راهکارهای نگهداری چادر مسافرتی

نگهداری چادر مسافرتی

در این مقاله قصد داریم در خصوص افزایش طول عمر چادر مسافرتی مطالبی را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم . تا به نحو ی از آن ها  مراقبت کنیم که متحمل ضرر نشویم .. اگر اهل سفر و گردش هستید ؛ با ما همراه باشید .

ضرورت استفاده از چادر مسافرتی در مسافرت ها و کمپینگ ها :

یکی از ضروریات سفر و گردش به همراه داشتن چادر مسافرتی می باشد . فرقی نمی کند که شما به صورت کمپینگ  به سفر رفته اید و یا این که قصد اقامت در هتل و یا مسافرخانه را دارید در هر حال چادر مسافرتی جز لاینفک وسایل سفر شما می باشد .

اگر از ابتدا قصد کمپ زدن را ندارید و می خواهید در اقامتگاه های دائمی ساکن شوید بازم هم چادر مسافرتی را از قلم نیندازید . ممکن است در حین سفر در نقطه ای دچار خستگی شدید شوید و نتوانید دیگر به رانندگی ادامه دهید ؛ در این صورت نیاز دارید تا کمی در نقطه ای امن در مسیر به استراحت بپردازید و مسیر را با آسودگی خیال ادامه دهید . در این مواقع چادر بسیار به شما کمک خواهد کرد . حتی ممکن است تصمیم بگیرید که شب را در نقطه ای به صبح برسانید و به اصطلاح خستگی در کنید ؛ اگر در نزدیکی آن منطقه اقامتگاهی وجود نداشته باشد ناچار به زدن چادر خواهید شد .اگر شما از آن دسته افراد هستید که مسافرت کمپینگ را بیشتر ترجیح می دهید ؛ مسلما با ضرورت به همراه داشتن چادر مسافرتی آشنا هستید(راهنمای انتخاب چادر مسافرتی را حتما بخوانید) و ذکر مطالبی بیشتر در این خصوص توضیح واضحات است . لیکن برای افزایش طول عمر چادر مسافرتی در ادامه با ما همراه باشید .

اهمیت چادر مسافرتی

نکاتی در خصوص افزایش طول عمر چادر مسافرتی:

فراگیری نکاتی در خصوص افزایش طول عمر چادر مسافرتی ، خصوصا با این شرایط اقتصادی یک امر مهم و ضروری به شمار می آید . در بازار انواع مختلف چادر مسافرتی با ظرفیت ها و قیمت های متفاوتی وجود دارد ولی حفظ و نگهداری اغلب این چادرهای مسافرتی تقریبا به یک روش می باشند . البته که نظم و انضباط در نگهداری وسایل حرف اول را می زند .

اگر چادر مسافرتی شما زیر باران خیس شده است و یا این که کثیف شده است ؛ بهتر است قبل از این که چادر را جمع کرده و در کیف مخصوصش قرار دهید ؛ ابتدا آن را خشک و تمیز کنید . البته ممکن است در حین سفر فرصت این کار پیش نیاید ولی به محض رسیدن به خانه و یا مقصد به تمیز و خشک کردن چادر مسافرتی خود اقدام کنید . امکان دارد خشک کردن چادر مسافرتی چند روز زمان ببرد ؛ اجازه دهید تا کاملا خشک گردد و سپس آن را در کیفش جایگذاری کنید .

چادر مسافرتی

هم چنین سعی کنید چادر را به هنگام آویزان کردن زیر سایه قرار دهید و مستقیما مقابل تابش نور خورشید نباشد چرا که ممکن است همین امر مسبب پوسیده شدن چادر مسافرتی شما شود .

