ویژگی‌های مهم بخاری مسافرتی مناسب

ویژگی‌های مهم بخاری مسافرتی مناسب

اکثر افراد زمستان را برای رفتن به کمپینگ ترجیح نمی‌دهند. اما هستند کسانی که علاقه‌مند تجربه کمپینگ در هر شرایطی باشند. کمپینگ زمستانی لحظات آرام و دلنشینی دارد که در شرایط دیگر قابل دستیابی نیست؛ جمعیت محدود، مناظر دست نخورده و پوشیده از برف و ... . با این حال، خوابیدن در یک چادر سرد می‌تواند این سفر را به یک کابوس برای شما تبدیل کند. اگرچه یک کیسه خواب گرم یا چندلایه لباس تا حد زیادی شما را گرم نگه می‌دارد، اما گاهی اوقات در دماهای خیلی پایین، فقط یک بخاری کمپینگ می‌تواند حس گرمای لذت‌بخش را به شما منتقل کند.

یک بخاری کمپینگ کوچک اما قدرتمند به‌راحتی گرمای موردنیاز چادر مسافرتی شما را تامین خواهد کرد. علی‌رغم طیف گسترده‌ای از مدل‌ها که در بازار وجود دارد، شاید پیدا کردن گزینه مناسب کمی دشوار باشد. آیا بخاری مورد نظر، نیاز شما را برآورده می‌کند؟ آیا به‌خوبی در داخل چادر جا می‌شود؟ آیا به اندازه‌ای قدرتمند است که کل چادر را گرم کند؟ در این مقاله قصد داریم هر اطلاعاتی را که برای انتخاب و خرید یک بخاری مسافرتی مناسب لازم دارید، مطرح کرده و به این سوالات پاسخ دهیم.

 

فهرست مطالب

انواع بخاری کمپینگ

بخاری های کمپینگ گازی

بخاری های کمپینگ برقی

بخاری های کمپینگ نفتی

راهنمای خرید بخاری مسافرتی

نکات ایمنی استفاده از بخاری مسافرتی

 

انواع بخاری کمپینگ

 

برای انتخاب و خرید یک بخاری مسافرتی مناسب باید انواع آن را بشناسید و مطابق با نیاز خود و کارایی که انتظار دارید، بهترین مدل را تهیه کنید. بخاری های سفری به‌طور کلی به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند؛ بخاری‌های گازی، برقی و نفتی. در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

 

♦ بخاری های کمپینگ گازی

 

در بخاری‌های گازی سفری عموما از گاز بوتان یا پروپان استفاده می‌شود. پروپان در حقیقت یک گاز هیدروکربنی قابل اشتعال است که به‌صورت مایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. بخاری‌های مبتنی‌بر گاز پروپان، از پرطرفدارترین و پرکاربردترین بخاری‌های موجود در بازار هستند. گاز بوتان، سوخت دیگری است که می‌تواند در بخاری‌های کمپینگ استفاده شود. این نوع گاز، به دلیل اینکه در دمای بالا تمایل دارد از مایع به گاز تبدیل شود، زیاد برای استفاده مورد توجه نیست. بخاری‌های پروپان طرفدار بیشتری دارند زیرا به نسبت قابل اعتمادتر هستند، سریعتر می‌سوزند و شکل مایع خود را در آب‌وهوای سردتر نیز حفظ می‌کنند.

بخاری‌های گازی با توجه به نیاز، دارای اشکال و اندازه‌های متفاوتی هستند. بخاری‌های پروپانی، گرمای بیشتری را در چادر مسافرتی فراهم می‌کنند، اما استفاده از آن‌ها برخی نگرانی‌های ایمنی را به دنبال دارد. در نتیجه، تولیدکننده‌های این نوع بخاری‌ها، سعی می‌کنند ویژگی‌های ایمنی خاصی را برای جلوگیری از هرگونه آسیب در نظر بگیرند. یکی از مهم‌ترین نکات ایمنی که باید قبل از انتخاب بخاری مسافرتی به آن توجه نمایید، وجود مکانیزم داخلی برای خاموش شدن خودکار بخاری در مواقع اضطرای است.

 

♦ بخاری های کمپینگ برقی

 

بخاری های کمپینگ برقی

یکی دیگر از انواع بخاری‌های مسافرتی، مدل برقی آن است. بخاری‌های برقی یک انتخاب در دسترس و ایمن برای استفاده در کمپینگ به حساب می‌آیند. اما فقط در صورتی که در محل کمپینگ خود دسترسی به برق داشته باشید. همچنین، به عنوان یک نکته حرفه‌ای در انتخاب و خرید بخاری برقی توجه داشته باشید فن آن به‌صورت جداگانه هم قابل روشن شدن باشد. به این شکل می‌توانید در روزهای گرم از آن به عنوان پنکه استفاده کنید.

