راهنمای خرید سایبان کمپینگ

راهنمای سایبان کمپینگ

خلاصه: سایبان کمپینگ از جمله وسایل و تجهیزات مهم کمپینگ و طبیعت‌گردی به حساب می‌آید. یک سایبان طبیعت‌گردی زمانی مناسب است که دارای ویژگی‌هایی مانند مقاومت و استحکام بالا، وزن و حجم بسیار سبک و کم، اندازه کوچک و مناسب و .... باشد.

چرا تهیه سایبان کمپینگ داری اهمیت و ضرورت می باشد؟ در هنگام خرید یک سایبان برای طبیعت‌گردی و کمپینگ باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ آیا شما نیز فکر رفتن به طبیعت و برقراری یک کمپینگ را از سر گذرانده‌اید؟ اگر شما هم برای رسیدن به آرامش و فرار از مشکلات و دغدغه‌ها به یک سفر کوتاه مدت نیاز دارید، رفتن به طبیعت و کمپینگ را می‌توان به عنوان بهترین گزینه ممکن در نظر گرفت. چرا؟ از آنجایی که در دل طبیعت سفر می‌کنیم و تا ساعت‌ها و یا حتی روزها از خانه و هر محل سکونت دیگری دور می‌شویم، همراه داشتن تجهیزات و امکانات کامل و بدون نقص و با کیفیت الزامی می‌باشد. تجهیزات کمپینگ شامل چه مواردی می‌شود؟ سوالاتی هستند که قبل از پاسخ به آنها لازم و ضروریست تا ابتدا با مفهوم کمپینگ آشنا شویم.

موارد استفاده از سایبان کمپینگ

اولین کاری که باید قبل از خرید سایبان مناسب برای کمپینگ انجام دهیم، مشخص کردن مورد استفاده از سایبان و یا به عبارتی تعیین کاربرد آن می‌باشد. همانطور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین تجهیزات و امکانات مورد نیاز برای کمپینگ، سایبان یا چادر کمپینگ است. به عبارتی می‌توان گفت که بدون یک سایبان و چادر کمپینگ مناسب دیگر کمپ‌زنی در دل طبیعت امکان‌پذیر نخواهد بود. انواع مختلفی از سایبان‌ها وجود دارد اما سایبان مسافرتی و تفریحی دقیقا همان چیزی است که به دنبال آن هستیم.

سایبان کمپینگ

انواع سایبان

اگر برای خرید سایبان کمپینگ اقدام کرده باشید، با انواع مختلفی از سایبان‌ها روبرو می‌شوید. انواع سایبان‌های مسافرتی به قدری زیاد است که موجب سردرگمی و گیج شدن ما در هنگام خرید می‌شود. قبل از اینکه به بررسی سایبان و چادر مناسب برای کمپینگ بپردازیم، ابتدا انواع مختلف سایبان‌های مسافرتی و تفریحی را معرفی می‌کنیم. انواع سایبان‌های تفریحی به شرح زیر می‌باشد:

سایبان کمپینگ

 • سایبان‌های خدماتی و تفریحی: این نوع از سایبان‌ها را معمولا به طور دائمی و همیشگی برپا می‌کنند. سایبان‌های خدماتی بیشتر برای دورهمی‌های بزرگ مانند جشن، مجموعه خدمات اکوکمپ و ... مناسب می‌باشد. از جمله ویژگی‌های این نوع سایبان می‌توانیم به فضا و اندازه بزرگ، متریال محکم و مقاوم، استحکام بالا در مقابل بروز انواع حوادث طبیعی، وزن زیاد و سنگین، دشواری در برپا کردن و .... اشاره کنیم.

 • سایبان کمپینگ: را می‌توان به عنوان مناسب‌ترین سایبان‌ها برای کمپینگ و طبیعت‌گردی معرفی نمود. این نوع سایبان برای سفرهای کوتاه مدت مانند سفر به طبیعت و طبیعت‌گردی، کمپینگ، پیک‌نیک و .... مناسب می‌باشد. سایبان‌های طبیعت‌گردی دارای اندازه و ابعاد کوچک و همچنین وزن کم و سبک بوده به همین دلیل حمل و جابجایی آن بسیار راحت و آسان است. از دیگر ویژگی‌های این نوع سایبان می‌توانیم به برپایی آسان آن نیز اشاره کنیم. از آنجایی که سایبان کمپینگ موضوع اصلی بحث ما می‌باشد در ادامه به صورت کامل‌تر و دقیق‌تر آن را مورد توجه و بررسی قرار می‌دهیم.

 • شلتر (سرپناه اضطراری یا انفرادی): به این نوع سایبان‌ها، سرپناه موقتی نیز گفته می‌شود. شلتر یا سرپناه انفرادی را می‌توان در سریع‌ترین حالت ممکن و همچنین بدون نیاز به تجهیزات خاصی برپا نمود. داشتن وزن سبک و اندازه و ابعاد کوچک یکی دیگر از ویژگی‌های این نوع سایبان انفرادی می‌باشد. کوچک و سبک بودن از جمله ویژگی‌هایی هستن که شلتر را به یک سرپناه با قابلیت حمل بسیار بالا تبدیل کرده است. این نوع سایبان به عنوان سرپناه موقت، بیشتر در کوهنوردی‌ها و سفرهای کوتاه یک روزه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • سایبان‌های فری استندینگ یا همان سایبان‌های پایه‌دار: پایه‌های این نوع سرپناه به صورت سرخود می‌باشد. از جمله ویژگی‌های سایبان‌های پایه‌دار می‌توان به برپایی راحت و آسان آن بدون نیاز به اتصال به ستون اشاره نمود. طراحی این نوع سایبان به صورت انسان محور بوده و به عبارتی می‌توان گفت که طراحی آن متناسب با قد انسان می‌باشد. سایبان‌های فری استندینگ یا پایه‌دار از جمله سایبان‌های مناسب طبیعت‌گردی بوده و می‌توان از آن به عنوان سایبان کمپینگ استفاده نمود. 

 • سایبان‌های ستاره‌ای: این نوع به این دلیل سایبان ستاره ای نام گرفته است که بعد از برپایی آن شکل و حالت ستاره مانند پیدا می‌کند. این نوع سایبان دارای ابعاد و اندازه‌های بزرگی بوده و به همین دلیل توانایی ایجاد سرپناه برای افراد زیادی را دارد. به عبارتی می‌توان گفت که سایبان‌های ستاره‌ای دارای سطح پوشش بسیار بالایی می‌باشند. این نوع سایبان معمولا برای مناطق ساحلی و کویر و یا به عبارتی برای انواع سفرهای طبیعت‌گردی و کمپینگ مناسب بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سایبان ستاره ای

 ساختار این سایبان‌ها بسیار خاص و ستاره‌ای شکل بوده که در عرض 10 دقیقه به راحتی نصب و جمع می‌شود. همچنین این محصولات به گونه‌ای هستند که با نصب آن فضایی بزرگ و سایه برای شما ایجاد شده و با وجود قسمت‌های هلالی با ارتفاعات زیاد و مناسب، هوا به راحتی از زیر آن‌ها عبور خواهد کرد تا در فصول گرم احساس گرما نکنید و لحظات خوشی را با خانواده و دوستان سپری کنید.

