی دارای طراحی نسبتا جدید و نا شناخته هستند که ساختاری مشابه چادر تونلی و چادرهای بزرگ خانوادگی دارند اما فاقد میله می باشند. این چادرها به جای میله، دارای تیوپ های تو خالی هستند که با هوا پر می شوند و یک ساختار سفت و سخت از یک چادر ایده آل را تشکیل می دهند. چادرهای بادی برای باد شدن نیاز به یک پمپ دارند و در حالی که فاقد میله می باشند اما باز هم سنگین تر از دیگر انواع چادرهای مسافرتی هستند. به همین دلیل برای کمپینگ با ماشین و برپایی اردوگاه های بزرگ مناسب خواهند بود.
طرز استفاده و برپایی این چادرها به این صورت است که چادر را از گوشه ها بیرون می کشید و با استفاده از پمپ باد برقی یا دستی، ستون های آن را در کمتر از پنج دقیقه باد کنید. چادرهای بادی در بازار به عنوان یک طراحی جدید و خلاقانه شناخته شده و از قیمت منصفانه ای هم برخوردار می باشند. (تصویر ۴)

 

چادرهای بادی؛ انواع چادر مسافرتی

تصویر ۴

مزایای چادرهای بادی:
•    سهولت نصب و برپایی چادر (تنها توسط یک فرد و با استفاده از پمپ باد، بدون اینکه نیاز به شخص دومی باشد.)
•    فاقد میله هستند و پیکربندی انعطاف پذیری برای بسته شدن چادر دارند.
•    از ارتفاع قابل توجهی برخوردار هستند که برای نگهداری لوازم در داخل چادر و حرکت در نقاط مختلف فضای داخلی و زندگی کردن بسیار مناسب هستند.
•    از آنجایی که دارای هیچ میله ای نیستند دیگر نگران خراب شدن و از بین رفتن میله های آن نخواهید بود.
•    از امنیت بالایی نسبت به دیگر چادرها برخوردار هستند.

 

معایب چادرهای بادی:
•    در مقایسه با دیگر چادرهای مسافرتی ممکن است وزن بیشتری داشته باشند.
•    به علت تکنولوژی جدیدی که دارند گران قیمت تر هستند.
•    پیدا کردن این چادرها در سایزهای بزرگ بسیار سخت خواهد بود.


چادرهای کوهنوردی (کوله پشتی - Backpacking) :

اگر می خواهید برای مدت طولانی در یک روز کوهپیمایی، کوهنوردی و یا طبیعت گردی کنید و بعد از آن پیاده روی طولانی به برپایی چادر بپردازید و استراحت کنید، حمل کردن لوازم سنگین برایتان سخت خواهد بود و نمی توانید وزن زیادی را با خود حمل کنید، به همین دلیل باید میزان وسایل و وزن آنها را که در کوله ی خود می خواهید قرار دهید را در نظر بگیرید. با توجه به این شرایط شما می توانید یک چادر کوهنوردی را انتخاب کنید که وزن کمی نسبت به دیگر طراحی ها داشته و در حالت بسته بسیار فشرده و جمع و جور می باشد. برپا کردن چادرهای کوهنوردی به راحتی انجام می شود. این چادرها دارای سبک های متفاوتی هستند اما عموما دارای یک حیاط خلوت می باشند که کاربرد زیادی خواهند داشت. مثلا اگر لباس ها یا کفش هایتان کثیف باشد، می توانید کفش یا لباس هایتان را در حیاط خلوت قرار دهید و از کثیف شدن فضای داخل چادر جلوگیری کنید . در چادرهای سایز بزرگ تر حتی از بخش حیاط خلوت می توان به عنوان فضایی مناسب جهت آشپزی استفاده کرد و از بودن در معرض باد و باران در امان باشید. این چادرها مناسب افرادی است که با کوله سفر می کنند. (تصویر ۵)

 

چادر کوهنوردی یا Backpacking ؛ انواع چادر مسافرتی

تصویر ۵

مزایای چادرهای کوهنوردی:
•    وزن بسیار سبک (دارای حداقل وزن برای حمل و نگهداری)
•    نصب بسیار ساده بدون ایجاد هر گونه سر و صدایی هنگام نصب
•    بسیار فشرده در حالت بسته بودن چادر (جمع و جور و کوچک)
•    استقامت در مقابل باد
•    مناسب برای کمپینگ پیاده

 

معایب چادرهای کوهنوردی:
•    HeadRoom کمی دارد (فضای آزاد تا سقف در این چادرها بسیار محدود است)
•    ظرفیت محدود (برای خانواده ها و تعداد زیاد مناسب نیستند)

 

چادرهای فنری (Pop-Up Tent) :