اکثر بخاری‌های برقی قابل حمل در دو دسته زیر قرار می‌گیرند:

 1. بخاری همرفت: نام این دستگاه از مکانیزم گرمایشی که استفاده می‌کند گرفته شده است. در این روش، هوای معمولی یا تازه وارد دستگاه شده و با سطحی که از قبل گرم شده برخورد می‌کند. در اثر این تماس، دمای هوای ورودی افزایش پیدا کرده و باد گرم از خروجی دستگاه منتشر می‌شود. این مدل بخاری برای فضاهای بزرگ طراحی شده است.

همچنین یک بخاری همرفت سرامیکی هم وجود دارد که از یک صفحه سرامیکی برای تولید گرما استفاده می‌کند و پس از طی فرآیندی مشخص، در نهایت یک فن هوای گرم را به بیرون منتقل می‌کند.

 1. بخاری تابشی: این نوع بخاری‌های سفری از یک صفحه فلزی ساخته شده از کوارتز یا سایر مواد معدنی مشابه استفاده می‌کنند که در کنار یک بازتابنده هوا، سازوکار تولید گرما را انجام می‌دهند. طراحی بخاری‌های تابشی مناسب فضاهای کوچکتر است.

 

♦ بخاری های کمپینگ نفتی

 

این نوع بخاری‌ها هم گزینه خوبی برای استفاده در سفر هستند، اما باید در محلی استفاده شوند که تهویه کافی وجود داشته باشد. بخاری‌های نفتی معمولاً مقادیر مشخصی دوده و مونوکسیدکربن از خود ساطع می‌کنند که یک نکته منفی بزرگ برای آن‌ها به‌حساب می‌آید.

بخاری‌های سفری که نفت را به‌عنوان سوخت مصرف می‌کنند، عمدتاً توسط افراد معمولی که در فضای باز فعالیت دارند مانند ماهیگیران مورد استفاده قرار می‌گیرند. دلیل این امر سوخت بسیار کم‌هزینه‌ای است که می‌تواند برای مدت طولانی گرمای مورد نیاز را تولید کند.

 

راهنمای خرید بخاری مسافرتی

 

بدیهی است که هنگام خرید تجهیزات کمپینگ، کیفیت و ایمنی مهمترین ملاحظاتی هستند که باید در نظر گرفت. اگرچه اکثر بخاری‌های سفری موجود در مراکز فروش معتبر ایمنی کافی را دارند، اما باید به کاربردی بودن آن‌ها نیز توجه کرد. هر بخاری مسافرتی دارای مجموعه‌ای از نقاط قوت و ضعف است. اگر وسیله‌ای می‌خواهید که کاملاً با نیازهای شما مطابقت داشته باشد، حتما باید قبل از خرید به اندازه کافی تحقیق کنید. در ادامه به معرفی معیارهای اصلی که باید قبل از خرید به آن‌ها توجه نمایید، می‌پردازیم.

 

 • نوع سوخت

همانطور که قبلاً توضیح دادیم، بخاری‌های کمپینگ می‌توانند از سوخت‌های مختلفی استفاده کنند. بخاری‌های گازی به ویژه با سوخت پروپان رایج‌ترین و پرکاربردترین بخاری‌ها هستند. در هنگام انتخاب بخاری‌های گازسوز، حتما نکات زیر را برای کمپینگ در نظر داشته باشید:

- در مناطق مرتفع، اکسیژن کاهش پیدا می‌کند.

- سوختن گاز، بوی نامطبوعی به دنبال خواهد داشت.

- تصادف احتمالی در زمانی که مخزن سوخت قابل حمل به‌همراه دارید، بسیار خطرناک‌تر خواهد بود.

هنگام استفاده از بخاری نفتی یا گازسوز، به یک چادر با تهویه مناسب نیاز دارید، زیرا این دو هنگام استفاده در یک فضای بسته، گازهای سمی و بد بویی تولید می‌کنند. در ضمن، همانطور که گفتیم استفاده از بخاری‌های برقی هم مستلزم این است که در محل کمپینگ به منبع برق دسترسی داشته باشید.