اگر تصمیم گرفتید چادر مسافرتی خود را بشویید ؛ ماشین لباسشویی اصلا گزینه ی مناسبی برای این کار نیست و البته وقتی ماشین لباسشویی مناسب این کار نباشد استفاده از خشک کن نیز مردود می شود . این کار سبب آسیب زدن به بافت چادر خواهد شد . بهتر است برای شستشوی چادر مسافرتی ، آن را کاملا باز کنید و سپس سعی کنید آن را با یک اسفنج نرم و آب تمیز کنید . هرگز از شوینده های غلیظ و به خصوص صابون برای شستن چادر مسافرتی استفاده نکنید . همچنین از ساییدن چادر به وسیله ی برس خودداری کنید . این کار علاوه بر این که باعث آسیب به بافت پارچه ی چادر می شود ؛ اگر چادر شما ضد آب باشد ؛ خاصیت ضد آبی آن را نیز از بین می برد . ترکیب رقیقی از مواد شوینده و آب می تواند در از بین بردن لکه ها و بوی بد چادر به شما کمک کند . اما مواد شوینده ی غلیظ و اسفنج های سفت ، لایه ی حفاظتی چادر را از بین می برند .

اگر نخواستید که چادر را کاملا بشویید و فقط قصد دارید آن را تمیز کنید بهتر است ابتدا گرد و غبار ، برگ و سایر ذرات اضافی را از آن جدا کنید . استفاده از جارو دستی نیز به شما در این زمینه کمک خواهد کرد . بعد از این که از پاک کردن چادر مسافرتی فارغ شدید اگر کمی خیس بود و یا نم داشت ؛ مکان مناسبی را برای خشک شدن آن انتخاب کنید و اجازه دهید چادر کاملا خشک شود .

 

 
 

 

نکات مهم در افزایش طول عمر چادر مسافرتی:

 • اگر چادر مسافرتی شما از میخ و تیرک و ... نیز برخوردار است ؛ باید در نگهداری آن ها نیز کوشا باشید . به طور مثال حتما از تعداد میخ های چادرتان مطلع باشید و بدانید که چه تعداد میخ با خود می برید . در صورتی که میخی خراب و یا کج شده است برای آن جایگزین در نظر بگیرید . برای فرو کردن میخ در زمین نیاز به زور ورزی نمی باشد و با یک تکه سنگ کوچک و کمی فشار به راحتی در زمین فرو می رود . در صورت اعمال فشار زیاد به میخ باعث کج شدن آن می شوید . اگر شیارهای میخ شما با گِل و یا هر چیز دیگری گرفته شده است ؛ سعی کنید آن را به نحوی تمیز کنید .
 • از جمله موارد دیگری که به افزایش طول عمر چادر مسافرتی کمک می کند ؛ حفاظت از زیپ چادر می باشد . سعی کنید اگر احساس می کنید که زیپ چادر شما کثیف شده است ؛ آن را با مسواک خشک تمیز کنید . اگر دندانه های زیپ چادر شما خرد شده باشد ؛ باید یک زیپ جایگزین برای آن تهیه کنید . البته اگر در دوزندگی و خیاطی مهارت نداشته باشید ؛ شما نمی توانید این کار را به نحو شایسته انجام دهید و باید فردی که ماهر باشد این کار را انجام دهد . هم چنین در صورت شکستن و خراب شدن سگک زیپ می توانید از خرازی ها یک سگک متناسب با زیپ چادرتان تهیه کنید و آن را به زیپ متصل کنید .
 • میله های چادر مسافرتی خود را بررسی کنید که ترک و شکستگی نداشته باشد . هم چنین این تیرک باید بدون رطوبت باشد . رعایت کردن همین نکات ساده باعث می شود تا شاهد افزایش طول عمر چادر مسافرتی خود باشید .
 