در طول چند سال گذشته چادرهای فنری از محبوبیت خاصی برخوردار بوده است. چادرهای فنری به گونه ای طراحی شده اند که به راحتی و بدون نیاز به ساختار خاصی، باز و بسته می شوند. بزرگترین مزیتی که این چادرها دارند، فوری بودن آنها می باشد. پس از اینکه چادر را باز کردید تنها کافیست میخ های آن را به زمین وصل کنید. این چادرها عموما برای دو یا سه نفر طراحی شده و سهولت نصب بی نظیری خواهند داشت. به همین دلیل برای افرادی که تجربه و مهارت کافی برای کمپینگ را ندارند، انتخاب و خرید این چادرها توصیه می شود. بسته بندی این چادرها دایره ای شکل بوده و دارای وزن سبکی می باشند. شما می توانید به راحتی این چادرها را از کیسه بیرون بیاورید و در محل اقامت خود خیلی فوری آن را برپا کنید. لازم به ذکر است، چادرهای فنری در فستیوال ها زیاد دیده می شوند. (تصویر ۶)

 

چادرهای فنری یا پاپ آپ؛ انواع چادر مسافرتی

تصویر ۶

مزایای چادرهای فنری:
•    نصب آسان ( ساختار پیچیده ای ندارند و در چند ثانیه به راحتی می توانید چادر را نصب کنید.)
•    وزن سبکی دارند و حمل آسانی هم خواهند داشت.

 

معایب چادرهای فنری:
•    استقامت کم در شرایط آب و هوایی نا مناسب ( در مقابل باد و باران خصوصا در مناطق بیابانی یا کویری مناسب نیستند. )

 

چادرهای ژئودسیک – نیمه ژئودسیک ( Geodesic Tent – Semi Geodesic Tent ) :

ژئودسیک یک اصطلاح در ریاضی می باشد که چادرهای مسافرتی با توجه به آن طراحی شده اند. این چادرها ساختاری مشابه چادرهای گنبدی دارند اما دارای میله های بزرگی هستند که به صورت ضربدری از روی هم عبور می کنند و با اتصال به یکدیگر در یک تقاطع باعث شکل گیری مثلث هایی می شوند. این نوع از طراحی باعث می شود تا فشار به طور کامل در سراسر ساختمان چادر وارد شود و استقامت بی نظیری به همراه خواهد داشت. پایداری بالا در شرایط آب و هوایی بد از ویژگی های بارز چادرهای ژئودسیک می باشد. ساختار ضربدری (ژئودسیک) باعث می شود در مقابل باد شدید از فروپاشی چادر جلوگیری شود.
چادر های نیمه ژئودسیک شکل دیگری از چادرهای ژئودسیک هستند که از میله های کمتری تشکیل شده و طراحی ساده تری خواهند داشت که باعث می شود وزن کمتری نسبت به چادرهای ژئودسیک داشته باشند. طراحی چادرهای نیمه ژئودسیک به شکل آیرودینامیک است و در مقابل باد مقاومت بالایی هم دارند. این چادرها ساختار فشرده ای در هنگام بسته بودن دارند که می تواند برای حمل، آن را درون کوله پشتی تان قرار دهید. 
در شرایط آب و هوایی بد می توانید باخیال آسوده و داشتن حس امنیت، درون چادر به خواب و استراحت بپردازید تا زمانی که شرایط آب و هوا مناسب گردد. این چادرها HeadRoom خوبی دارند که از دیگر ویژگی های خوب آن محسوب می شود. (تصویر ۷)

 

چادرهای ژئودسیک و نیمه ژئودسیک؛ انواع چادر مسافرتی

تصویر ۷

مزایای چادرهای ژئودسیک:
•    مناسب برای کمپینگ و کوهنوردی در شرایط آب و هوایی نا مناسب و شدید ( در مقابل باد شدید و بارش سنگین مقاومت بالایی دارند )
•    ساختار قوی و دارای ثبات عالی
•    فضای داخلی مناسب ( دارای سقف بلند برای ایستادن افراد بیشتر )

 

معایب چادرهای ژئودسیک:
•    برای گروه های بزرگ مناسب نیستند.
•    به دلیل ساختار فنی تر گران قیمت تر از دیگر چادر ها می باشند.
•    ممکن است وزن زیادی نسبت به دیگر چادرها داشته باشند.
 

 

چادرهای Swag :

این چادرها با پارچه های سنگین که عمدتا از جنس برزنتی هستند تولید شده اند. به همین دلیل از حجم و وزن نسبتا بالایی برخوردار می باشند. چادرهای Swag دارای ویژگی ضدآب (Water Prof) هستند. طراحی خاص این چادرها به گونه ای است که ضخامت پارچه باعث می شود در مواقعی که شرایط آب و هوا نامساعد است، صدای باد و طوفان و بارندگی به گوش شما نرسد. بنابراین می توانید خواب راحتی را در طبیعت تجربه کنید. ارتفاع سقف چادرهای Swag کم می باشد و باعث حفظ دمای بدن شما می شود. چرا که با تنفس شما در داخل چادر، تولید گرما کرده اید و سقف کوتاه این چادرها از به هدر رفتن گرما جلوگیری می کند. پنجره های تعبیه شده در سقف و یا دیواره های چادر به راحتی تهویه هوا را امکان پذیر خواهد کرد. پنجره های این چادرها دارای توری می باشند که در فصل گرما هم انتخاب مناسبی خواهند بود. چادرهای Swag یک و دو نفره طراحی شده اند و امکاناتی که دارد باعث شده برای هر دو فصل گرما و سرما مناسب باشند. (تصویر ۸)

 

تصویر ۸

مزایای چادرهای Swag :
•    جلوگیری از صدای باد و باران به هنگام خواب
•    تهویه مناسب

 

معایب چادرهای Swag :
•    حجم و وزن نسبتا زیاد
•    HeadRoom کمی دارد (فضای آزاد تا سقف در این چادرها بسیار محدود است)

 

انواع چادرهای مسافرتی از لحاظ استفاده:

چادرهای مسافرتی با توجه به نوع استفاده شما می تواند انواع متفاوتی داشته باشند که در ادامه به بیان هر یک می پردازیم.
 

  • چادرهای کوهنوردی (کوله پشتی - Backpacking) : از ویژگی های بارز چادرهای کوهنوردی وزن و حجم بسیار کم آنها می باشد که البته استقامت و تحمل بالایی هم خواهند داشت و برای افرادی که برای کوهنوردی تنها به حمل یه کوله اکتفا می کنند پیشنهاد می شود.
  • چادرهای کمپینگ (Camping Tent) : این چادرها دارای فضای داخلی زیادی هستند که برای کمپینگ گروهی که تعداد افراد بیشتری داخل چادر قرار می گیرند پیشنهاد خوبی می باشد اما فاکتور حجم و وزن چادر باید برایتان  اهمیتی نداشته باشد.
  • چادرهای فستیوال ( Festival Tent ): این چادرها برای افرادی که مهارت کافی در طبیعت گردی ندارند مناسب است. زیرا چادرهای فستیوال به سرعت و به راحتی قابل باز شدن و استفاده می باشند.
  • چادرهای خاص ( Special Tent ) : چادرهای کمپینگ دوچرخه و موتور در این دسته از چادرهای مسافرتی قرار می گیرند. این چادرها با طراحی بسیار خاصی که دارند، مخصوص افرادی می باشد که اهل کمپینگ با دوچرخه و یا موتور هستند. این افراد می توانند چادرهای دوچرخه سواری و موتورسواری را انتخاب کنند که به وسیله آن ها بتوانند به راحتی چادرشان را برپا کنند. برای برپایی این نوع از چادرها حتما باید از  دوچرخه یا موتور به عنوان یک تکیه گاه استفاده کرد. این چادرها اغلب تک نفره بوده، سبک وزن و کم حجم هستند که شما می توانید آن را در کوله ی خود قرار دهید و یا برای حمل به دوچرخه یا موتورتان متصل کنید. (تصویر ۹)

 

چادرهای خاص مخصوص کمپینگ با دوچرخه و موتور؛ انواع چادر مسافرتی

تصویر ۹

  • چادرهای نجات ( Rescue Tent ) : این نوع از چادرها در مواقع بحرانی و شرایط اضطراری پر کاربرد هستند. بسیاری از ارگان ها و سازمان هایی که در زمینه امور عملیاتی در سطح کشور فعالیت دارند، از چادرهای نجات استفاده می کنند. برپایی چادرهای نجات معمولا توسط سازمان هایی که در حین انجام عملیات امداد و نجات هستند و نیاز به اردوگاه های اسکان اضطراری، به عنوان یک سرپناه موقت دارند، انجام می شود. از ویژگی های مهم چادرهای نجات سهولت نصب، راه اندازی سریع، استقامت بالا و ... می باشد. (تصویر ۱۰)

 

چادرهای نجات؛ انواع چادر مسافرتی

تصویر ۱۰

 

 

فروشگاه آفرود بازار اولین و بزرگترین مجموعه ای است که در زمینه تامین تجهیزات کمپینگ و طبیعت گردی همچون چادر مسافرتی با بهترین برندها فعالیت دارد.

برای مشاهده محصولات کمپینگ در فروشگاه آفرود بازار کلیک نمایید.

آفرودبازار، هر آنچه خارج از جاده ها نیاز دارید و باید بدانید.