هر آنچه درباره دوچرخه باید بدانید:

تاریخچه پیدایش دوچرخه مربوط به 2300 سال قبل از میلاد مسیح به دوران مصر باستان ، چین و هند باز می گردد .ابتدایی ترین طرح آن از دو طوقه چوبی ساخته شده بود که از پاها برای جلو رفتن استفاده می شد و به اسم سله ریفر و بعدها به نام اسب چوبی نامگذاری شد.  پس از مدتی این اسب های چوبی در فرانسه تکامل پیدا کردند و دارای دو چرخ شدند که با نوار مرکزی به هم متصل می شدند. شکل ظاهری دوچرخه های اولیه با ظاهر فعلی آن ها بسیار متفاوت بود و آن ها بدون رکاب تولید می شدند یعنی راننده برای پیدا کردن سرعت باید راه میرفت یا می دوید و پس از آن که سرعت مطلوب را بدست می آورد پای خود را بالا می گرفت تا دوچرخه حرکت کند.

در سال 1873 چیزی شبیه به زنجیرهای امروزی ساخته شد و در سال 1892 دوچرخه ها تقریبا ظاهر تکامل یافته ای پیدا کردند و هر سال تکنولوژی های زیادی به آن ها اضافه شد تا دوچرخه امروزی با تنوع زیاد پدیدار شدند. اختراع دوچرخه تاثیر بسزایی بر فرهنگ و پیشرفت صنعتی جوامع بشری گذاشت تا جایی که تولید آن نقش کلیدی در توسعه خودرو ایفا کرد.

امروزه دوچرخه ها جز پرطرفدارترین ، کم هزینه ترین و سازگار ترین وسایل نقلیه با محیط زیست در سراسر جهان به حساب می آیند که برای حمل و نقل یا به صورت ورزشی مورد استفاده قرار می گیرند و مورد علاقه بسیاری از افراد در رده های سنی مختلف می باشند.

 

 

تاریخچه دوچرخه در ایران:

در دوران قاجاریه اولین دوچرخه توسط سفارت انگلیس وارد ایران شد اما مردم ذهنیتی در مورد این وسیله نداشتند و حتی عامل حرکت آن را  جن و پری می دانستند. اما کم کم به این وسیله علاقه پیدا کردند و در سال1324 اولین باشگاه دوچرخه سواری شکل گرفت و به تدریج در سال های بعدی انجمن دوچرخه سواری نیز تاسیس شد.

با توجه به این که تنوع در مدل های دوچرخه بسیار زیاد است و هر دوچرخه برای هر فرد و هر مسیری نمی تواند مناسب باشد پس با جدیت می توان گفت که انتخاب دوچرخه به دلیل برخورداری از ویژگی های فنی متعدد و تنوع محصولات در دسته بندی های مختلف ، کار بسیار سختی به حساب می آید و خرید شما نیازمند دانش فنی در این زمینه می باشد. ما در این مقاله سعی کرده ایم اطلاعات جامعی را گرداوری کنیم تا شما بتوانید قبل از خریدتان بهترین و آگاهانه ترین انتخاب را برحسب نیاز و توان مالی خود داشته باشید. با ما همراه باشید تا با اجزا و ویژگی های دوچرخه به خوبی آشنا شوید.

 

نکات مهم در انتخاب دوچرخه:

 • انتخاب دو چرخه بر حسب مسیر

 • اجزا و ویژگی های دوچرخه

 • سایز مناسب

در قسمت زیر هرکدام را به صورت جدا گانه به طور کامل توضیح داده ایم. قبل از خواندن توضیحات بهتر است ویدیویی که در این قسمت قرار دادیم زا به دقت ببینید به شما برای درک بهتر موضوع بسیار کمک میکند. 

 

 

اولین و مهمترین سوال در انتخاب و خرید دوچرخه ، نوع آن می باشد. شما به هر فروشگاه دوچرخه ای که وارد شوید اولین سوالی که هر فروشنده از شما می پرسد این است که چه نوع دوچرخه ای نیاز دارید؟ پس قبل از خرید حتما هدفتان و محیط هایی که قرار است در آن دوچرخه سواری کنید را بشناسید و بعد تصمیم گیری نمایید.

