هر آنچه که درباره پدل برد می خواهید بدانید؛

 

هر آنچه که درباره پدل برد می خواهید بدانید

 

پدل برد چیست؟

SUP مخفف Stand Up Paddling است که یکی از ورزش‌های آبی محسوب می‌شود و به سرعت در حال پیشرفت در جهان می‌باشد. SUP ورزشی است که علاوه‌بر هیجان، می‌تواند آرامش را برای شما به ارمغان آورد و پس از کمی تمرین می‌توان به موج‌های دریا و اقیانوس نگاه متفاوتی داشت و از تفریحات آبی نهایت لذت را ببرید. شما می‌توانید جهت آرامش اعصاب به یک دریاچه، دریا و ... بروید و با فاصله گرفتن از ساحل و انجام تمرینات یوگا آرامش خاصی را تجربه کنید و یا همان طور که در بالا گفته شد، می‌توانید یک تفریح آبی هیجان انگیز را برای خود رقم زده و هیجانات درونی خود را با ورزشی همچون موج سواری تخلیه کنید.

 

استفاده از پدل برد علاوه بر ایجاد آرامش، باعث تقویت عضلات و تعادل بدن نیز می‌گردد. در این ورزش تمامی عضلات بدن از نوک انگشتان پا تا گردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ورزش ترکیبی از قایق رانی و موج سواری می‌باشد و به این صورت است که قایق ران در آن ایستاده و برای سوق دادن پدل برد به سمت جلو باید از یک پارو یک طرفه استفاده کند. لازم به ذکر است که قایق ران در پدل برد لزوما به صورت ایستاده نیست و بعضا می‌تواند به صورت نشسته هم باشد.

 

هدف شما برای کاربرد پدل برد هر چیزی می تواند باشد، اما انتخاب و خرید پدل برد مناسب مستلزم دانستن نکاتی است که در این مقاله قصد داریم این نکات را بررسی کنیم. ابتدا این نکات را به طور کلی عنوان کرده و توضیح مختصری برای هر یک داده و در ادامه مقاله به جزئیات بیشتر خواهیم پرداخت. همچنین اگر به تازگی به جمع علاقمندان به این ورزش مهیج پیوستید حتما نکات آموزش پدل بردینگ برای مبتدیان را مطالعه کنید. با مجله آفرودبازار همراه باشید.

 

+۴ نکته در مورد پدل برد:

 1. بدنه پدل برد(Hull) : برای انتخاب پدل برد باید دو مورد Planing Hull و Displacement Hull را در نظر داشته باشید.
 2. جنس پدل برد: از فاکتورهای بسیار مهم در خرید پدل برد جنس به کار رفته در ساخت آن می باشد که در تعیین قیمت، دوام و وزن یک پدل برد نقش بسزایی دارد. شما باید انتخاب کنید که آیا پدل برد بادی می خواهید و یا پدل برد غیربادی که محکم و غیر قابل انعطاف می باشد؟ برای پاسخ به این سوال باید نکاتی همچون کارایی، قابلیت حمل، وزن و ظرفیت حمل بار روی عرشه پدل برد را درنظر بگیرید.
 3. ظرفیت و وزن پدل برد: شما می توانید ظرفیت و حجم پدل برد را با توجه به قد و وزن خودتان انتخاب کنید تا به ثبات و عملکرد بالای پدل برد برسید.
 4. طول، عرض و ضخامت پدل برد: ابعاد پدل برد از نکات مهمی است که با توجه به کاربرد آن باید در نظر گرفته شود.

 

Hull یا بدنه پدل برد (بخش زیرین جلوی پدل برد) :

بخش زیرین جلوی پدل برد در نحوه عملکرد آن در آب نقش تعیین کننده ای دارد. طراحی بیشتر SUP ها به این صورت است که یکی از دو حالت Planing Hull و Displacement Hull را دارا خواهند بود. تعداد انگشت شماری از مدل های SUP وجود دارد که ترکیب هر دو حالت را خواهند داشت. هر یک از این نوع Hull ها ویژگی هایی دارند که برای برخی از فعالیت ها نسبت به یکدیگر برتری دارند. بهتر است ابتدا کاربرد پدل برد را برای خود تعریف کنید تا بتوانید یک انتخاب مناسب داشته باشید.

