10 نکته آموزشی پدل بردینگ برای مبتدیان

نکات آموزشی پدل بوردینگ

در مقاله پدل برد چیست، همه چیز را در مورد پدل‌برد دانستید و در مقاله راهنمای خرید پدل یرد درباره انتخاب پدل‌برد مناسب با شرایطتتان آموزش دیدید. اینک در این مقاله سعی کرده‌ایم کلیه نکات آموزشی برای افراد مبتدی که می‌خواهند به تازگی به جمع ورزشکاران این ورزش مهیج بپوندند را جمع‌آوری کنیم. حتما نکات آموزشی زیر را با دقت بخوانند. 

پدل‌بردینگ (Stand Up Paddle Boarding (SUP)) یک فعالیت سرگرم‌کننده و آرامش‌بخش است که به شما امکان می‌دهد بدون اینکه در آب‌های مختلف شنا کنید یا در آن‌ها شناور باشید، به کاوش در آب‌ها بپردازید. این ورزش که در واقع شاخه‌ای از موج‌سواری است، شامل ایستادن روی تخته موج‌سواری معمولی و هدایت خود در آب با چیزی شبیه به پاروی قایقرانی، فقط در مدت طولانی‌تر است. این ورزش یکی از ورزش‌های آبی با سرعت رشد بالا در جهان است و برای ترکیب با سایر فعالیت‌های لذت‌بخش و ایجاد مشتقاتی مانند SUP Fishing، SUP Yoga و SUP Racing سازگار شده است.

اگر می‌خواهید انجام پدل‌بردینگ را امتحان کنید، نکات مذکور در این متن به شما کمک می‌کند تا از این تجربه نهایت استفاده را ببرید.

 

پدل بردینگ

10 نکته پدل بردینگ برای مبتدیان

1_ از لیش (Leash) استفاده کنید

یکی از اصلی‌ترین مواردی که هنگام انجام هر نوع ورزش در آب باید آن را در اولویت قرار دهید، ایمنی است. هنگام سوار شدن به پدل برد، قطعاً نباید فراموش کنید که خود را با یک لیش به بردتان متصل کنید. با این کار اعضای گروه و مربی شما، هنگامی که خسته می‌شوید، گم می‌شوید، یا اگر کمی از ساحل دور شده باشید، وسیله نجات شما می‌شوند. توجه داشته باشید که اگر لیش را به پای خود محکم نکنید، ممکن است به راحتی آن را در شرایط وزش باد و طوفان از دست بدهید.

 

نکات مهم پدل بردینگ برای مبتدیان - از لیش (Leash) استفاده کنید

انواع مختلفی از لیش یا بندها (مستقیم یا پیچ خورده) و نقاط اتصال (مچ پا یا ساق پا) وجود دارد که با توجه به اولویت و سبک پارو زدن هر پدل‌بردینگ کار، متناسب است. تصمیم به استفاده از هر نوع بندی که بگیرید یا از هر جایی قصد اتصال آن را داشته باشید، چندان مهم نیست، نکته مهمی که باید بخاطر بسپارید این است که شما به یک بند با کیفیت بالا نیاز دارید که از بین نرود اما به سرعت جدا شود. این امر به این دلیل است که در صورتی که برد شما در اثر جریان شدید تحت فشار قرار بگیرد یا درگیر گیاهان زیر آب شوید، می‌توانید به راحتی خود را آزاد کنید.

2_ تجهیزات مناسبی را انتخاب کنید

 

نکات آموزشی پدل برد

نکات مهم پدل بردینگ برای مبتدیان

مانند هر ورزش دیگر، در پدل بردینگ نیز داشتن تجهیزات مناسب می‌تواند برای لذت و ایمنی کلی شما ضروری باشد. قبل از شروع به یادگیری و تمرین پدل‌بردینگ، حتماً تجهیزات SUP متناسب با سطح مهارت خود و محیطی که در آن تمرین خواهید کرد، تهیه کنید.

به طور معمول، بهتر است ابتدا با یک برد SUP ضخیم و پهن شروع کنید که حفظ تعادل بر روی آن در آب‌های هموار و موج‌دار آسان است. شما همچنین می‌توانید با یک تور SUP به پدل‌بردینگ بروید؛ تورهای SUP هم برای مبتدیان مناسب هستند چون باعث یادگیری و تمرین آن‌ها در کنار پدل‌بردهای حرفه‌ای می‌شوند و هم برای پدلرهای پیشرفته که می‌خواهند بیشتر و سریع‌تر مسافرت کنند، ایده‌آل هستند.

3_ جهت باد را بررسی کنید

هنگامی که روی پدل‌برد SUP خود ایستاده‌اید، بدن شما مانند یک بادبان عمل می‌کند؛ این بدان معنی است که باد شدید، احتمالا شما و هم گروهی‌هایتان را به هر طرف که می‌وزد هدایت می‌کند. این کار باعث می‌شود شما به خصوص به عنوان یک ورزشکار مبتدی، طی کردن مسیر خود را به مقصدی که می‌خواستید بروید دشوارتر کنید. بنابراین، یکی از مهمترین نکات پدل بردینگ که غالباً نادیده گرفته می‌شود، توجه به شرایط باد است. قبل از برخورد با آب و حتی زودتر آن، یک یا چند روز قبل از برنامه ورزشی خود از شرایط آب و پیش بینی آب و هوا برای روز برنامه مطلع شوید.

 

بررسی جهت باد

جهت باد را بررسی کنید

در حالت ایده‌آل، هدف این است که اصول اولیه را بیاموزید و ثبات خود روی آب را تمرین کنید بدون اینکه توسط موج و باد شدید اذیت شوید. در صورتی که سرعت و جهت باد برای کنترل شما کمی بیش از حد شود، پایین بیایید و روی برد دراز بکشید (شکم خود را رو به پایین قرار دهید و پاروی خود را زیر بدن بگذارید) و با دستان‌تان پارو بزنید، درست همانطور که به حالت نرمال روی برد موج‌سواری کار می‌کنید.

4_ تکنیک پدلینگ صحیح را بیاموزید

یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که ورزش کاران پدل بردینگ مرتکب می‌شوند این است که تمایل دارند برد پدل را به اشتباه نگه دارند. اگر تازه کار خود را شروع کرده‌اید و هیچ آموزش جامعی در مورد ایستادن روی برد پدل‌برد ندارید، به طور کاملا غریزی تصمیم شما این است که آن را به گونه‌ای نگه دارید که قسمت خم شده تیغه رو به شما باشد، بنابراین می‌توانید خود را به سمت جلو هدایت کنید.

 

تکنیک صحیح پدل بوردینگ

نکات مهم پدل بردینگ برای مبتدیان- تکنیک پدلینگ صحیح را بیاموزید

همچنین، بایستی به نحوه قرار دادن دست‌های خود نیز دقت لازم را داشته باشید. نزدیک بودن دستانتان در انجام ورزش پدل بردینگ می‌تواند قدرت ضربه‌های شما را محدود کند و حتی ممکن است باعث سریع‌تر خسته شدن شما شود. در اینجا نحوه قرار دادن صحیح دست‌ها برای پارو زدن را در هنگام انجام ورزش پدل‌بردینگ برای شما آورده‌ایم:

  • صاف بایستید و انتهای غیرتیغه‌ای پارو را بگیرید.
  • پارو را با دو دست به صورت افقی روی سر خود نگه دارید، سپس شفت را در بالای سر خود قرار دهید.
  • اطمینان حاصل کنید که شفت موازی با شانه های شما باشد و با بازویی که پارو را نگه داشته است، یک زاویه 90 درجه کامل ایجاد کند.
  • دست دیگر را در امتداد شفت حرکت دهید تا جایی که با آن بازو نیز یک زاویه 90 درجه کامل ایجاد کنید.

5_ هسته بدن خود را درگیر کنید

وقتی صحبت از اجرای تکنیک‌های مختلف می‌شود، نکته مهم دیگر در مورد پدل بردینگ که هر مبتدی باید آن را به خاطر بسپارد این است که پارو زدن واقعی باید توسط هسته بدن شما انجام شود، نه بازوهایتان. عضلات بازوی شما قدرت بسیار کمتری را تأمین می‌کنند و در مقایسه با عضلات هسته بدن قدرتمندتر، به راحتی خسته می‌شوند. درگیر کردن هسته بدن شما به اطمینان از کارایی بیشتر در پارو زدن کمک می‌کند و به شما امکان می‌دهد تعادل خود را نیز بر روی برد حفظ کنید.

دلیل دیگری که باعث می‌شود شما همیشه در هنگام پدل بردینگ از هسته بدن خود استفاده کنید این است که این کار به شما امکان می‌دهد یک تمرین خوب و کم شدت داشته باشید که قدرت اصلی بدنتان را افزایش دهد و باعث ایجاد عضلات در قسمت میانی بدن شود.

 

نکات مهم پدل بردینگ

نکات مهم پدل بردینگ برای مبتدیان

6_ بیاموزید که چگونه با هسته بدن خود پارو بزنید:

به سمت درست حرکت کنید.

اشتباه دیگری که نمی‌خواهید مرتکب شوید این است که نباید رو به جهت اشتباه بروید. این می‌تواند برای بسیاری از مبتدیان یک اشتباه رایج باشد، زیرا قسمت جلویی برد برای افراد غیرحرفه‌ای معمولاً مشهود نیست، مخصوصاً هنگام استفاده از یک برد همه کاره با یک بینی پهن و گرد.

بنابراین چگونه می‌توان فهمید که کدام انتهای برد در مقابل قرار دارد؟

ساده‌ترین راه این است که به دنبال باله‌ها بگردید و مطمئن شوید که آن‌ها در پشت هستند، نه جلو. شما می‌دانید که در انجام ورزش هنگامی که می‌توانید برد خود را در حین پارو زدن صاف نگه دارید، مسیر درستی را طی می‌کنید، در مقابل قرار گرفتن اشتباه روی برد شما را مجبور می‌کند تا به تعویض جهت پارو بپردازید.

 
 

 

7_ سر خود را بالا نگه دارید

به عنوان یک مبتدی، بالا نگه داشتن سر و نگاه مستقیم به سمت جلو ممکن است برایتان دشوار باشد زیرا برای افراد غیرحرفه‌ای نگاه به سمت پایین طبیعی‌تر است (احتمالاً به این دلیل که نگران افتادن در آب هستند). اما مسئله این است که صاف ایستادن هنگام انجام ورزش پدل بردینگ بسیار مهم است زیرا شما را قادر می‌سازد تا به حداکثر ثبات برسید. اگر به پاهای خود نگاه می‌کنید، بدیهی است که سرتان نیز رو به پایین خواهد بود.

ایستادن روی برد در حال حاضر یک کار دشوار است، اما چالش بعدی در واقع ماندن بر روی آن است! ثبات مهم است، بنابراین از نگاه کردن به پایین اجتناب کنید زیرا این امر باعث تعادل شما می‌شود. با نگه داشتن کمر به صورت صاف، پاها کمی خم، شانه‌ها به سمت عقب و تحمل وزن بدن خود به طور عمده بر روی پاشنه پاهایتان، تمام تلاش خود را برای بالا نگه داشتن سر و حفظ وضعیت بدن خود نمایید.

8_ به خودتان فضای کافی بدهید

تا زمانی که قصد گرفتن عکس دسته جمعی را ندارید، هیچ دلیلی وجود ندارد که بتوانید پدل برد خود را در کنار یک پدلر دیگر انجام دهید، به خصوص اگر هر دو مبتدی باشید! فقط به این فکر کنید که سواران دیگر امواجی ایجاد می‌کنند که باعث از بین رفتن ثبات شما می‌شود، به علاوه ممکن است به شما برخورد کنند. این موضوع احتمال سقوط شما و صدمه دیدن شما یا صدمه زدن به شخص دیگر را افزایش می‌دهد.

 

نکات پدل برد

نکات مهم پدل بردینگ برای مبتدیان- به خودتان فضای کافی بدهید

بنابراین، برای حفظ ایمنی خود و دیگران اطمینان حاصل کنید که فضای زیادی برای مانور دارید. مسلما فضای زیادی در اقیانوس یا رودخانه و دریاچه‌ای که در آن پارو می‌زنید وجود دارد و شما مجبور نیستید در فواصل کمتری از سایر پدلرها حرکت کنید.

9_ سقوط در فاصله دوری از گروه و مربیان

کاملاً طبیعی است که هر پدلر، چه مبتدی و چه پیشرفته، ممکن است از بردهای خود بیفتند. افتادن از روی پدل‌برد اجتناب‌ناپذیر است و جدا از عزم راسخ شما برای تمرین کردن در فواصل نزدیکی از گروه و مربیان، به عنوان یک تجربه یادگیری خوب عمل می‌کند زیرا می‌تواند به شما یاد دهد چگونه باید سقوط کنید تا آسیب‌ها را به حداقل برسانید.

به عنوان یک روش استاندارد، به هنگام سقوط از روی برد مهم است که اطمینان حاصل کنید از برد بزرگ و سنگین خود دور می‌شوید تا در نهایت سر و صورت شما با آن برخورد نکند یا از آن ضربه نخورید. این امر به ویژه هنگام سوار شدن بر امواج و جریان‌های شدید آب بسیار مهم است.

در این مورد نگران از دست دادن برد نباشید، در حقیقت تا زمانی که لیش دارید، دیگر نباید نگران از دست دادن پدل‌برد در آب باشید چرا که به پای شما متصل است!

10_ فقط در موج‌هایی پدل بردینگ انجام دهید که از پس آن‌ها برمی‌آیید

چه بدنسازی کار کنید، چه موج‌سواری کنید، چه قایقرانی کنید، یا پدل بردینگ انجام دهید، احتمالاً با امواج چالش برانگیزی روبرو خواهید شد. وقتی تازه کار خود را شروع می‌کنید، قطعاً تصور بدی است که امواج بزرگی را بپذیرید و بهتر است آن‌ها را برای زمان‌های بعد که کمی حرفه‌ای‌تر شده‌اید، نگه دارید. در آغاز کار، با امواج صاف و کوچکتر شروع کنید تا تجربه بیشتری بدست آورید و درک بهتری از جریان و قدرت آب پیدا کنید. امیدواریم این نکات به شما کمک کند تا یک پدلر بهتر شوید و بتوانید اوقات فوق‌العاده و ایمنی را در آب داشته باشید.

فروشگاه آفرود بازار اولین و بزرگترین مجموعه‌ای است که در زمینه تامین تجهیزات تفریحات آبی همچون پدل‌برد با بهترین برندها فعالیت دارد.

برای مشاهده محصولات تفریحات آبی در فروشگاه آفرود بازار کلیک نمایید.

آفرودبازار، هر آنچه خارج از جاده‌ها نیاز دارید و باید بدانید.