نکات مهم انتخاب یخچال خودرویی

راهنمای یخچال خودرویی

خلاصه:

برای اینکه بتوانیم مناسب‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین نوع یخچال و فریزر خودرویی را انتخاب کنیم، توجه به فاکتورها و آیتم‌هایی مانند ظرفیت، اندازه، نوع یخچال‌های کمپینگ و یا میزان دمای آن‌ها و ... ضرورت دارد. با تهیه تجهیزات و لوازم کمپینگ مناسب و بدون نقص می‌توانیم اوقات خوشی را در کنار خانواده و دوستان خود بگذرانیم.


آیا تا بحال به فکر خرید و تهیه یک یخچال و فریزر خودرویی بوده‌اید؟ آیا می‌دانید که در هنگام خرید آن باید به چه نکاتی توجه کنید؟ اگر قصد داریم که از زندگی پر مشغله و پر دغدغه امروزه فاصله بگیریم و به دل طبیعت پناه ببریم، برقراری یک کمپینگ یک یا چند روزه می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌های ما باشد. برای سفرهای کمپی نیز مانند هر سفر دیگری به برنامه‌ای دقیق و کامل نیاز خواهیم داشت. زمانی می‌توانیم از سفر کوتاه مدت خود لذت کافی ببریم که تمامی تجهیزات و وسایل مورد نیاز در دسترس ما قرار داشته باشند. چه تجهیزاتی؟ معمولا تمامی تجهیزات مورد نیاز کمپینگ باید دارای ویژگی‌های زیر باشند:

  • سبک بودن
  • کیفیت و دوام بالا   
  • نو و سالم و بدون نقص بودن
  • اندازه و ابعاد کوچک و مناسب
  • و ...

به طور کلی تهیه یک چک لیست کامل و جامع از تجهیزات مورد نیاز برای کمپینگ، اولین گام ما قبل از شروع سفر خود می‌باشد. ما برای نگهداری از مواد غذایی خود و جلوگیری از فاسد شدن آنها، به یک یخچال‌وفریزر خودرویی یا کمپینگ نیاز داریم. اما مناسب‌ترین نوع یخچال‌فریزر  برای کمپینگ باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟ قبل از اینکه انواع یخچال و فریزر سفری را معرفی کرده و همچنین به بررسی نکات قابل توجه در هنگام خرید آن بپردازیم، لازم است تا بیشتر با کمپینگ آشنا شویم.

مراحل برنامه‌ریزی برای سفرهای کمپینگ

سفرهای کمپینگ از آن دسته سفرهایی نیستن که بتوانیم آن را به صورت خود به خود و بدون برنامه‌ریزی انجام دهیم. اگر چه این نوع سفرهای کوتاه مدت به ماه‌ها برنامه‌ریزی ندارد، اما حتما باید برای آن‌ها یک برنامه‌ریزی کوچک و دقیق و کامل داشته باشیم. هرچه برنامه‌ریزی ما برای این سفر کامل‌تر و جامع‌تر باشد، لذت بخش شدن و خاطره انگیز شدن آن امری حتمی خواهد بود. مراحل برنامه‌ریزی برای داشتن بهترین سفر کمپینگ به شرح زیر می‌باشد:

کمپینگ

تهیه و بسته‌بندی تجهیزات مورد نیاز:

بسته‌بندی درست تجهیزات کمپینگ، نقش مهمی را در تامین آسایش و راحتی ما در سفر کمپینگ ایفا می‌کند. از آنجایی که در کمپینگ و طبیعت‌گردی به هتل، فروشگاه و ... دسترسی نخواهیم داشت، پس باید حتما در زمان تهیه چک لیست و بسته‌بندی تجهیزات کمپینگ دقت و توجه بسیاری را صرف کنیم. هر گونه نقص و اشکالی در وسایل و تجهیزات مورد نیاز کمپینگ، می‌تواند به مانع بزرگی برای لذت بردن ما از طبیعت‌گردی و بودن در کنار خانواده و دوستان، تبدیل شود.