 

Planning Hull: (تصویر ۱)

بدنه این نوع پدل بردها سطح صاف و پهنی دارد که مشابه تخته موج سواری می باشد. Planning Hull ها ثبات و قدرت مانورپذیری بالایی دارند و روی سطح آب قرار می گیرند که انتخاب مناسبی برای موارد زیر هستند:

 • Leisure Paddling: اوقات فراغت در آب
 • Surfing: موج سواری
 • SUP Yoga: انجام تمرینات یوگا روی سطح آب
 • Whitewater: تفریح در آب های خروشان

 

بدنه پدل برد از توع planning Hull از نمای بالا و جلو

تصویر (۱)

 

Displacement Hull: (تصویر ۲)

SUP هایی که بدنه Displacement دارند، قسمت جلویی آنها دارای نوک تیز بوده که مشابه قایق کایاک یا کانو می باشد. این ویژگی باعث برش سریعتر در آب و هل دادن آب به اطراف می شود. به همین دلیل این نوع از پدل بردها قدرت مانورپذیری زیادی نداشته و برای فاصله های طولانی و مستقیم کاربردی تر خواهند بود.

بنابراین اگر فاکتور سرعت برایتان مهم است، Displacement Hull انتخاب مناسبی برای شما می باشد و در موارد زیر می توانید این نوع پدل برد را مورد استفاده قرار دهید.

 • Fitness Paddling: تناسب اندام
 • SUP Touring/Camping: گشت و گذار در آب با SUP برای مسیرهای طولانی
 • Racing: مسابقه

 

بدنه پدل برد از توع displacement Hull از نمای بالا و جلو

تصویر (۲)

 

جنس پدل برد:

همان طور که در بالا هم گفته شد، جنس پدل برد از فاکتورهای بسیار مهم بوده که در قیمت و دوام آن تاثیرگذار خواهد بود. پدل بردها از جنس های متفاوتی ساخته می شوند که جنس آن هم می تواند در نوع کاربرد یک پدل برد تاثیر داشته باشد.

 • پی وی سی (بادی)
 • فایبرگلاس
 • چوب
 • فوم
 • فیبرکربن
 • پلاستیک

 

تفاوت پدل برد های بادی و پدل برد های غیر بادی:

 

پدل برد غیر بادی (Solid SUP) :

بیشتر پدل بردهای غیربادی از جنس فایبرگلاس و اپوکسی می باشد که از دوام بالا و وزن نسبتا سبکی نسبت به پدل بردهای چوبی و پلاستیکی برخوردار بوده و همچنین مقرون به صرفه نیز می باشد. برخی دیگر از این نوع پدل بردها از جنس فیبر کربن می باشد که وزن کمتری داشته اما از نظر قیمت گران تر از فایبرگلاس می باشد.

پدل بردهای غیر بادی که از جنس پلاستیک هستند، سنگین وزن بوده و از نظر قیمت گران تر می باشند و اما پدل بردهای از جنس چوب هم وجود دارد که البته از چوب های کم وزن ساخته می شوند و از نظر ظاهری زیباتر از نوع جنس های دیگر می باشد.

 

نحوه عملکرد: برای انتخاب یک پدل برد، نحوه عملکرد آن اولویت شماست. Solid SUPها می توانند بهترین عملکرد را در آب داشته و بسیار سریعتر حرکت کنند و البته برای مسیر مستقیم بسیار مناسب هستند. بنابراین اگر مسیر طولانی برای پارو زدن پیشه رویتان است و سرعت هم برایتان اولویت دارد، پدل بردهای غیر بادی انتخاب مناسبی خواهند بود.

تنوع اندازه: بسیاری از پدل بردهای غیربادی با اندازه و شکل های متنوع ساخته می شوند که این تنوع در پدل بردهای بادی وجود ندارد.