همانطور که خوب می دانید مسیری که شما در آن دوچرخه سواری می کنید در انتخاب نوع دوچرخه تان بسیار تاثیر گذار است به طور مثال دوچرخه سواری در مسیرهای خاکی (پارک جنگلی و ...)، غیر خاکی (سنگ فرش ، آسفالت و ...) ، کوهستانی و ...  مستلزم دوچرخه های مناسب خود می باشد که هرکدام از آن ها دارای امکانات و ویژگی های جداگانه ای هستند. برخی از این دوچرخه ها به صورت اختصاصی برای محیط ها و یا کاربردهای خاص ساخته شده اند که این اختصاصی بودن  ممکن است تنوع شما را در انتخاب کم کند پس اولین و مهمترین گام در انتخاب دوچرخه ، شناسایی هدف خودتان است.

در قسمت زیر انواع دوچرخه ها را با امکانات و ویژگی های خاص هرکدام به طور کامل توضیح داده ایم .

انواع دوچرخه ها :

 • شهری
 • کوهستان
 • هیبریدی
 • Time Trial
 • BMX
 • دوچرخه های خاص

دوچرخه های شهری:

 این دوچرخه ها جز پرطرفدارترین انواع دوچرخه می باشند که برای حمل و نقل و استفاده در داخل شهر بسیار پرکاربرد هستند. ساختارو طراحی این مدل دوچرخه ها به گونه ای است که با  بدنه آلومینیومی وکربنی سبک ، حمل آسانی دارند . و تایر آن ها  باریک و بدون آج می باشد. از مزیت های فوق العاده این دوچرخه ها می توان به این نکته  به سهولت در رکاب زدن اشاره کرد همچنین زاویه فرمان تا زین جوری طراحی شده است که دوچرخه سوار تسلط بیشتری بر روی فرمان دوچرخه داشته باشد.

اگرقصد خرید دوچرخه های شهری را داشتید حتما این نکته را به خاطر بسپارید که اکثر دوچرخه ها دارای کمک فنر و دنده نیستند اما برخی از برندها برای راحتی بیشتر دوچرخه سواران خود قابلیت دنده و کمک فنر را به محصولات خود اضافه کردند

 

ویژگی ها و مزایای دوچرخه های شهری :

 • امکان حمل راحت به دلیل بدنه ی سبک
 • تسلط زیاد روی فرمان دوچرخه
 • تایرهای باریک
 • سهولت رکاب زدن
 • قابلیت استفاده از زین های پهن

 

دوچرخه های جاده ای و کورسی:

این دوچرخه ها همانطور که از اسمشان معلوم است برای استفاده در جاده ، دوچرخه سواری درمسافت های طولانی ، دوچرخه سواری های سرعتی، مسابقات و حتی تناسب اندام بسیار پرکاربرد است. اما حواستان باشد که دوچرخه های جاده ای برای سطوح ناهموار و شیب دار ، سربالایی ها ، پستی و بلندی های مناسب نیستند . اگر بخواهیم این دوچرخه ها را از لحاظ شکل ظاهری مورد بررسی قرار دهیم اول از همه وضعیت قرار گرفتن فرمان و زین بسیار مورد توجه قرار می گیرد. طراحی این دوچرخه ها به این گونه است که فرمان کمی پایین تر از زین قرار گرفته که باعث می شود آناتومی بدن دوچرخه سوار روی زین از حالت صاف و نشسته به جلو کمی خمیده شود و این منحنی و خمیدگی ، اصطکاک هوا با دوچرخه سوار را کاهش می دهد و باعث افزایش سرعت دوچرخه سوار نیز می شود.

یکی دیگر از تفاوت ها در طراحی مدل های جاده ای ، ظاهر فرمان دوچرخه می باشد که به صورت منحنی و به سمت پایین قرار گرفته است این نوع فرمان ها به فرمان کورسی نیز مشهورند که به انتقال انرژی در رکاب زدن دوچرخه نیز کمک می کند. حتما این نکته را به یاد داشته باشید که اگر بدن شما انعطاف پذیری کمی دارد و یا اگر از مشکل کمر رنج می برید، این نوع دوچرخه ممکن است به پشت و کمرتان فشار وارد کند. همچنین این دوچرخه ها دارای تایر و طوقه های صاف و باریک هستند که باریک بودن لاستیک ها باعث اصطکاک کمتر چرخ ها با زمین می شودو با مصرف انرژی کمتر می توان به سرعت های بیشتری دست یافت . اصولا این دوچرخه در دوشکل حرفه ای و غیر حرفه ای طراحی شده اند که استانداردهای یکسانی دارند و تفاوت آن ها در وزن اولیه و تکنولوژی های آن ها می باشد .بعضی از این دوچرخه ها به صورت تخصصی برای مسابقات طراحی شده اند.