 

 • اندازه و وزن بخاری

ندازه و وزن بخاری

در نظر گرفتن میزان فضای موجود و همراه نداشتن وسایل اضافی، یکی از مهم‌ترین نکات در هر سفری است. در نتیجه، برای انتخاب و خرید بخاری کمپینگ، باید به اندازه و وزن آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. اگر می‌دانید که ماجراجویی شما شامل پیاده‌روی خواهد بود، باید یک بخاری بسیار سبک و قابل حمل تهیه کنید. برخی از بخاری‌های سفری تنها 1 تا 2 کیلوگرم وزن دارند و با اندازه‌ای جمع‌وجور برای حمل با کوله‌پشتی بسیار مناسب هستند. همچنین، علاوه‌بر خود بخاری، حجم لوازم جانبی آن هم مهم است.

 

 • میزان صدا

حتما از اینکه در چادر شما و مخصوصا در هنگام خواب، سر و صداهای آزار دهنده به گوش برسد، استقبال نمی‌کنید. یک بخاری سفری پر سر و صدا که مانع خواب راحت شود نه‌تنها مفید و کمک‌کننده نیست بلکه آرامش را هم از شما می‌گیرد. به‌طور معمول، بخاری‌های گازی به نسبت بخاری‌های برقی صدای بلندتری دارند.

اگر خواب سبکی دارید، بسته به تعداد دسی بل تولید شده توسط بخاری، ممکن است شب سختی را پشت سر بگذارید. همچنین به یاد داشته باشید، برای کاهش سر و صدا در طبیعت، استفاده از گوش‌گیر یا هدفون توصیه نمی‌شود.

 

 • معیار BTU

BTU (واحد حرارتی بریتانیا) واحدی است که اغلب برای اندازه‌گیری گرمای خروجی از یک بخاری چادری استفاده می‌شود. معیار BTU به شما کمک می‌کند تا میزان فضایی را که یک بخاری می‌تواند گرم کند، محاسبه کنید. گرمای مورد نیاز، علاوه بر BTU، به آب‌وهوای منطقه و ضخامت چادر شما نیز بستگی دارد.

چادرها معمولاً دارای درجه عایق هستند. برای اینکه بدانید به بخاری با چه مقدار BTU برای گرم کردن داخل چادر نیاز دارید، کافیست فضای داخل چادر مسافرتی را (به فوت مکعب) در درجه عایق آن ضرب کنید. به عنوان مثال، اگر در اوج زمستان به کمپینگ می‌روید (احتمالا به یک چادر با درجه عایق 8 نیاز دارید) و فضای شما حدود 100 فوت مکعب است، برای گرم شدن داخل چادر به یک بخاری با 800 BTU نیاز دارید.

 

 • راندمان انرژی

این عامل در درجه اول برای بخاری‌های پروپان و بوتان دارای اهمیت است. قبل از خرید بخاری، حتما میزان مصرف سوخت آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید که سوخت کافی به همراه دارید. در بخاری‌های برقی هم، اطلاع از میزان و آمپر مصرفی، برنامه‌ریزی را برای شما ساده‌تر خواهد کرد.

 

 • ویژگی‌های ایمنی

اکثر بخاری‌های چادری دارای ویژگی‌های ایمنی هستند. این مقررات برای اطمینان از پیشگیری از خطرات آتش‌سوزی در کنار سایر خطرات ایجاد شده است. به عنوان مثال، یک بخاری ایمن باید زمانی که در مناطقی با کمبود اکسیژن قرار دارد به طور خودکار خاموش شود.

یکی دیگر از ویژگی‌های ایمنی که باید به آن توجه کنید مکانیزم پیشگیری از آتش‌سوزی در صورت سقوط یا واژگونی بخاری است. وجود تایمر برای خاموش شدن خودکار بخاری بعد از مدتی مشخص هم می‌تواند مفید باشد.

 

 • اعتبار و سابقه برند

به هیچ وجه نمی‌توان اهمیت خرید بخاری از یک سازنده معتبر را نادیده گرفت. برند شناخته شده نه تنها شانس داشتن یک بخاری کارآمد را برای مدت زمان مناسبی افزایش می‌دهد، بلکه سطح خوبی از خدمات پس از فروش را نیز تضمین می‌کند.

اکثر برندهای برتر، گارانتی قابل توجهی برای بخاری‌های مسافرتی دارند. برند‌هایی مانند مستر هیتر، کلمن و کووآ گزینه‌های بسیار خوبی هستند زیرا امتحان خود را پس داده‌اند.

