راهنمای خرید قایق کایاک

نوشته شده توسط آفرودبازار 1397/11/07 13:46:38 0 نظرات تفریحات آبی,

5 فاکتور مهمی که قبل از خرید کایاک، بهتر است بدانید؛

 

فاکتورهای مهم برای خرید کایاک

 

قایق های کایاک برگرفته از قایق کانو می باشد که از زمان سرخ پوستان کانادایی جهت جا به جایی انسان، حیوانات، وسایل، ماهی گیری و ورزش مورد استفاده قرار می گیرد و برای علاقه مندان به ورزش های آبی توصیه می شود.
قایق ران باید به صورت نشسته در کایاک قرار گیرد و برای راندن و سوق دادن کایاک به سمت جلو، از پاروی دو کفه استفاده کند.

جهت خرید کایاک باید ابتدا نیاز خود را سنجیده و با توجه به کاربرد آن بتوانید بهترین خرید کایاک را انجام دهید که در ادامه این مقاله می توانید فاکتور های مهمی را مورد بررسی قرار دهید.

 

راهنمای خرید کایاک

1. ابعاد کایاک:

طول و پهنای کایاک در سرعت حرکت و ثبات آن روی سطح آب تاثیر بسیار زیادی داشته و از مهمترین خصوصیات کایاک محسوب می شود. در صورتیکه طول کایاک بیشتر و پهنای آن کمتر باشد، تاثیر مستقیم در افزایش سرعت کایاک خواهد داشت و میزان ثبات قرار گرفتن روی سطح آب کاهش می یابد.
همچنین در صورتیکه که طول کایاک کمتر باشد و پهنای آن بیشتر، سرعت حرکت کایاک کاهش یافته و ثبات آن روی سطح آب افزایش می یابد.

درباره طول کایاک

2. ظرفیت کایاک:

ظرفیت کایاک براساس تعداد افراد می تواند متفاوت باشد که عبارتند از :

کایاک یک نفره، کایاک دو نفره، کایاک سه نفره، کایاک چهار نفره و کایاک های چند تکه.
- کایاک های چند تکه: شما می توانید با خرید کایاک های چند تکه در کوتاه ترین زمان ممکن کایاک یک نفره را به دو نفره، دو نفره را به سه نفره و حتی بیشتر از این تعداد تبدیل کرده و همچنین در هزینه خرید کایاک های چند نفره صرفه جویی نمایید. در واقع شما می توانید با خرید تکه میانی کایاک و متصل کردن آنها به یکدیگر ظرفیت را افزایش دهید.

قایق کایاک چندتکه

 

3. جنس کایاک:

تفاوت کایاک فایبرگلاس و کایاک بادی: از مزایای کایاک فایبر گلاس نسبت به کایاک بادی می توان به استحکام بالا، برش آب بالا و در نتیجه سرعت بالاتر و تاثیر بسیار کم جریان باد در حرکت آن اشاره نمود و از معایب آن داشتن وزن و حجم بالاتر نسبت به کایاک بادی می باشد که حمل و نقل و انبار کردن آن را سخت تر خواهد کرد.
متقابلا کایاک بادی سرعت کمتری داشته و جریان باد در حرکت آن تاثیرگذار خواهد بود. اما در مورد مزایای کایاک بادی می توان به وزن و حجم کمتر آن نسبت به کایاک فایبرگلاس اشاره کرد که در نتیجه، حمل و نقل آسان و انبار کردن راحت آن را مورد توجه قرار می دهد.

 

4. کاربرد کایاک:

نوع کاربرد کایاک در خرید کایاک مهم می باشد و شما می توانید براساس نیازتان کایاک مورد نظرتان را انتخاب کنید. اگر جهت ماهیگیری قصد خرید کایاک را دارید، می توانید کایاک ماهی گیری (Fishing Kayaks) را انتخاب نمایید و یا اگر می خواهید تنها جهت تفریح در آب از کایاک استفاده کنید، خرید کایاک تفریحی (Recreational Kayaks) انتخاب مناسبی خواهد بود.
جهت دیدن انواع دیگر کایاک بر اساس کاربردشان اینجا را کلیک نمایید.

 

5. مدل کایاک:

Sit-On-Top (برون نشین): در این نوع کایاک، قایق ران روی کایاک و در بالاتر از سطح آب قرار می گیرد و برای قایق رانی در آب های آرام و نیمه آرام (حتی آب های عمیق) مناسب می باشد.
به همین دلیل این کایاک در دریا، دریاچه، پشت سد، رودخانه های آرام (حداکثر کلاس 3) مورد استفاده قرار می گیرد. کایاک برون نشین ترجیحا مناسب آب و هوای گرم می باشد، زیرا احتمال خیس شدن شما وجود دارد.
تخلیه خودکار آب از طریق سوراخ های تعبیه شده در کایاک برون نشین از قابلیت های قابل توجه آن بوده. همچنین پرش داخل آب در این نوع کایاک به راحتی انجام می شود و سوار شدن مجدد در هر نقطه ای از آب که باشید، امکان پذیر خواهد بود.

Sit-In (درون نشین): در این نوع کایاک،  بیش از 60درصد از بدن قایق ران در داخل قایق قرار می گیرد که باعث می شود از خیس شدن و بادهای سرد در امان باشید و به همین دلیل برای آب و هوای سرد مناسب می باشد.
کایاک های درون نشین همچون کایاک برون نشین در دریا، دریاچه، پشت سد، و رودخانه ها مورد استفاده قرار میگیرد. اما در آب های رودخانه ای خروشان (Whitewater) که جریان آب شدت بیشتری دارد و همچنین هنگام پرش از ارتفاعات، این نوع کایاک کاربردی تر بوده و قدرت مانورپذیری بالاتری خواهند داشت.
کایک درون نشین از قابلیت تخلیه خودکار آب برخوردار نبوده و به همین دلیل در صورتیکه آب به داخل قایق نفوذ کند باعث سنگین شدن قایق شده و به مرور قایق در آب غرق خواهد شد.
همچنین امکان پرش در آب و سوار شدن مجدد در وسط آب برای این نوع کایاک امکان پذیر نبوده و قایق ران در صورت پرش در آب، باید شنا کرده تا زمانی که به خشکی و سطحی از آب برسد تا بتواند مجدد در قایق قرار گیرد.

 

تفاوت کایاک درون نشین و کایاک برون نشی


 

جدول مقایسه انواع کایاک

Sit-On-Top Rec

(کایاک تفریحی برون نشین)

Sit-Inside Rec

(کایاک تفریحی درون  نشین)

Whitewater Kayak

(کایاک آب های خروشان)

Sea Kayak

(کایاک دریا)

Canoe/Kayak Hybrid

(قایق کانو)

ماهیگیری عالی عالی محدود خوب عالی
کمپینگ خوب خوب محدود خوب عالی
غواصی عالی محدود محدود محدود محدود
مسابقه محدود خوب خوب عالی محدود
خانواده عالی عالی محدود محدود عالی
دریاچه عالی عالی محدود خوب خوب
تالاب عالی عالی خوب محدود عالی
رودخانه (آب های خروشان) محدود خوب عالی محدود محدود
رودخانه (آب های آرام) عالی عالی خوب محدود عالی
اقیانوس عالی خوب محدود عالی محدود
خلیج عالی خوب محدود عالی عالی
سرعت محدود خوب محدود عالی محدود
میزان ثبات عالی خوب محدود محدود عالی
مانور پذیری خوب خوب عالی محدود خوب
وزن محدود خوب عالی خوب خوب

 

 

فروشگاه آفرود بازار اولین و بزرگترین مجموعه ای است که در زمینه تامین تجهیزات تفریحات آبی همچون پدل برد با بهترین برندها فعالیت دارد.

برای مشاهده محصولات تفریحات آبی در فروشگاه آفرود بازار کلیک نمایید.

آفرودبازار، هر آنچه خارج از جاده ها نیاز دارید و باید بدانید.

 

 

 

ارسال نظر