امتیازات و ویژگی های بارز دوچرخه های جاده ای:

 • پایین تر قرار گرفتن فرمان از زین
 • خمیدگی آناتومی بدن دوچرخه سوار در حین دوچرخه سواری
 • ظاهر منحنی و خمیده شکل فرمان  (به سمت پایین قرار گرفته)
 • تایر و طوقه های صاف و باریک
 • بدنه بسیار سبک
 • تنوع در طراحی و مدل ها

عملکرد:

 • عملکرد استقامتی و سرعتی
 • قابلیت نصب قفسه یا سبد برای حمل بار
 • قابل استفاده برای علاقمندان به مسابقات، تناسب اندام،دوچرخه سواری در مسافت های طولانی

 

 

انواع دوچرخه های جاده ای:

 • دوچرخه های مسابقه ای (Racing Bikes)

 • دوچرخه های استقامتی (Endurance Bikes)

 • دوچرخه های سایکلوکراس (Cyclo-Cross Bikes)

 • دوچرخه های تورینگ (Touring Bikes)

دوچرخه های مسابقاتی:

ساختار و فریم  اصلی دوچرخه های مسابقاتی از جنس فایبر کربن و آلومینیوم می باشد و تا جایی که امکان داشته وزن فریم ها را کاهش داده اند به گونه ای که این دوچرخه ها کاملا شده است . در طراحی این دوچرخه ها سرعت حرف اول را می زند در نتیجه زاویه ای که بین بدن دوچرخه سوار و فرمان تشکیل شده است بسیار کم می شود که این کاهش زاویه باعث افزایش سرعت دوچرخه سوار می شود.

 

دوچرخه مسابقاتی

 

 

دوچرخه های استقامتی:

این دوچرخه ها همانطور که از اسمشان معلوم است کاملا استقامتی هستند و برای مسیرهای طولانی با سطح صاف مناسب می باشند. عملکرد این دوچرخه ها بسیار شبیه دوچرخه های مسابقاتی می باشد اما ساختارشان کمی متفاوت است ، زاویه بین فرمان و زین دوچرخه به نسبت دوچرخه های مسابقاتی کمتر می باشد تا فشار وارده به کمر دوچرخه سوار در فواصل طولانی مدت کاهش یابد و دوچرخه سوار حس راحتی بیشتری داشته باشد. طراحی فرمان این دوچرخه ها صاف و بالاتر از سطح زین بوده و اصولا انحنای معمول دوچرخه های جاده ای را ندارد ولاستیک های آن ها به نسبت دوچرخه های مسابقاتی بزرگتر هستند و از زین های راحتری استفاده می کنند.

 

دوچرخه مسابقاتی

 

دوچرخه های سایکلوکراس (Cyclo-Cross Bikes) :

این دوچرخه ها به نام های Cross ، CX، Cyclo شهرت دارند و با وجود وزن کم در  مسیرهای خاکی ، چمنی ، گلی و ... عملکرد فوق العاده ای از خود نشان می دهند. ساختار آن ها ترکیبی از دوچرخه های کوهستان و دوچرخه های کراس کانتری می باشند اما به خاطر شباهت بیشتر به دوچرخه های جاده ای زیر مجموعه این خانواده قرار گرفته اند. این دوچرخه ها از لحاظ فنی ، فریم و دوشاخه ی محکم تری به نسبت سایر دوچرخه های خانواده ی  جاده ای دارند. نکته قابل اهمیت در سایکلو کراس ها ،  ترمزهای دیسکی و قوی آن ها می باشد که در همه شرایط آب و هوایی کنترل فوق العاده ای دارند.در این دوچرخه ها آج (گٌل)  اکثرا برجسته هستند تا عمکرد بهتری در هنگام دوچرخه سواری در مسیرهای مختلف و عبور از چالش های احتمالی زمین داشته باشند.