آشپزی و آماده کردن غذا:

یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌ها در کمپینگ، آشپزی یک وعده غذایی لذیذ و خوشمزه در کنار خانواده و دوستان می‌باشد. برای کمپینگ باید حتما تمام وعده‌های غذایی را از قبل مشخص کرده باشیم و مطابق با سلایق افراد بهترین تصمیم را بگیریم.

آشپزی در طبیعت

انواع یخچال و فریزر خودرویی

اگر در حال برنامه‌ریزی برای یک سفر کمپینگ هستیم، تهیه یخچال فریزرهای کمپینگ از جمله مواردی هستند که به هیچ عنوان نباید آنها را فراموش کنیم. همراه داشتن یخچال به این دلیل اهمیت دارد که می‌توانیم با استفاده از آن از انواع موادغذایی خود نگهداری کرده و از فاسد شدن و خراب شدن آنها جلوگیری نماییم. پس در نتیجه، حتما باید در انتخاب آن دقت کنیم و قبل از اینکه نحوه انتخاب بهترین یخچال و فریزر سفری را بیان کنیم، لازم است تا انواع مختلف آن را بررسی نماییم.

  • یخچال‌های غیرفعال یا معمولی (Passive Cooler Camping Fridge): این نوع یخچال و فریزر خودرویی غیرفعال در اصل جعبه‌های پر از یخ و عایق‌بندی شده و در بسته هستند. آن‌ها معمولا به عنوان قدیمی‌ترین نوع یخچال‌فریزرهای کمپینگ و حالت یخدان به حساب می‌آیند که ما می‌توانیم در آن‌ها بطری آب و نوشیدنی‌های مختلف، موادغذایی، میوه و سبزیجات و .... نگهداری کنیم. این مدل‌ها معمولا ارزان بوده و همچنین نیازی به منبع تغذیه ندارند. همچنین این یخچال‌ها دارای اندازه و ابعاد مناسب و وزن سبک هستند که به همین دلیل حمل و جابجایی آنها بسیار راحت و آسان می‌باشد.
  • یخچال‌های خودرویی ترموالکتریک (Thermo Electric Camping Fridge): ارزان‌ترین نوع یخچال‌های کمپینگ به حساب می‌آیند، آن‌ها معمولا نسبت به سایر یخچال و فریزرهای کمپینگ دارای ابعاد و اندازه‌های کوچک‌تر بوده و به عبارتی نسبت به سایر یخچال‌ها جمع‌وجورتر می‌باشند. این یخچال‌ها معمولا از دو منبع تغذیه 12 ولتی و یا 110 ولتی استفاده می‌کنند و بیشتر برای خنک نگه‌داشتن موادغذایی (نگهداشتن دمای داخلی بین 35 تا 40 درجه سانتی‌گراد پایین تر از دمای محیط) مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین مصرف برق در آن‌ها بسیار پایین بوده و حدود 3 الی 5 آمپر است. اما از نظر ذاتی این نوع یخچال و فریزر خودرویی از کارایی کمتری برخوردار هستند، مخصوصا زمانی که دمای بیرون آن بیش از حد زیاد می‌شود.

یخچال کمپینگ

  • یخچال‌های خودرویی جذب (Absorption Camping Fridge): برای تامین انرژی مورد نیاز آن‌ها می‌توانیم از سه منبع تغذیه یعنی گاز پروپان، 12 ولت DC و 110 ولت AC استفاده کنیم که یک گزینه ناکارآمد برای استفاده می‌باشد. قابلیت تنظیم دما و درجه حرارت در این مدل یخچال‌های کمپینگ وجود ندارد زیرا در هنگام استفاده از منبع تغذیه گاز پروپان در این مدل باید حتما توجه داشته باشیم که با انجام اقدامات لازم از تجمع مونوکسیدکربن جلوگیری نماییم. این مدل از یخچال‌ها معمولا زمانی که هوای بیرون بسیار گرم می‌شود به خوبی نمی‌تواند موادغذایی را سرد و خنک نگه دارد و دمای داخلی تا حدود منفی 30 درجه نگه‌داشته می‌شود.
  • یخچال‌های خودرویی کمپرسور (Compressor Camping Fridge): این نوع یخچال و فریزر خودرویی، بهترین گزینه برای کمپینگ و طبیعت‌گردی به حساب می‌آیند، یخچال‌های کمپرسور این امکان را برای ما فراهم می‌کنند تا بتوانیم برای انواع موادغذایی دمای مناسبی را تنظیم کنیم یا به عبارتی می‌توان گفت که این مدل یخچال‌ها، دارای قابلیت تنظیم دما و درجه حرارت می‌باشند. آن‌ها معمولا می‌توانند موادغذایی را در سریع‌ترین حالت ممکن منجمد کنندو معمولا مصرف برق و انرژی یخچال‌های کمپینگ کمپرسور نسبت به سایر یخچال‌ها کمتر است. در مدل‌های جدید انرژی خورشیدی برای تامین انرژی مورد نیاز، استفاده می‌شود.

یخچال خودرویی

نکات مهم در هنگام خرید یخچال و فریزر خودرویی

با دلایل اهمیت وجود یخچال‌های سفری در میان تجهیزات مورد نیاز برای کمپینگ آشنا شدیم و همچنین انواع مختلف این یخچال‌ها را مورد بررسی قرار دادیم. حالا زمان آن رسیده که نکات مورد توجه در هنگام خرید آن‌ها را بررسی نماییم، نکات مهم و مورد توجه در هنگام خرید این نوع یخچال‌های سفری عبارتند از:

ظرفیت یخچال کمپینگ:

 اندازه این یخچال‌های کمپینگ باید به گونه‌ای باشد که بتوانیم آنها را به راحتی در چادر و یا اتومبیل خود جای دهیم و حمل‌ونقل آن‌ها به راحتی و آسانی انجام بگیرد. همچنین باید به این نکته دقت کنیم که میزان موادغذایی که قصد داریم نگهداری کنیم را براساس اندازه یخچال انتخابی خود تهیه کنیم.

یخچال خودرویی کمپرسور دار

نوع یخچال کمپینگ:

اینکه چه نوع یخچال فریزر خودرویی را انتخاب می‌کنیم، دارای اهمیت بسیاری می‌باشد و هر کدام از یخچال‌های کمپینگ و خودرویی عملکرد خاص خود را داشته و برای شرایط خاصی نیز مناسب می‌باشند. برای مثال یخچال‌های غیرفعال یا معمولی تنها برای سفرهای کوتاه مدت جاده‌ای مناسب هستند. همچنین از آنجایی که باید دائما یخ‌های آن را تعویض نمود، به هیچ عنوان در سفرهای کمپینگ و طبیعت‌گردی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. مناسب‌ترین نوع یخچال و فریزرهای خودرویی برای کمپینگ، یخچال‌های کمپرسور می‌باشند.

قابلیت تنظیم دما:

یکی دیگر از مهمترین نکات مورد بررسی در هنگام خرید این مدل یخچال‌های خودرویی، قابلیت تنظیم دما می‌باشد. یخچال‌های مناسب، باید به گونه‌ای طراحی و تولید شده باشند که بتواند امکان تنظیم دما و درجه حرارت را متناسب با انواع موادغذایی فراهم کنند.

وزن:

در هنگام خرید یخچال‌های خودرویی حتما باید به این نکته دقت داشت، یخچالی را انتخاب نماییم که دارای وزن سبک و پایینی باشد. هرچه وزن آن‌ها کمتر باشد حمل و جابجایی آن نیز آسان‌تر و راحت‌تر می‌شود.

برای اینکه بتوانیم از خرید و انتخاب خود اطمینان حاصل نماییم، بررسی و توجه به تمامی نکات ذکر شده، کاملا ضروری و لازم می‌باشد. تا بتوانیم بهترین انتخاب را با توجه به نیازهای خود داشته باشیم و با تهیه تجهیزات و لوازم کمپینگ مناسب و بدون نقص بتوانیم اوقات خوشی را در کنار خانواده و دوستان خود بگذرانیم.