میزان ثبات و پایداری: پدل بردهای غیربادی به دلیل اینکه جنس محکمی دارند، از ثبات بالاتری نسبت به پدل بردهای بادی برخوردار بوده و هنگام قرار گرفتن در آب های مواج پایداری بیشتری خواهند داشت.

نگهداری : انبار کردن و نگهداری این نوع از پدل بردها فضای زیادی را اشغال می کند و همچنین حمل ونقل آنها کمی مشکل خواهد بود، اما در مقابل اشعه ماورابنفش آفتاب و موانع تیز و برنده مقاومت بسیار بالایی نسبت به SUPهای بادی خواهد داشت.


پدل برد بادی (Inflatable SUP) :

اغلب پدل بردهای بادی از جنس PVC هستند که توسط یک پمپ باد، به راحتی باد می شوند و زمانی که پدل برد بادی کاملا باد شد، به میزان قابل توجهی از ثبات روی سطح آب خواهد رسید. پدل بردهای بادی دارای یک کیف جهت نگهداری و حمل می باشند که باعث می شود از آسیب های احتمالی در هنگام جا به جایی و یا انبار کردن همچون سوراخ شدن و ... جلوگیری شود.

اگر بخواهید به یک دریاچه ی کوهستانی بروید و قصد تفریح با پدل برد را داشته باشید، امکان دارد مجبور باشید مقداری از مسیر را با حمل پدل برد بگذرانید که در اینجا قطعا Solid SUPها توصیه نمی شوند. اگر بخواهید به مسافرت بروید که نیاز باشد پدل برد را با خود ببرید برای حمل آن در هواپیما، قطار، خودرو و ... پدل برد بادی انتخاب مناسب تری خواهد بود.

 

نحوه عملکرد: وزش باد در عملکرد پدل برد بادی تاثیر زیادی خواهد داشت. چرا که به دلیل وزن کم این پدل بردها نسبت به پدل برد های غیربادی جریان باد باعث می شود سرعت حرکت و میزان ثبات آن کاهش یابد.

تنوع پدل برد: در پدل بردهای بادی تنوع در اندازه و شکل به دلیل بادی بودن، محدودتر می باشد.

میزان ثبات و پایداری: پدل بردهای بادی به دلیل وزن کمتری که دارند، از ثبات کمتری هم نسبت به پدل بردهای غیربادی برخوردارمی باشند. این پدل بردها اگر به میزان کافی باد نشوند، هنگامی که فرد روی آن قرار می گیرد، وزن فرد باعث تغییر شکل پدل برد بادی می شود.

نگهداری: اگر برای انبار کردن یا نگهداری از پدل برد فضای محدودی دارید، می توانید خرید پدل برد بادی را انتخاب کنید. چرا که فضای کمی را اشغال کرده و حجم بسیار کمتری دارد و مسلما نگهداری از آن در خانه و آپارتمان راحت تر خواهد بود.

 

حجم و ظرفیت SUP: 

یک SUP باید مناسب سایز شما باشد تا بتواند عملکرد درستی داشته باشد. میزان حجم و ظرفیت پدل برد دو فاکتور حائز اهمیتی هستند که در میزان ثبات آن روی آب تاثیرگذار خواهند بود. با در نظر گرفتن این دو عامل، می توانید متوجه شوید که پدل برد مورد نظرتان تا چه حد پایداری داشته و تا چه حد مناسب گشت و گذار در آب خواهد بود. حجم و وزن یک پدل برد با توجه به طول،عرض و ضخامت آن تعیین می شود که سازندگان SUP ها این عوامل را در نظر گرفته و نوع عملکرد هر یک از SUP ها و ویژگی های آنها را تعیین می کنند.

حجم: حجم یک پدل برد با لیتر بیان می شود و نشان دهنده توانایی شناور بودن پدل برد روی سطح آب با توجه به وزن قرار گرفته روی آن می باشد.

ظرفیت (وزن قابل حمل): هر پدل برد یک میزان وزن مشخصی را تحمل می کند که دانستن آن ضروری است. چرا که اگر وزن شما سنگین تر از وزن قابل تحمل برای آن پدل برد باشد، به پایین تر از سطح آب رفته و کارایی مورد نظر را برای شما نخواهد داشت. هنگامی که به ظرفیت وزن قابل تحمل برای یک پدل برد فکر می کنید، علاوه بر وزن خود باید به وزن لوازم دیگری که قرار است به همراه خود داشته باشید هم فکر کنید و کل وزنی که قرار است روی پدل برد قرار گیرد را در نظر بگیرید.

 

طول SUP:

طول یک پدل برد در نحوه عملکرد آن نقش تعیین کننده ای دارد و به طور کلی می توان گفت که پدل بردهایی که طول بیشتری دارند، سرعت بالاتری نسبت به پدل بردهای کوتاه تر خواهند داشت، اما پدل بردهایی که طول کمتری دارند، قدرت مانورپذیری بالاتری نسبت به پدل بردهای با طول بیشتر خواهند داشت. شما باید با توجه به کارایی و استفاده مورد نظرتان بتوانید برای انتخاب طول SUP تصمیم گیری کنید. در تصویر شماره (۳) می توانید پدل بردها را با طول های مختلف مشاهده نمایید.
 

طول پدل برد

تصویر (۳)

 

پدل برد کوتاه زیر ۱۰ فوت (حداکثر ۳ متر و ۳۰ سانتی متر): این پدل بردها مناسب کودکان و یا موج سواری بزرگسالان می باشند  و اغلب دارای بدنه Planing Hull هستند. پدل بردهای کوتاه قدرت مانورپذیری بالاتری نسبت به پدل بردهای بلند دارند و به همین علت است که برای گشت و گذار روی موج ها کارایی خوبی دارند. پدل بردهای کوتاه به طور اختصاصی برای کودکان تا طول ۸ فوت (۲ متر و ۴۰ سانتی متر) ساخته می شوند.


پدل برد متوسط ۱۰ تا ۱۲ فوت (حداکثر ۳ متر و ۶۵ سانتی متر): این پدل بردها برای انجام تمرینات یوگا و پدل برد های تفریحی (All-Around) مناسب خواهند بود. بیشتر این پدل بردها دارای بدنه Planning Hull هستند، ولی در بعضی از آنها هم با بدنه Displacement Hull  نیز دیده می شود.


پدل برد بلند بیشتر از ۱۲ فوت (بالای ۴ متر): پدل برد های Touring در این دسته قرار می گیرند. این پدل بردها برای مسیرهای طولانی مدت در آب مناسب هستند و همان طور که اشاره شد به دلیل اینکه طول بیشتری دارند، سرعت بیشتری هم نسبت به پدل بردهای کوتاه و متوسط خواهند داشت. اگر قصد دارید یک سفر طولانی را با پدل برد داشته باشید، ممکن است نیاز به وسایل بیشتری هم داشته باشید که باید با خود حمل کنید. بنابراین بهتر است یک پدل برد با طول بیشتر را انتخاب کنید و ظرفیت بالای حمل وسایل راهم در نظر بگیرید.


پهنای پدل برد:

پهنای پدل برد از دیگر فاکتورهای مهمی است که در عملکرد آن تاثیر زیادی خواهد داشت. پدل بردی که عرض بیشتری داشته باشد، از ثبات بیشتری نسبت به پدل بردهای با پهنای کمتر برخوردار خواهد بود. اما متقابلا پدل بردهای با پهنای بیشتر سرعت کمتری دارند که خود یک مشکل محسوب می شود و باعث محدود شدن کارایی پدل برد خواهد شد. به طور مثال، اگر بخواهید از پدل برد برای انجام تمرینات یوگا استفاده کنید، مسلما خرید پدل بردی که پهن تر باشد برای شما ثبات  و حس امنیت بیشتری را به همراه خواهد داشت. تولیدکنندگان SUPها با در نظر گرفتن نیازهای متنوع، پدل بردهایی با پهنای حدود ۲۵ تا ۳۶ اینچی ( معادل حدود ۶۳.۵ تا ۹۱.۵ سانتی متر ) ساخته و عرضه نموده اند.