 

دوچرخه های سایکلوکراس (Cyclo-Cross Bikes)

 

دوچرخه های Touring :

یکی دیگر از اعضای خانواده ی بزرگ دوچرخه های جاده ای ، تورینگ ها می باشند که برای استفاده در پیست ها و گشت و گذار در مسیرهای طولانی طراحی شده اند . اگر بخواهیم شباهت ها و تفاوت های آن ها را با سایر دوچرخه های جاده ای بررسی کنیم اول از همه باید به این نکته اشاره کرد که  این دوچرخه ها به دلیل برخورداری از بدنه قوی که دارند ، برای حمل تجهیزات و وسایل موردنیازتان در طول سفر بهترین انتخاب می توانند باشند. حتی امکان نصب قفسه یا سبد را به شما می دهند که شما بتوانید تمام وسایل مورد نیازتان را را در حین دوچرخه سواری داخل آن ها قرار دهید. همچنین این  دوچرخه ها همانند دوچرخه های استقامتی جوری طراحی شده اند که دوچرخه سوار در طولانی مدت حس راحتی داشته باشد و بتواند در چند روز بدون هیچ مشکلی  دوچرخه سواری کنند. اصولا این دوچرخه ها مناسب برای دوچرخه سواری بین شهری و حتی جهانگردی می باشد.

 

دوچرخه های Touring

 

 

دوچرخه های کوهستان:

حالا میخواهیم درباره یکی از معروفترین انواع دوچرخه ها یعنی دوچرخه های کوهستان صحبت کنیم و تمامی خصوصیات آن را بررسی نماییم. برای دوستداران جاده های غیرشهری ، سنگلاخی ، کوهستانی و مسیرهای شن و ماسه ای ،سربالایی و سرپایینی دوچرخه های کوهستان بهترین انتخاب می باشند. با قاطعیت می توان گفت که این دوچرخه ها در مسیرهای صعب العبور عملکرد فوق العاده ای دارند. اگر بخواهیم به طور کلی ظاهر دوچرخه های کوهستان را بررسی کنیم ، آن ها دارای فرمانی صاف ، ساختار و فریم محکم ، تایرهای پهن ، ترمزهای قوی با عملکردی بی نظیر در شرایط سخت و دارای سیستم تعلیق نرم برای جلوگیری و حذف تنش های وارد شده از زمین می باشند. ما در مقاله راهنمای خرید دوچرخه های کوهستان درباره این دوچرخه ها به طور کامل مفصل صحبت کرده ایم اگر تصمیم به خرید این دوچرخه های کوهستان را دارید این مقاله را از دست ندهید.

 

دوچرخه های هیبریدی:

دوچرخه های هیبریدی ترکیبی از طراحی های دوچرخه های کوهستان و دوچرخه های شهری می باشند. که تنه ای باریک تر از دوچرخه های کوهستان و تایرهای بزرگتر از دوچرخه های شهری و کوهستانی دارند که می توان هم در محیط های شهری و هم در محیط های کوهستانی از آن ها استفاده نمود. تفاوت آن ها با دوچرخه های کوهستان در عملکرد آن ها در سربالایی ها و مسیرهای صعب العبور می باشد که بسیار ضعیف تر عمل می کنند.

دوچرخه هیبریدی

دوچرخه های BMX

این دوچرخه ها ساختاری حرفه ای و ورزشی دارند و برای دوچرخه سوارانی ساخته شده اند که به صورت حرفه ای حرکات نمایشی را دنبال می کنند. BMX  ها فریمی کوچک دارند، اصولا مواد به کار رفته در بدنه آن ها سبک و بادوام بوده است و موجب افزایش سرعت دوچرخه در انجام حرکات نمایشی می شود. عمدتا در طراحی این دوچرخه ها از هیچ گونه ترمز یا کمک فنری استفاده نشده است. اگر بخواهیم درباره BMX  ها به طور کلی نظر بدهیم آن ها را باید دوچرخه های نمایشی و حرکات پرشی مثل پرش از پله ها یا موانع دانست.