 

افزایش طول عمر چادر مسافرتی و نکات پایانی آن:

 • اگر چادر مسافرتی را با وجود نم و رطوبت در کیفش قرار دهید ؛ باعث می شود که کپک ها و قارچ ها رشد کنند . از این رو در ابتدا سعی کنید از وقوع این امر جلوگیری کنید . در نهایت اگر با کپک روی سطح چادر مواجه شدید که معمولا به صورت لکه هایی با بوی بد به رنگ های سبز ، سفید و سیاه هستند ؛ به این شکل عمل کنید . ابتدا چادر را در مخلوطی از آب و مواد شوینده ی از بین برنده ی بو به آرامی شستشو دهید . سپس کاملا آن را آب کشی کرده و در نهایت خشک کنید .
 • اگر برای رفع کپک ها اقدامی نکنید ؛ آن ها به سرعت رشد کرده و گسترده تر می شوند . در این صورت علاوه بر این که پاک کردن آن ها سخت تر می شود ؛ به بافت پارچه ی چادر نیز آسیب می زند .
 •     از باز گذاشتن طولانی مدت چادر مسافرتی پرهیز کنید . اشعه ی  UV خورشید باعث از بین رفتن لایه محافظ چادر و هم چنین خم شدن تیرک چادر می شوند .

روش‌های تعمیر و افزایش طول عمر چادرمسافرتی:

 • اگر چادر مسافرتی شما در قسمت دیواره و یا سقف آن ، پاره و یا سوراخ شده است ؛ می توانید از چسب های نواری قوی برای جلوگیری از گسترش یافتن پارگی ، استفاده کنید . برای بهتر چسبیدن آن بهتر است هم از جلو و هم از پشت آن چسب بزنید و در اندازه های بزرگ برش دهید تا استحکام آن بیشتر شود .
 • برای چسباندن پارگی به وسیله ی نوار چسب ، اطراف آن را با آب و یا الکل تمیز کنید . سپس دو طرف پارگی و یا سوراخ لب به لب هم قرار دهید و آن ها را بچسبانید .

تعمیر چادر مسافرتی

 • بسیاری از شرکت ها و کارگاه های تولید کننده ی چادرهای مسافرتی همراه چادر ، تکه هایی از پارچه ی چادر را به مشتری عرضه می کنند . بنابراین می توانید در صورتی که چادر مسافرتی شما پاره و یا سوراخ شد؛ از آن پارچه استفاده کنید . بدین ترتیب که پارچه ی مزبور را روی پارگی و یا سوراخ بدوزید . اگر هنر خیاطی دارید که خود توان این کار را دارید در غیر این صورت باید این کار را به اهلش بسپارید .
 • اگر چادر مسافرتی شما از قسمت های درز آن دچار نشتی شده اند ؛ باید نوار مربوطه خارج کنید و آن را مهر و موم کنید . برای این کار بهتر است از موادی استفاده کنید که برای نوع پارچه ی چادر شما مناسب باشند و موجب آسیب بیشتر به آن نشود . جنس بیشتر چادرهای مسافرتی از نایلون Silk Nylon PU می باشد. برای این جنس ، چسب   seamGripمناسب می باشد .
 • اگر از سقف چادر مسافرتی شما هنگام باران آب چکه چکه می کند ؛ ( به دلایل عدیده ای که برخی از آن ها در بالا ذکر شدند ) لایه ی محافظ آن از بین رفته است و باید تعمیر شود . اگر جنس پارچه ی چادر شما سیلیکون یا Polyurethane باشد ؛ می توانید یک لایه محافظ Polyurethane با چسب مخصوص روی آن کار کنید . این کار را می توان فقط برای همان ناحیه که چکه می کند و یا کل چادر انجام داد . برای این کار باید لایه محافظ قدیمی را با یک برس به خوبی بسابید و آن را کاملا با الکل جدا کنید . در نهایت روی آن را کاملا رنگ کنید و اجازه دهید تا کاملا خشک شود .
 • برای تعمیر تیرک و حلقه ی شکسته ی چادر مسافرتی می توان از چسب چوب استفاده کرد .

در پایان از این که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید ؛ بی نهایت سپاس گزاریم . امید است که مطالب این مقاله در خصوص افزایش طول عمر چادر مسافرتی برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد .