راهنمای خرید و استفاده از هد‌لامپ

نکات خرید هدلامپ

در چه مواقعی به استفاده از هد‌لامپ در کمپینگ احتیاج پیدا می‌کنید؟ در هنگام خرید آن باید به چه نکاتی توجه کرد؟ انواع هد‌لامپ مناسب برای شرایط مختلف کمپینگ کدام است؟ مهم‌ترین ویژگی‌های یک هد‎‌لامپ مناسب چه‌ مواردی است؟ زمانی فرا می‌رسد که افراد به دنبال رهایی و ایجاد وقفه در امورات روز‌مره مانند شغل، تحصیل و زندگی شخصی هستند. در چنین شرایطی کمپینگ و سفر‌های خارج از جاده‌ای یکی از بهترین و کم‌هزینه‌ترین گزینه‌ها برای آرامش روح و گذران خستگی‌ها و دغدغه‌های روزمره است.

حال اگر شما هم با این نظریه موافق هستید یا اینکه یکی از طرفداران کمپینگ و سفر‌های این چنینی می‌باشید، حتما باید درنظر بگیرید که این سفر نیاز به یک برنامه‌ریزی دقیق که شامل تهیه‌ یک چک لیست از لوازم طبیعت‌گردی است دارد. طبیعتا لامپ و وسایل روشنایی کمپ یکی از بخش‌های جدایی‌ناپذیر این ‌لیست هستند. در ادامه مقاله به موارد استفاده از هدلامپ یا چراغ پیشانی و ویژگی‌های یک هدلامپ مناسب می‌پردازیم.

 

فهرست مطالب

موارد استفاده از هدلامپ

بررسی ویژگی‌های هدلامپ

نکات مورد توجه هنگام خرید هدلامپ

 

موارد استفاده از هدلامپ

 

چراغ‌های پیشانی یا هدلامپ به عنوان یکی از ابزار و تجهیزات مهم کمپینگ و سفر در طبیعت هستند. هنگامی که می‌خواهیم در طول شب چادر یا سایبان کمپینگ را برپا کنیم یا زمانی که قصد داریم در شب به پخت‌وپز و آشپزی بپردازیم و یا حتی برای خارج شدن از فضای کمپینگ و انجام حرکت و فعالیت راحت به هدلامپ نیاز پیدا خواهیم کرد.

به عبارتی می‌توان گفت که این نوع چراغ‌های کمپینگ، نور لازم و مناسب برای فعالیت در تاریکی و شب را فراهم می‌سازند. چراغ پیشانی یکی از وسیله‌های دفاع در برابر تاریکی در کمپینگ است. این نوع چراغ کمپینگ معمولا برای پیاده‌روی، به دنبال وسیله‌ای گشتن، دوچرخه‌سواری در کوهستان، دویدن در طبیعت، صخره‌نوردی، برپایی کمپینگ، چادر زنی و ... در هنگام شب بسیار مناسب است. البته که موارد فوق ابتدایی‌ترین کاربرد‌های هدلامپ هستند.

 

بررسی ویژگی‌های هدلامپ

 

اصلا چراغ‌های پیشانی به چه دلیل برای کمپینگ مناسب می‌باشند؟ یا به عبارتی چرا باید از چراغ‌های کمپینگ استفاده کنیم؟ این گونه سوالات، مواردی هستند که حتما در هنگام خرید چراغ پیشانی از خود می‌پرسیم. همان‌طور که اشاره کردیم هدلامپ یک منبع نور باکیفیت برای افراد علاقه‌مند به سفر‌های ماجراجویانه، کوه‌نوردی، غارنوردی، دوچرخه سواری، کمپینگ و غیره بوده که با قرارگیری بر روی پیشانی، علاوه بر آزادی عمل و راحتی حمل، شما را از در دست‌گرفتن چراغ بی‌نیاز می‌کند. همواره باید درنظر داشت که انتخاب این چراغ‎‌ها بسته به مصارف مختلف طبیعت‌گردی شما متفاوت می‌باشد. به طور مثال برای مواردی از قبیل دوچرخه‌سواری در کوهستان، حرکت‌های سریع و دوندگی در محیط‌های تاریک، شما احتیاج به نور برنده‌تری نسبت به پیاده‌روی با حیوانات اهلی مانند سگ و یا گشتن صندوق عقب ماشین آفرودی دارید.

ویژگی‌های هدلامپ

چراغ پیشانی دارای ویژگی‌های خاص و ویژه‌ای است که می‌تواند ما را به تهیه آن ترغیب کند. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

 • دست‌های آزاد:

طبیعتا اولین ویژگی آن است که می‌توان با استفاده از هدلامپ بدون اینکه چراغ کمپینگ دیگری در دست داشته باشیم در اطراف کمپینگ قدم بزنیم، آشپزی کنیم، کتاب بخوانیم و یا به کارها و فعالیت‌های کمپینگ بپردازیم. با استفاده از چراغ پیشانی دیگر نگرانی در رابطه با پیدا کردن محل مناسب برای قرار دادن چراغ‌های مسافرتی و کمپینگ نخواهید داشت.

ویژگی‌ دست‌های آزاد شاید یکی از مهم‌ترین و قابل ذکر‌ترین مواردی است که می‌توان درباره‌ی چراغ پیشانی به آن اشاره کرد. به خصوص در مواردی که شما به استفاده از هر دو دست خود برای طی مسیری احتیاج دارید. مانند برخی سفر‌های کوه‌نوردی، غارنوردی، طبیعت‌گردی‌هایی که در ساعات تاریکی شبانه روز هستند و می‌بایست شب را در دل طبیعت و یا به دور از منطقه اصلی کمپ حرکت کنید.

 • کوچک و اشغال فضای کم:

اندازه هدلامپ به حدی کوچک است که در کوله‌پشتی کمپینگ فضای بسیار کمی را به خود اشغال می‌کند و همچنین جابجایی و حمل آن بسیار راحت و آسان می‌باشد. به خصوص در سفر‌هایی که اضافه بار بسیار اهمیت پیدا می‌کند و گرم‌های اضافی در سفر شما اختلال ایجاد می‌کنند. اینجاست که شما باید با مدیریت کوله سفری خود از کوچک‌ترین فضاهای ممکن برای کالا‌های ضروری‌تر استفاده کنید که هدلامپ یا چراغ پیشانی عملا فضای اضافی‌تر از شما اشغال نمی‌کند.

 • ایجاد نور زیاد:

این چراغ‌های کمپینگ نور زیادی را برای انجام فعالیت‌های مختلف ما در کمپینگ مهیا می‌کنند و اغلب افرادی که تجربه استفاده از هدلامپ‌ها را دارند می‌دانند که این چراغ‌های پیشانی در بسیاری از موارد پرتو نور طولانی‌تری نسبت به چراغ قوه‌های دستی دارند. همچنین در چراغ‌های پیشانی امکان تنظیم نور مناسب نیز وجود دارد که البته میزان سنجش ظرفیت نور در وسایلی از این دست با معیار‌ مشخصی اندازه‌گیری می‌شود که در ادامه با دقت بیشتری به توصیف آن‌ می‌پردازیم. همچنین جدای از موارد بالا وزن سبک، ضدآبی و مقاومت در شرایط مختلف جوی نسبت به چراغ‌های کمپ دیگر، به علاوه مصرف پایین انرژی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک هدلامپ است.

مزایای هدلامپ

 

نکات مورد توجه هنگام خرید هدلامپ

 

اگر به دنبال خرید هدلامپ هستید باید در نظر داشته باشید که به نکات اولیه مهمی در انتخاب چراغ پیشانی با توجه به نوع مصرف خود دقت کنید. چراغ پیشانی مناسب برای کوه‌نوردی، صخره‌نوردی، حرکت‌های سریع و در مواردی که شما احتیاج به پرتو نوری قوی‌تر با طول بیشتری دارید طبیعتا از لحاظ قیمت و مشخصات بسیار متنوع‌تر و متفاوت با چراغ‌های پیشانی معمولی است. لذا حتما باید نکاتی را در هنگام خرید آن مورد توجه و بررسی قرار دهیم. انواع مختلفی از چراغ‌های پیشانی ارزان قیمت و یا گران قیمت در بازار وجود دارد. اما کدام یک از آنها بهترین و مناسب‌ترین گزینه برای انتخاب هستند؟ نکات مورد توجه در هنگام خرید هدلامپ به شرح زیر می‌باشد:

 • حداکثر میزان روشنایی یا لومن:

هنگام خرید یک چراغ پیشانی، یکی از اولین سوالاتی که مطرح می‌شود این است که به چه میزان نور احتیاج داریم؟ در استاندارد‌های جهانی میزان خروجی نور از یک منبع با واحد لومن (Lumens) اندازه‌گیری می‌شود. اگر لومن چراغ پیشانی بیشتر باشد، می‌تواند نور زیادی را برای انجام انواع فعالیت‌های ما در کمپینگ فراهم کند. منابع نوری مثل لامپ‌ها، چراغ‌های فانوسی و چراغ‌قوه‌های دستی معمولا در بازه 200 تا حداکثر 1000 لومن روشنایی ایجاد می‌کنند. در عین حال باید درنظر داشت که بسته به نوع فعالیت شما در کمپینگ حدودا به 200 تا 400 لومن برای یک هدلامپ احتیاج پیدا می‌کنید. علاوه بر آن معمولا چراغ‌های پیشانی کمپینگ، حالت‌های مختلف تنظیم نور برای شرایط مختلف روشنایی را هم دارا می‌باشند تا سطوح مختلف نور را برای وضعیت‌های متفاوت انتخاب کنید.

 • فاصله پرتو:

یکی دیگر از موارد کلیدی و مهم در انتخاب هدلامپ، فاصله پرتو در آن است. هدف اصلی چراغ پیشانی منتشر کردن نور کافی برای روشنایی محیط اطراف می‌باشد. چراغ‌های پیشانی معمولا برای تعیین میزان فاصله (متر) با نور مورد استفاده قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که برای کمپینگ‌های عادی به پرتوی طولانی نور نیاز نخواهید داشت. اگر قصد پیاده‌روی در طبیعت را ندارید و یا بیشتر در اطراف چادر کمپینگ فعالیت می‌کنید، فاصله پرتویی حدود 30 متر کافی می‌باشد. اما اگر می‌خواهید در طبیعت به پیاده‌روی یا دویدن در شب بپردازید، فاصله پرتویی بیش از 100 متر مناسب است. همچنین فاصله پرتو معمولا تحت تاثیر باتری چراغ پیشانی قرار دارد. به عبارتی اگر مدت زیادی است که از باتری چراغ پیشانی استفاده می‌کنید، فاصله پرتو تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

 • طول عمر باتری:

یکی از مهم‌ترین نکات مورد توجه هنگام انتخاب و خرید چراغ‌های پیشانی، در نظر گرفتن طول عمر باتری می‌باشد. عمر باتری معمولا توسط تولید کننده ارائه می‌شود که می‌تواند شاخص مهمی برای آگاهی از طول عمر و ماندگاری باتری باشد. عواملی مانند میزان روشنایی، حالت بارق و ... از جمله عواملی هستند که بر طول عمر باتری تاثیر می‌گذارند. در این بین حتما باید به این نکته نیز توجه داشت که استفاده مداوم از حالت حداکثر روشنایی هدلامپ‌ها ممکن است به تخلیه سریع باتری بی‌انجامد. استفاده از باتری های قابل شارژ انتخاب مناسبی برای کمپینگ است اما اگر باتری چراغ پیشانی قابل شارژ کردن نباشد، باید حتما 2 الی 3 باتری اضافی همراه خود داشته باشید. به طور کلی نیز تجربه استفاده از هدلامپ ثابت کرده که میزان نور بین 100 تا 300 لومن برای پیاده‌روی‌های اطراف کمپ بسیار مناسب می‌باشد و البته که در این مورد باید به فاصله پرتو نیز توجه کرد.

طول عمر باتری

 • ماندگاری، مقاومت و دوام:

اگر می‌خواهید به چراغ پیشانی خود و عملکرد آن در موقعیت‌های مختلف اطمینان کنید، انتخاب یک چراغ پیشانی بادوام و ماندگار ضرورت دارد. هدلامپ باید بسیار سخت و مقاوم باشد. چراغ پیشانی مناسب است که بتواند در برابر ضربه، باران، نفوذ گردوغبار و ... از خود مقاومت نشان دهد. چراغ پیشانی باید به حدی با کیفیت و مستحکم طراحی شده باشد، که به عملکرد آن در هنگام بروز هر یک از مشکلات ذکر شده، آسیبی وارد نشود.

در این مورد میزان مقاومت لوازم الکترونیکی با مقیاس IP سنجیده می‌شود که اکثر هدلامپ‌های میان‌رده دارای این گواهی هستند. رده بندی این گواهی به این شکل می‌باشد که در سطح پایین IPX0 تقریبا هیچ مقاومتی در شرایط مختلف جوی ندارد و در بالاترین سطح IPX8 به این معنی است که حتی بعد از 30 دقیقه غوطه‌ور ماندن در زیر آب مشکلی برای دستگاه شما پدید نمی‌آید. اکثر چراغ‌های پیشانی دارای گواهی IPX4 هستند. گواهی IPX4 محافظت مطلوبی در برابر باران، برف و گردوغبار ایجاد می‌کند.

 • عملکرد هدلامپ در هوای سرد:

اهمیت بررسی این مشخصه از آن جا نمود پیدا می‌کند که در شرایط آب‌وهوایی سرد و کوهستانی، ما ملزم به داشتن تجهیزات بسیار مناسب‌تری هستیم که بتوانند عملکرد خود را در این شرایط حفظ کنند. در چنین شرایطی اولین معیار مورد توجه باید نوع باتری شما باشد، باتری‌های قدیمی که به قلیایی معروف بودند ضعیف‎‌ترین عملکرد را در شرایط آب و هوایی سرد دارند. بهترین باتری در آب‌وهوای سردوخشک یا کوهستانی، باتری‌های لیتیومی یا قابل شارژ NiMH هستند. جدای از موارد ذکر شده، قرار‌ گرفتن طولانی مدت در هوای سرد می‌تواند به تخلیه سریع‌تر هر نوع باتری کمک کند که البته راه‌کار‌هایی برای آن وجود دارد. به طور مثال اینکه هنگامی که از هدلامپ خود استفاده نمی‌کنید حتما چراغ پیشانی و یا حتی باتری‌های قابل جداسازی را در مکانی گرم‌تر نگه‌داری نمایید.

 • نوع پرتو:

چراغ‌های پیشانی برخلاف دیگر چراغ‌های مسافرتی و کمپینگ دارای پرتوهای متفاوتی هستند. به عبارتی می‌توان گفت که اکثر چراغ‌های پیشانی دارای طیف وسیعی از حالت‌های روشنایی برای کاربردهای مختلف می‌باشند. این حالت‌های روشنایی عبارت‌اند از:

 1. پرتو سیل یا پرتو وسیع (Flood / Wide Beam): این حالت برای روشن کردن اطراف کمپینگ مناسب است. چرا که طیف گسترده‌ای از نور را در محیط اطراف منتشر می‌کند. این پرتو برای زمانی که قصد خواندن کتاب یا نقشه، آشپزی کردن یا برپایی چادر مسافرتی را دارید بسیار پیشنهاد می‌شود. به عبارتی می‌توان گفت که پرتو سیل یا عریض برای انجام کارها و فعالیت‌های عمومی کمپینگ مفید بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 2. پرتو نقطه‌ای و باریک (Spot / Narrow Beam): اگر می‌خواهید یک پیاده‌روی کوتاه و شبانه داشته باشید و یا زمانی که از منطقه روشن دور می‌شوید و نمی‌خواهید روی شاخه‌ها یا سنگ‌ها سقوط کنید، پرتو نقطه‌ای در هدلامپ بسیار مناسب است. همچنین پرتو نقطه‌ای امکان مشاهده مسافت بیشتری را برای شما فراهم می‌کند. به عبارتی پرتو نقطه‌ای، یک پرتو نور از راه دور می‌باشد. این حالت روشنایی چراغ پیشانی همچنین برای روشن کردن مسیر و یافتن مسیر درست پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در طبیعت و کوهنوردی مفید است.
 3. پرتوهای ترکیبی یا بارق (Combined Beams): این پرتو معمولا برای استفاده در شرایط اضطراری ارائه شده است. در چنین حالتی، می‌توان از روشنایی بدون خالی شدن باتری استفاده نمایید. اگر قصد دویدن شبانه در طبیعت را دارید، انتخاب این حالت چراغ‌های پیشانی مناسب می‌باشد.
 4. پرتو یا حالت چراغ قرمز (Red light): این حالت معمولا برای دید در شب مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین می‌توانید از آن در شرایط اضطراری استفاده کنید و حتی مکان‌یابی خود را برای دیگران امکان پذیر نمایید. با استفاده از حالت چراغ قرمز، باتری چراغ پیشانی حفظ می‌شود.

انواع پرتو

جمع‌بندی

تهیه تجهیزات مناسب و بدون نقص برای کمپینگ و طبیعت‌گردی دارای اهمیت بوده و ضروری می‌باشد. هدلامپ یکی از مهم‌ترین تجهیزات مورد نیاز برای کمپینگ است که در هنگام انتخاب و خرید آن حتما باید به نکات زیادی مانند وزن، عمر باتری، ماندگاری، نوع پرتو و .... توجه کرد. هدلامپ یا چراغ پیشانی یکی از کاربردی‌ترین وسایل کمپینگ و سفر‌های آفرودی می‌باشد که مهم‌ترین ویژگی‌ آن استفاده بدون دست برخلاف چراغ‌قوه‌های دستی و همچنین مقاومت در برابر شرایط جوی مختلف مانند برف و باران، گردوغبار و حتی استفاده در زیر آب است. گاها ممکن است مجبور شوید که در اطراف فضای کمپ پیاده‌روی داشته باشید یا اینکه در پیاده‌روی‌ها، کوه‌نوردی و یا دوچرخه‌سواری‌های آفرودی به منبع نوری متصل دسترسی پیدا کنید. به علاوه، با قابلیت حمل راحت و وزن پایین در مسافرت‌هایی که کوله شما باید فضای کمی را برای وسایل این چنینی اشغال کند و تا حد امکان سبک سفر کنید بسیار مناسب است.