 • سایبان‌های تیرک‌دار: از جمله سایبان‌هایی که می‌توانیم از آنها به عنوان سایبان کمپینگ و طبیعت‌گردی استفاده کنیم، سایبان‌های تیرک دار می‌باشند. این سایبان‌ها  معمولا به سه صورت دو تیرک، سه تیرک و چهار تیرک طراحی و عرضه می‌گردند و تنها توانایی ایجاد پوشش برای تعداد کمی از افراد را دارد. معمولا تعداد افرادی که می‌توانند از این سایبان استفاده نمایند، حداکثر 4 نفر می‌باشد. سایبان‌های تیرک‌دار دارای وزن بسیار سبک بوده و همچنین دارای ابعاد کوچک نیز می‌باشد. به همین دلیل می‌توان گفت که حمل و جابجایی آن‌ها بسیار راحت و آسان است. از آنجایی که ارتفاع سایبان تیرک‌دار از حد معمول کمتر می‌باشد، بیشتر برای نشستن و قرار دادن میز و صندلی کمپینگ در آن مناسب بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • سایبان‌های متصل یا سایبان خودرویی: این نوع سایبان برای برپا شدن به یک نگهدارنده نیاز دارند. به عبارتی برای برپایی سایبان‌های متصل حتما باید از یک تکیه‌گاه مانند درخت، خودرو، صخره و .... کمک بگیریم. این نوع سایبان برای طبیعت‌گردی و کمپینگ مناسب می‌باشد. برپایی این نوع سایبان بسیار راحت و آسان است. سایبان متصل بر خلاف سایر سایبان‌ها وزن سنگین و همچنین ابعاد و اندازه بزرگی دارد. به همین دلیل حمل و جابجایی آن به راحتی امکان‌پذیر نمی‌باشد.

سایبان خودرویی

 • سایبان‌های کوهنوردی (تارپ): از دیگر انواع سایبان کمپینگ و سفر در طبیعت، می‌توان به سایبان‌های کوهنوردی یا همان تارپ اشاره نمود. این نوع سایبان معمولا در دسته سایبان‌های انفرادی قرار می‌گیرد. از آنجایی که در سایبان‌های کوهنوردی هیچ تیرک یا ستونی وجود ندارد، در هنگام برپایی می‌توانیم آن را به درخت و یا زمین متصل کنیم. حجم و اندازه کوچک، وزن بسیار سبک، قابلیت محافظت در برابر باران و باد و نور خورشید، اشغال فضای کم در کوله‌پشتی مخصوص طبیعت‌گردی، قابلیت حمل بسیار بالا و ... از جمله ویژگی‌های مهم این نوع سایبان می‌باشد.

همانطور که گفته شد، سایبان‌های مسافرتی دارای انواع متنوعی هستند. باید توجه داشته باشیم که حتما قبل از اقدام برای تهیه سایبان‌های کمپینگ و طبیعت‌گردی، موارد مورد استفاده از آن‌ها را مشخص کنیم.

سایبان کوهنوردی

ویژگی‌های سایبان کمپینگ

یکی از مهم‌ترین تجهیزات و وسایل مورد نیاز برای داشتن یک سفر فوق‌العاده و لذت‌بخش در طبیعت، سایبان‌های مخصوص کمپینگ می‌باشند. اگر می‌خواهیم زمان بیشتری را در طبیعت سپری کنیم، حتما به یک سایبان مناسب و با کیفیت نیاز پیدا خواهیم کرد. قطعا بدون سرپناه مناسب نمی‌توانیم به مدت طولانی در طبیعت دوام بیاوریم و همچنین امکان لذت بردن و استراحت در طبیعت نیز وجود نخواهد داشت. سایبان باید بتواند از ما در برابر نور شدید خورشید، باد، باران و ... محافظت نماید. اما آیا هر سایبان و سرپناهی برای استفاده در کمپینگ و طبیعت مناسب است؟ قطعا خیر!! یک سایبان کمپینگ مناسب دارای ویژگی‌های زیر می‌باشد:

 • ابعاد و اندازه‌های متنوع و مناسب: یکی از ویژگی‌های یک سایبان مخصوص و ویژه برای کمپینگ، ابعاد و اندازه‌های استاندار و مناسب آن می‌باشد. این ویژگی دارای اهمیت زیادی است. چرا که برای اینکه بتوانیم حرکت و فعالیت راحت‌تری در طبیعت‌گردی و سفر خود داشته باشیم، به سایبانی نیاز خواهیم داشت که فضای بسیار کمی را به خود اشغال نماید.