ویژگی ها و مزایا:

 • بسیار سبک وزن
 • سرعت زیاد
 • قابل استفاده در حرکات نمایشی و سرعتی
 • بدون استفاده از کمک فنر و ترمز

 

دوچرخه BMX

 

دوچرخه های خاص:

 • دوچرخه های Cargo
 • دوچرخه های برقی
 • دوچرخه های تاشو

 

 

دوچرخه های تایم تریال(TimeTrial):

دوچرخه های تایم تریال تلفیقی از  دوچرخه های BMX  و دوچرخه های کوهستان می باشد که کاربردی حرفه ای وکاملا نمایشی دارند. شاخصه اصلی این دوچرخه ها حفظ تعادل برای پریدن از یک مانع به مانع دیگر می باشد. تایم تریال ها همانند دوچرخه های BMX  به دلیل داشتن فریمی کوچک و سبک که اصولا از جنس تیتانیوم و یا کربن می باشند ، سرعت مطلوبی دارند . که یکی از دلایل گران بودن این دوچرخه ها نیز می تواند به خاطر جنس بدنه شان باشند. در طراحی این دوچرخه ها تمام تلاش متخصصان بر این بوده است که تمامی اجزای دوچرخه کمترین اصطکاک را با هوا را داشته باشند.

ویژگی ها و مزایا:

 • سبک وزن
 • سرعت زیاد
 • کمترین اصطکاک با هوا
 • استفاده ورزشی و نمایشی

 

دوچرخه تایم تریال

دوچرخه های Cargo:

از این نوع دوچرخه ها اصولا برای حمل بار استفاده می شود . کارگوها معمولا سنگین وزن تر و کندتر از سایر دوچرخه ها می باشند و با چهارچوب و قفسه ای که برای حمل بار دارند  برای حمل و نقل مسافت های کم فوق العاده هستند .

 

دوچرخه Cargo

دوچرخه های برقی:

دوچرخه های برقی یا دوچرخه های شارژی نوعی دوچرخه ی موتوردار است که از قدرت تولید شده توسط موتور الکتریکی برای حرکت استفاده می کنند. این دوچرخه ها از لحاظ ظاهری تفاوتی زیادی با دوچرخه های معمولی ندارند و تنها تفاوت آن ها در باتری و موتور الکتریکی استفاده شده در آن ها می باشد. بزرگترین مزیت دوچرخه های برقی راحتی در استفاده آن می باشد که یعنی در سه حالت معمولی ، کمک پدال و در بعضی مدل ها از حالت موتور می توانید از آن ها استفاده کنید. در حین دوچرخه سواری هر زمانی که دوست داشتید پدال بزنید و اگر خسته شدید می توانید از حالت موتور آن استفاده کنید و با چرخاندن دستگیره ها گاز بدهید و حرکت کنید . در حالت کمک پدال ها نیروی پدال شما تقویت شده و باعث می شود فشار کمتری به شما وارد شود و علاوه بر انرژی شما ، انرژی موتور نیز بر چرخ ها منتقل می شود. معمولا این دوچرخه ها سرعتی حدود 30 تا 50 کیلومتر بر ساعت را می توانند طی کنند و باطری آن ها بین 3 تا 4 ساعت برای بازه 10 تا 40 کیلومتر به طور خوشبینانه جوابگو می باشد.

البته این نکته را هم بدانید که مسلم است سربالایی ها ، باطری بیشتری مصرف می کنند و سطح صاف نیاز به باتری کمتری دارد و یا حالت کمک پدال به نسبت حالت موتور باتری کمتری مصرف می کنند و یا فاکتورهایی چون وزن دوچرخه سوار ، بار و ... بر میزان مصرف باتری تاثیرگذار است. پس حتما مسافت و میزان باطری مصرفیتان را مدیریت کنید.

در انتها نیز خوب است بدانید که دوچرخه های برقی ارزان نیستند و به نسبت دوچرخه های معمولی باید هزینه بیشتری برای آن ها پرداخت کنید.

 

دوچرخه برقی

دوچرخه های تاشو:

این دوچرخه ها با این هدف طراحی شده اند که کاملا جمع شده و با یک ساک حمل  شوند و فضای کمی را اشغال کنند. دوچرخه های تاشو کاملا سبک بوده و حمل آسانی دارند . حتی شما می توانید در حین دوچرخه سواری اگر تصمیم گرفتید با اتوبوس یا مترو ادامه مسیر خود را طی کنید، به راحتی می توانید دوچرخه خود را کاملا جمع کرده و همراه خود ببرید. دوچرخه های تاشو در دو مدل برقی و معمولی در بازار موجود می باشند.