 

***از دیگر نکات قابل توجه هنگام انتخاب یک پدل برد با پهنای مناسب این است که وزن و سطح توانایی خود را در نظر داشته باشید.

قد و وزن بدن: قد تاثیر کمی در تعادل شما خواهد داشت و هر چه قدر که شما قد بلندتر باشید حفظ تعادل برای شما کمی سخت تر می شود. بنابراین پهنای بیشتر برای شما بهتر و مناسب ترخواهد بود. اگر شما فردی وزن بالا و یا قد بلند باشید و پدل بردی با اندازه طول و عرض کوچک را انتخاب کنید حفظ تعادل، ثبات و... برایتان دشوار و حتی غیرممکن می شود.

سطح توانایی: استفاده از پدل بردهایی که پهنای بیشتری دارند به شما حس امنیت بیشتری را منتقل کرده و به همین دلیل این نوع پدل بردها برای افراد مبتدی مناسب تر می باشند.

 

فین چیست؟

فین ها در واقع باله هایی هستند که در قسمت انتهای پدل برد قرار می گیرند و در میزان پایداری، قدرت مانورپذیری و حتی سرعت پدل برد تاثیر چشم گیری خواهند داشت. به طور کلی فین های بزرگ که پهن و لبه ی رو به پشت دارند، باعث سریع تر حرکت کردن پدل برد شده و پایداری بیشتری هم نسبت به فین های کوچک دارد، اما فین های بزرگ مانورپذیری کمتری نسبت به فین های کوچک دارند. اکثر فین ها قابل جدا شدن هستند و هنگام نگهداری و انبار کردن پدل برد می توانید آن را جدا کرده تا فضای کمتری اشغال شود و به آن آسیبی نرسد. (تصویر ۴)

 

درباره فین پدل برد و انواع پیکربندی فی

تصویر (۴)

 

۴ روش استفاده و پیکربندی فین ها:

فین ها به ۳ حالت تک فین، ۳ فین و ۲+۱ فین می توانند مورد استفاده قرار گیرند که در ادامه به توضیحات بیشتر راجع به هر ۳ حالت خواهیم پرداخت.

 1. تک فین: بسیاری از پدل بردها محلی جهت نصب یک فین به شکل اسلاید را دارا می باشند که با استفاده از پیچ و مهره می توانید فین را به پدل برد متصل کنید. پدل بردهای تک فین قدرت مانورپذیری کمتری دارند و برای مسیرهای مستقیم و آب های آرام ( Flatwater ) مناسب خواهند بود.
 2. سه فین: پدل بردهای ۳ فین دارای سه باله با اندازه های یکسان هستند که برای گشت و گذار در آب های سطحی و برای مسیرهای مستقیم که موضوع سرعت هم در آن حائز اهمیت باشد، مناسب می باشند.
 3. فین ۲+۱: پیکربندی این پدل بردها بدین صورت است که یک فین بزرگ در وسط و دو فین دیگر که کوچکتر هستند در پشت فین بزرگ و طرفین آن متصل می شود. این نوع پیکربندی مناسب موج سواری می باشد.
 4. فین های پدل بردهای بادی: این نوع از پدل بردها قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارند و هر سه حالت پیکربندی فین ها که در بالا گفته شده را می توانند داشته باشند، با این تفاوت که در حالت فین ۲+۱ ، دو فین کوچک همیشه به پدل برد متصل بوده و به راحتی خم شده و جمع می شود، اما فین سوم آن قابل اتصال و جدا شدن می باشد.

 

فروشگاه آفرود بازار اولین و بزرگترین مجموعه ای است که در زمینه تامین تجهیزات تفریحات آبی همچون پدل برد با بهترین برندها فعالیت دارد.

برای مشاهده محصولات تفریحات آبی در فروشگاه آفرود بازار کلیک نمایید.

آفرودبازار، هر آنچه خارج از جاده ها نیاز دارید و باید بدانید.