ابعاد سایبان

 • سهولت در باز و بسته کردن آن: سایبانی برای کمپینگ و طبیعت‌گردی مناسب است که بتوان آن را به راحتی و بدون هیچ دردسری برپا نمود. سهولت و آسانی باز و بسته کردن سایبان طبیعت‌گردی باید به حدی باشد، که یک نفر به تنهایی بتواند از عهده آن برآید.
 • دارای وزن سبک و مناسب: وزن فوق‌العاده سبک سایبان کمپینگ را می‌توان به عنوان یکی از ویژگی‌های مهم آن به حساب آورد. وزن سبک و حجم کم این نوع سایبان، قابلیت حمل و جابجایی آن را بالا می‌برد. معمولا مناسب‌ترین وزن برای سایبان مخصوص کمپینگ حدود 3 الی 6 کیلومتر بوده و همچنین برای یک طبیعت‌گردی سبک به سایبانی با وزن تقریبا 5 الی 12 کیلومتر مناسب می‌باشد.
 • دارای قابلیت ضدآب: ضدآب بودن سایبان‌های طبیعت‌گردی و کمپینگ، از دیگر ویژگی‌های مهم آن به حساب می‌آید. این نوع سایبان‌ها معمولا از جنس پلی‌استر و پلی‌اورتان و ... بوده و به همین دلیل در برابر نفوذ آب بسیار مقاوم هستند.
 • کیفیت و مقاومت بالا: از آنجایی که سفر ما در دل طبیعت می‌باشد، پس بروز اتفاقات و حوادث گوناگون به دور از انتظار نخواهد بود. سایبان مناسب باید بتواند در برابر باران، باد، نور شدید خورشید، برف، تگرگ، حمله حیوانات و ... مقاومت بسیاری از خود نشان دهد. استفاده از موادی مانند پلی‌استر، پلی‌اورتان و ... در طراحی و ساخت این نوع سایبان مسافرتی، موجب افزایش سطح مقاومت و دوام آن می‌گردد.
 • فریم مقاوم و مستحکم: جنس و کیفیت فریم سایبان طبیعت‌گردی نیز مانند رویه آن دارای اهمیت بسیاری می‌باشد. یک فریم مقاوم معمولا از موادی مانند پلاستیک، آهن، استیل، آلومینیوم، فایبرگلاس و .... طراحی و تولید می‌شود.

راهنمای خرید سایبان

نکات مهم در انتخاب و خرید سایبان کمپینگ

بعد از شناسایی و بررسی ویژگی‌های این نوع سایبان، دیگر می‌دانیم که از یک سایبان طبیعت‌گردی و کمپینگ مناسب باید چه انتظاراتی داشته باشیم. در هنگام خرید سایبان مناسب برای کمپینگ باید نکات زیادی را مورد توجه و بررسی قرار دهیم. از جمله مواردی که توجه به آنها در هنگام خرید سایبان کمپینگ لازم و ضروری می‌باشد، عبارتند از:

 1. ظرفیت: سایبان مورد نظر باید حتما مطابق با تعداد نفرات انتخاب گردد.
 2. فصل: اینکه در چه فصلی اقدام به برپایی کمپینگ می‌کنیم دارای اهمیت می‌باشد. سایبان‌های زمستانه و یا سایبان‌های تابستانه تفاوت زیادی با یکدیگر دارند. سایبان‌های مخصوص زمستان ضخیم‌تر بوده و در برابر باران و برف نیز مقاوم‌تر می‌باشند.
 3. ارتفاع: اگر قصد برپایی یک کمپینگ دائمی و بزرگ را داریم، حتما باید سایبانی با ارتفاع مناسب انتخاب نماییم.

پس می‌توان نتیجه گرفت تهیه یک سایبان کمپینگ مناسب و با کیفیت بسیار مهم بوده و یا به عبارتی لازم و ضروری می‌باشد. توجه به ویژگی‌ها و نکات ذکر شده، در هنگام خرید سایبان مناسب کمپینگ الزامی است.