 

دوچرخه تاشو
 

 

دوچرخه های کودکان:

علاقه به دوچرخه سواری می تواند در سنین مختلف در کودکان مشاهده می شود. انتخاب دوچرخه مناسب برای کودکان بسیار حائز اهمیت می باشد. زیرا خرید دوچرخه نامناسب موجب عدم تعادل و آسیب به کودک می شود. در دوچرخه های کودکان علاوه بر استانداردهای رعایت شده ، ظاهر ، وزن و چرخ ها نیز بسیار مهم می باشند. این نکته را به یاد داشته باشید که هرچه وزن دوچرخه کمتر باشد ، کودک شما راحت تر میتواند آن را کنترل کند. به همین منظور است که سعی کرده اند تمامی فریم ها را سبک بسازند و اصولا جنس بیشتر دوچرخه های از کربن یا آلومینیوم می باشد. اندازه مناسب برای دوچرخه ها ی کودکان اندازه ای است که کودک به راحتی بتواند پای خود را روی زمین بگذارد که اصولا رایج ترین سایز دوچرخه های  کودکان 16،20،34 اینچی می باشد پس برای کودکان اصلا از دوچرخه های بزرگ استفاده نکنید .

در دوچرخه های کودکان حتما این استاندارد را رعایت کنید که فرزندانتان کامل بر فرمان تسلط داشته باشند و دوچرخه متناسب با فیزیک بدنی کودک تنظیم شود و زین بزرگتر از نشیمنگاه کودک نباشد. اگر کودک شما نتواند به راحتی رکاب بزند ممکن است عضلات آن آسیب ببیند. 

نکته آخر: حتما به کودکانتان اصول صحیح دوچرخه سواری را آموزش دهید و از وسایل ایمنی مانند کلاه و زانوبند استفاده کنید.

دوچرخه بانوان:

باتوجه به اینکه آناتومی فیزیکی بدن بانوان با مردان متفاوت است یقینا دوچرخه های انتخابی نیز باید متفاوت باشد. حالا به توضیح ویژگی های دوچرخه بانوان و تفاوت آن ها با دوچرخه های مردان می پردازیم. دوچرخه های بانوان از نظر مدل دوچرخه ها نظیر شهری ، جاده ای ، کوهستانی و ... تفاوتی ندارند تنها تفاوت آن ها در مدل خاص طراحی فریم ،زین و فرمان آن ها می باشد به طور مثال ارتفاع دوچرخه بانوان حدود 3 سانتی متر کوتاه تر از مردان می باشد یا فاصله فرمان تا زین به علت کوتاه بودن بالا تنه بانوان کمتر می باشد.همچنین در طراحی آن ها اصولا از رنگ های شاد و جذاب استفاده می شود. در بسیاری از طرح ها برای راحتی بیشتر میله میانی وجود ندارد یا به نسبت دوچرخه های مردان انحنای تندتری دارند و میله بالایی کوتاه تر می باشد. در طراحی بسیاری از کمپانی ها فرمان کوچکتر و ترمزها متناسب به دستان بانوان ظریف تر و کوچک تر ساخته  شده اند. در دوچرخه های تخصصی تر زین بانوان پهن تر می باشد تا استخوان لگن در طولانی مدت راحتی بیشتری داشته باشد اما زین در دوچرخه های مردانه اصولا باریک و کشیده است.

تفاوت دوچرخه های بانوان و مردانه:

 • فرمان کوچکتر
 • ترمزهای ظریف تر
 • زین یا صندلی پهن تر
 • ارتفاع کمتر
 • فاصله فرمان تا زین کوتاهتر
 • میله بالایی کوتاهتر و میله میانی با شیب تندتر

 

 

 

فروشگاه آفرود بازار یکی بزرگترین مجموعه ها در زمینه تامین تجهیزات دوچرخه می باشد که با بهترین برندها فعالیت دارد.

برای مشاهده دوچرخه در فروشگاه آفرود بازار کلیک نمایید.

آفرودبازار، هر آنچه خارج از جاده ها نیاز دارید و باید بدانید.