 • طول عمر مفید

بهترین بخاری‌های کمپینگ باید از مواد بادوام مانند فولاد ضدزنگ ساخته شده باشند. دانستن دوام یک محصول قبل از استفاده و فقط با بررسی مشخصات، بسیار چالش برانگیز است. به این ترتیب، شما باید نظرات کاربران را بخوانید و یک بخاری کمپینگ از یک برند معتبر خریداری کنید.

 

نکات ایمنی استفاده از بخاری مسافرتی

 

بخاری مسافرتی

بخاری‌های چادری برای عملکرد خوب باید مقدار زیادی گرما تولید کنند و همین حرارت بالا می‌تواند خسارات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. آتش‌های کنترل نشده یکی از خطرات همیشگی در کمپینگ‌هاست. اگر می‌خواهید مطمئن شوید که همه افراد در مهمانی کمپینگ شما ایمن هستند، باید تمام نکات ایمنی بخاری سفری را در نظر داشته باشید.

 1. از پایه مناسب استفاده کنید: تنها پایه‌ای که باید از آن استفاده کنید، پایه‌ای است که همراه بخاری شما ارائه می‌شود. با این حال، اگر بخاری شما فاقد پایه است، نباید از جسم نامناسبی به‌عنوان پایه استفاده کنید، زیرا ممکن است در اثر حرارت بالا، آتش بگیرد. حتی بدتر از آن، اگر بخاری به دلیل ناپایداری پایه بیفتد، می‌تواند خسارات جانی و مالی غیرقابل جبرانی را برای شما و سایر افراد به دنبال داشته باشد.

 1. بخاری را در جای مناسب قرار دهید: اگرچه قرار دادن بخاری در مرکز چادر کارآمدترین حالت ممکن است، اما همیشه عملی نیست. پس اگر چادر کمپینگ شما از طراحی ارگونومیک و جمع‌وجور برخوردار است، باید تلاش کنید تا راندمان گرما را بهینه کنید و درعین حال بخاری را از لبه‌های چادر دور نگه دارید. 

 1. به حداکثر گرمای بخاری توجه کنید: راهنمای همراه بخاری حاوی اطلاعاتی در مورد حداکثر حرارتی است که دستگاه شما می‌تواند به آن برسد. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تصمیم‌گیری بهتری در مورد محل قرارگیری بخاری و مدت زمان مورد نیاز برای گرم شدن کامل داخل چادر داشته باشید.

 1. ایمنی چادر را مدنظر داشته باشید: هرگز به دنبال خرید یک بخاری سفری که برای استفاده در فضاهای داخلی کوچک و چادر طراحی نشده، نروید. برای اطمینان از ایمن بودن چادر، لازم است که از بخاری کمپینگ با کیفیت و آزمایش شده استفاده کنید.

 1. بخاری را در طول شب خاموش کنید: شاید تسلیم شدن در برابر وسوسه روشن گذاشتن بخاری در طول شب آسان باشد؛ ولی در نظر بگیرید که بحث جان شما مطرح است. اینکار می‌تواند فاجعه آمیز باشد زیرا ممکن است زمانی که شما در کیسه خواب خود قرار دارید اتفاق ناگواری بیفتد. توصیه می‌شود از بخاری خود برای گرم کردن چادر هنگام آماده شدن برای خواب استفاده کنید. به این شکل، قبل از خواب، فضا به اندازه کافی گرم خواهد شد و برایتان مهم نیست که آن را خاموش کنید. 

 1. برای بخاری تهویه مناسب درست کنید: تهویه به خصوص در هنگام استفاده از بخاری‌های گازسوز و نفتی بسیار مهم است. هوادهی مناسب تضمین می‌کند که هر گونه دی اکسید کربن/مونوکسیدی که توسط بخاری ساطع می‌شود به بیرون منتقل شده و هوای تازه وارد چادر سفری شما می‌شود.

 

جمع‌بندی

در نگاه اول، انتخاب بهترین بخاری کمپینگ از میان انبوهی از گزینه‌های موجود در بازار سخت به‌نظر می‌آید. اما اگر تمام نکات مطرح شده در همین مطلب را در نظر بگیرید، رسیدن به انتخاب نهایی چندان هم سخت نیست. اول باتوجه به انواع موجود بخاری سفری، مدل مورد نظر را انتخاب کنید. در گام بعدی، معیارهای معرفی شده را برای هر بخاری با کارایی مورد انتظار خود مقایسه کرده و در نهایت با در نظر گرفتن موارد ایمنی، اقدام به خرید نمایید. همچنین هرگونه سوال، نظر یا پیشنهادی داشتید، می‌توانید از طریق صفحه تماس با ما یا بخش نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید.