5 فاکتور مهمی که قبل از خرید کایاک، بهتر است بدانید؛

 

فاکتورهای مهم برای خرید کایاک

 

قایق‌های کایاک برگرفته از قایق کانو می‌باشد که از زمان سرخ پوستان کانادایی جهت جابه‌جایی انسان، حیوانات، وسایل، ماهیگیری و ورزش مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای علاقه‌مندان به ورزش‌های آبی توصیه می‌شود.
قایقران باید به صورت نشسته در کایاک قرار گیرد و برای راندن و سوق دادن کایاک به سمت جلو، از پاروی دو کفه استفاده کند.

جهت خرید کایاک باید ابتدا نیاز خود را سنجیده و با توجه به کاربرد آن بتوانید بهترین خرید کایاک را انجام دهید که در ادامه این مقاله می‌توانید فاکتورهای مهمی را مورد بررسی قرار دهید.

 

راهنمای خرید کایاک

1. ابعاد کایاک:

طول و پهنای کایاک در سرعت حرکت و ثبات آن روی سطح آب تاثیر بسیار زیادی داشته و از مهمترین خصوصیات کایاک محسوب می‌شود. در صورتیکه طول کایاک بیشتر و پهنای آن کمتر باشد، تاثیر مستقیم در افزایش سرعت کایاک خواهد داشت و میزان ثبات قرار گرفتن روی سطح آب کاهش می‌یابد.
همچنین در صورتیکه که طول کایاک کمتر باشد و پهنای آن بیشتر، سرعت حرکت کایاک کاهش یافته و ثبات آن روی سطح آب افزایش می‌یابد.

درباره طول کایاک

2. ظرفیت کایاک:

ظرفیت کایاک براساس تعداد افراد می‌تواند متفاوت باشد که عبارتند از:

کایاک یک نفره، کایاک دو نفره، کایاک سه نفره، کایاک چهار نفره و کایاک‌های چند تکه.
- کایاک‌های چند تکه: شما می‌توانید با خرید کایاک‌های چند تکه در کوتاه‌ترین زمان ممکن کایاک یک نفره را به دو نفره، دو نفره را به سه نفره و حتی بیشتر از این تعداد تبدیل کرده و همچنین در هزینه خرید کایاک‌های چند نفره صرفه‌جویی نمایید. در واقع شما می‌توانید با خرید تکه میانی کایاک و متصل کردن آنها به یکدیگر ظرفیت را افزایش دهید.

قایق کایاک چندتکه

 

3. جنس کایاک:

تفاوت کایاک فایبرگلاس و کایاک بادی: از مزایای کایاک فایبر گلاس نسبت به کایاک بادی می‌توان به استحکام بالا، برش آب بالا و در نتیجه سرعت بالاتر و تاثیر بسیار کم جریان باد در حرکت آن اشاره نمود و از معایب آن داشتن وزن و حجم بالاتر نسبت به کایاک بادی می‌باشد که حمل‌ونقل و انبار کردن آن را سخت‌تر خواهد کرد.
متقابلا کایاک بادی سرعت کمتری داشته و جریان باد در حرکت آن تاثیرگذار خواهد بود. اما در مورد مزایای کایاک بادی می‌توان به وزن و حجم کمتر آن نسبت به کایاک فایبرگلاس اشاره کرد که در نتیجه، حمل‌ونقل آسان و انبار کردن راحت، آن را مورد توجه قرار می‌دهد.

 

4. کاربرد کایاک:

نوع کاربرد کایاک در خرید کایاک مهم می‌باشد و شما می‌توانید براساس نیازتان کایاک مورد نظرتان را انتخاب کنید. اگر جهت ماهیگیری قصد خرید کایاک را دارید، می‌توانید کایاک ماهیگیری (Fishing Kayaks) را انتخاب نمایید و یا اگر می‌خواهید تنها جهت تفریح در آب از کایاک استفاده کنید، خرید کایاک تفریحی (Recreational Kayaks) انتخاب مناسبی خواهد بود.
جهت دیدن انواع دیگر کایاک بر اساس کاربردشان اینجا را کلیک نمایید.

 

5. مدل کایاک:

Sit-On-Top (برون نشین): در این نوع کایاک، قایقران روی کایاک و در بالاتر از سطح آب قرار می‌گیرد و برای قایقرانی در آب‌های آرام و نیمه آرام (حتی آب‌های عمیق) مناسب می‌باشد.
به همین دلیل این کایاک در دریا، دریاچه، پشت سد، رودخانه‌های آرام (حداکثر کلاس 3) مورد استفاده قرار می‌گیرد. کایاک برون‌نشین ترجیحا مناسب آب و هوای گرم می‌باشد، زیرا احتمال خیس شدن شما وجود دارد.
تخلیه خودکار آب از طریق سوراخ‌های تعبیه شده در کایاک برون‌نشین از قابلیت‌های قابل توجه آن بوده. همچنین پرش داخل آب در این نوع کایاک به راحتی انجام می‌شود و سوار شدن مجدد در هر نقطه‌ای از آب که باشید، امکان پذیر خواهد بود.

Sit-In (درون نشین): در این نوع کایاک،  بیش از 60درصد از بدن قایقران در داخل قایق قرار می‌گیرد که باعث می‌شود از خیس شدن و بادهای سرد در امان باشید و به همین دلیل برای آب‌وهوای سرد مناسب می‌باشد.
کایاک‌های درون‌نشین همچون کایاک برون نشین در دریا، دریاچه، پشت سد، و رودخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در آب‌های رودخانه‌ای خروشان (Whitewater) که جریان آب شدت بیشتری دارد و همچنین هنگام پرش از ارتفاعات، این نوع کایاک کاربردی‌تر بوده و قدرت مانورپذیری بالاتری خواهند داشت.
کایک درون‌نشین از قابلیت تخلیه خودکار آب برخوردار نبوده و به همین دلیل در صورتیکه آب به داخل قایق نفوذ کند باعث سنگین شدن قایق شده و به مرور قایق در آب غرق خواهد شد.
همچنین امکان پرش در آب و سوار شدن مجدد در وسط آب برای این نوع کایاک امکان پذیر نبوده و قایقران در صورت پرش در آب، باید شنا کرده تا زمانی که به خشکی و سطحی از آب برسد تا بتواند مجدد در قایق قرار گیرد.

 

تفاوت کایاک درون نشین و کایاک برون نشی


 

جدول مقایسه انواع کایاک

Sit-On-Top Rec

(کایاک تفریحی برون نشین)

Sit-Inside Rec

(کایاک تفریحی درون نشین)

Whitewater Kayak

(کایاک آب‌های خروشان)

Sea Kayak

(کایاک دریا)

Canoe/Kayak Hybrid

(قایق کانو)

ماهیگیریعالیعالیمحدودخوبعالی
کمپینگخوبخوبمحدودخوبعالی
غواصیعالیمحدودمحدودمحدودمحدود
مسابقهمحدودخوبخوبعالیمحدود
خانوادهعالیعالیمحدودمحدودعالی
دریاچهعالیعالیمحدودخوبخوب
تالابعالیعالیخوبمحدودعالی
رودخانه (آب‌های خروشان)محدودخوبعالیمحدودمحدود
رودخانه (آب‌های آرام)عالیعالیخوبمحدودعالی
اقیانوسعالیخوبمحدودعالیمحدود
خلیجعالیخوبمحدودعالیعالی
سرعتمحدودخوبمحدودعالیمحدود
میزان ثباتعالیخوبمحدودمحدودعالی
مانورپذیریخوبخوبعالیمحدودخوب
وزنمحدودخوبعالیخوبخوب

 

 

فروشگاه آفرود بازار اولین و بزرگترین مجموعه‌ای است که در زمینه تامین تجهیزات تفریحات آبی همچون پدل‌برد با بهترین برندها فعالیت دارد.

برای مشاهده محصولات تفریحات آبی در فروشگاه آفرودبازار کلیک نمایید.

آفرودبازار، هر آنچه خارج از جاده‌ها نیاز دارید و باید بدانید.