هر آنچه باید درباره دوچرخه‌های کوهستان بدانید:

 

راهنمای خرید دوچرخه های کوهستان

 

در مقاله نکات مهم در انتخاب دوچرخه با انواع دوچرخه آشنا شدید و مزایا و معایب آن‌ها را کاملا شناختید. حالا می‌خواهیم درباره یکی از معروف‌ترین انواع دوچرخه‌ها یعنی دوچرخه‌های کوهستان صحبت کنیم و تمامی خصوصیات آن را بررسی نماییم. برای دوستداران جاده‌های غیرشهری، سنگلاخی، کوهستانی و مسیرهای شن و ماسه‌ای، سربالایی و سرپایینی دوچرخه‌های کوهستان بهترین انتخاب می‌باشند. با قاطعیت می‌توان گفت که این دوچرخه‌ها در مسیرهای صعب‌العبور عملکرد فوق‌العاده‌ای دارند. اگر بخواهیم به طور کلی ظاهر دوچرخه‌های کوهستان را بررسی کنیم، آن‌ها دارای فرمانی صاف، ساختار و فریم محکم، تایرهای پهن، ترمزهای قوی با عملکردی بی‌نظیر در شرایط سخت و دارای سیستم تعلیق نرم برای جلوگیری و حذف تنش‌های وارد شده از زمین می‌باشند. حال اگر بخواهیم آن‌ها را جزئی‌تر آنالیز کنیم باید به دو پارامتر مهم در آن‌ها اشاره کنیم.

 • جنس بدنه
 • سرعت و راحتی

 

جنس بدنه دوچرخه‌های کوهستان:

اصولا این دوچرخه‌ها از جنس فولادی، آلومینیومی و کربنی ساخته می‌شوند که دوچرخه‌های آلومینیومی سبک‌تر و قابل کنترل‌تر هستند اما دوچرخه‌های فولادی به دلیل داشتن وزن بیشتر استحکام بهتری دارند. لازم‌به‌ذکر است که یکی از مهم‌ترین قطعاتی که در دوچرخه‌های کوهستان مشاهده می‌شود دو شاخ است. وظیفه این قطعات کنترل فراز نشیب‌ها و پستی بلندی‌های مکرر می‌باشد تا در طی عبور از آن‌ها بخش‌های مهم دوچرخه آسیب نبیند. پس حتما حواستان به کیفیت بدنه و دوشاخ استفاده شده در دوچرخه‌تان باشد، کیفیت دو شاخ‌ها باید به گونه‌ای باشند که در پستی و بلندی‌ها از خود عملکرد خوبی نشان بدهند.

جنس بدنه دوچرخه های کوهستان

سرعت و راحتی:

اگر بخواهیم این دوچرخه‌ها را از نظر سرعت بررسی کنیم اول از همه باید این نکته را بدانید که این دوچرخه‌ها چون دارای تایرهای پهنی هستند که آج‌هایشان با زمین اصطکاک زیادی دارند و مانع از لیز خوردن دوچرخه در مسیرهای ناهموار کوهستانی می‌شوند، به نسبت دوچرخه‌های شهری و جاده‌ای از سرعت کمتری برخورد دارند و چون اورگونومی فرمان و زین به گونه‌ای است که نیازی به خم شدن نیست در نتیجه حس راحتی بیشتری به دوچرخه‌سوار القا شده و مانع از درد کمر و ستون فقرات می‌شود. به طور کل می‌توان دوچرخه‌های کوهستان را کاملا راحت دانست.

 

ویژگی‌ها و مزایا:

 • کمک فنر قوی
 • تایرهای پهن
 • دارای دنده
 • بدنه فوق‌العاده قوی
 • دوشاخ مستحکم
 • ترمز قوی با عملکرد عالی

انواع دوچرخه‌های کوهستان برحسب نوع طراحی:

دوچرخه‌های کوهستان دارای دو نوع طراحی جداگانه بوده که هر کدام دارای ویژگی‌ها و مزایای خاص خودشان می‌باشند. در اینجا نکات مربوط به هر کدامشان را به طور جداگانه برای شما بازگو می‌کنیم.

انواع دوچرخه‌های کوهستان

 • دوچرخه‌های هاردتیل

 • دوچرخه‌های تعلیق کامل Full Suspension

 دوچرخه‌های هاردتیل:

این نوع دوچرخه دارای طراحی ساده‌تر و فریم یک تکه می‌باشند. قسمت تعلیق و دوشاخ دوچرخه در جلو قرار گرفته و تمامی ضربات را از طریق چرخ جلو جذب می‌کند اما چرخ عقب فاقد هرگونه سیستم تعلیق می‌باشد. مسلم است که این دوچرخه‌ها به دلیل طراحی ساده‌تری که به نسبت دوچرخه‌های تعلیق کامل دارند، قیمت آن‌ها نیز مناسب‌تر است و کمتر نیاز به تعمیر پیدا می‌کنند. اگر در مسیرهای صاف و بدون فراز و نشیب دوچرخه‌سواری می‌کنید و می‌توانید موانع کوچک را با همین تعلیق جلو رد کنید نیازی نیست هزینه زیادی بابت دوچرخه‌های Full Suspension بپردازید. اما اگر برای شما سیستم تعلیق مهم است و مسیرهای انتخابیتان فراز و نشیب و موانع زیادی دارند، حتما به سراغ طرح‌های تعلیق کامل بروید.

دوچرخه های کوهستان هاردتریل

 

دوچرخه‌های تعلیق کامل Full Suspension

طراحی این دوچرخه به صورت فریمی دو تکه بوده است که بخش جلو و عقب از هم جدا شده به گونه‌ای که هم در قسمت جلو و هم در قسمت عقب دارای کمک فنر بوده است، به طور کل Full Suspensionها از نظر سیستم تعلیق بسیار کامل می‌باشند، بدون شک این دوچرخه‌ها امکانات کامل‌تری به نسبت دوچرخه‌های هارد تریل دارند در نتیجه هزینه آن‌ها نیز بیشتر است.

اگر می‌خواهید مسیرهای پرپیچ‌ و خمی را طی کنید، حتما این دوچرخه‌ها را انتخاب کنید چون در تمام فراز و نشیب‌های مسیرهای کوهستانی، تمامی فشارها به واسطه کمک فنر جلو و عقب جذب شده و فشار بسیار کمتری به دوچرخه‌سوار وارد می‌شود و می‌توانید دوچرخه‌سواری لذت‌بخشی را تجربه کنید.

دوچرخه های کوهستان تعلیق کامل

دوچرخه‌های سرسخت یا Rigid:

به نوعی از دوچرخه‌های کوهستان که حالت کاملا سفت و سختی دارند به گونه‌ای که دارای هیچ نوع کمک فنری نمی‌باشند که فشار ضربات را جذب کنند. دوچرخه‌های سفت و سخت به نسبت سایر طراحی‌ها ارزان‌تر هستند اما اکثرا دوچرخه‌سواران مدل هارد تریل و تعلیق کامل را ترجیح می‌دهند. اکثرا دوچرخه‌های فت بایک که در قسمت پایین توضیح آن را داده‌ایم دارای این مدل طراحی هستند زیرا بسیاری از نیازها و فشارهای وارده بر دوچرخه‌های فت بایک از طریق تایرهای پهنی که دارند کاسته می‌شوند.

دوچرخه های کوهستان Rigid

 

 

 

 

انواع دوچرخه‌های کوهستان بر حسب مسیر:

 • Trail

 • Cross Country

 • Down Hill

 • Fat Bike

دوچرخه‌های تریل (Trail)

نوعی از دوچرخه‌های کوهستان با عملکردی بی‌نظیر در مسیرهای سخت و کوهستانی مانند صخره‌ها، سربالایی‌ها و حتی حرکات نمایشی مانند پرش از ارتفاعات می‌باشند که تعداد زیادی دنده داشته و رکاب زدن در مسیرهای دشوار را برای دوچرخه‌سواران بسیار راحت کرده است. تریل‌ها معمولا دارای یک فنر تعلیق 120 تا 140 میلی‌متری هستند که اصولا در قسمت جلو یا عقب قرار دارند  و زاویه‌ی سر لوله آن‌ها (زاویه‌ای که بین سر لوله‌ی بدنه اصلی، زمین و پدال‌ها  ساخته می‌شوند) نیز بین 67 تا 69 درجه می‌باشد. این نکته را هم خوب است که بدانید، هرچه زاویه سر لوله بیشتر باشد آن دوچرخه از لحاظ سرعت، عملکرد بهتری دارد و برعکس هرچقدر این زاویه کمتر باشد، آن دوچرخه‌ها از لحاظ استقامتی مقاوم‌تر می‌باشند.

دوچرخه های کوهستان تریل

کراس کانتری (Cross Country)

دوچرخه‌های کراس کانتری معمولا به دلیل سرعتشان معروف هستند و برای راندن‌های سرعتی و تمرین‌های آمادگی جسمانی استفاده می‌شوند، بنابراین این دوچرخه‌ها برای افزایش کارایی باید وزن کمتری داشته باشند. کراس کانتری‌ها علاوه بر سرعت بالا، توان بالا رفتن از سربالایی‌ها را نیز به خوبی دارند از این جهت به آن‌ها دوچرخه‌های Up Hill نیز می‌گویند.

این دوچرخه‌ها از لحاظ طراحی معمولا هاردتریل هستند و دارای کمک فنر 80 تا 100 میلی‌متری در جلو و زاویه سر 70 الی 71 درجه می‌باشند. یکی از ویژگی‌های خاص این مدل دوچرخه‌ها این است که می‌توان کمک‌های جلو را قفل نمود تا در سربالایی‌ها انرژی دوچرخه‌سوار تلف نشود و در سرپایینی‌ها آن را آزاد کرد تا عملکرد نرم و بهتری داشته باشند.

دوچرخه های کوهستان کراس کانتری

دانهیل (Down Hill)

دوچرخه‌های دانهیل که به اختصار دوچرخه‌های DH نیز نامیده می‌شوند همانطور که از اسمشان معلوم است عملکرد بی‌نظیری در پایین آمدن از سراشیبی‌ها و شیب‌های تند دارند به گونه‌ای که می‌توان آن‌ها را اختصاری برای سراشیب‌ها و شیب‌های تند دانست. شکل ظاهری این دوچرخه‌ها به این صورت است که عموما از سایر دوچرخه‌های کوهستان بزرگتر و سنگین‌تر هستند و تحمل قدرت بالایی دارند. این دوچرخه‌ها به دلیل برخورداری از کمک فنرهای بسیار قوی به راحتی تمام ضربات و فشارها را جذب می‌کنند و باعث می‌شوند که تعادل دوچرخه‌سوار در پرش‌ها و موانع از بین نرود. ساختار و طراحی دانهیل‌ها اغلب به صورت تعلیق کامل بوده که هم در جلو و هم در عقب از کمک فنرهای قوی استفاده کرده‌اند. این دوچرخه‌ها وزن سنگینی دارند و جابجایی آن‌ها کار آسانی نیست. پس اصولا در محل‌های خاص با تجهیزاتی مانند وانت یا تله کابین بالا برده می‌شود تا دوچرخه‌سواران برای فرود و پرش از آن‌ها استفاده کنند. زاویه سر لوله این دوچرخه‌ها بین 63 تا 65 درجه است.

دوچرخه های کوهستان دانهیل

فت بایک (Fat Bike)

یکی از جدیدترین عضو خانواده‌ی کوهستان، فت بایک‌ها می‌باشند که اصطلاحا به آن‌ها دوچرخه‌های چاق نیز می‌گویند. همانطور که از اسم این دوچرخه‌ها مشخص است، ظاهری عریض با تایرهای پهن با سایز 3 تا 5 اینچی دارند که با وجود این تایرها به آسانی می‌توانند در بسیاری از مناطقی که اکثر دوچرخه‌ها به سختی حرکت می‌کنند مانند ساحل‌های شن و ماسه‌ای و یا برفی، با اطمینان گام بگذارند و عملکرد بسیار راحتی داشته باشند. فت بایک‌ها در کشورهای سردسیری با استقبال بسیار زیادی مواجه شدند.

دوچرخه های کوهستان دانهیل

 

 

 

 

فروشگاه آفرود بازار یکی از بزرگترین مجموعه‌ها در زمینه تامین تجهیزات دوچرخه می‌باشد که با بهترین برندها فعالیت دارد.

برای مشاهده دوچرخه در فروشگاه آفرود بازار کلیک نمایید.

آفرودبازار، هر آنچه خارج از جادهها نیاز دارید و باید بدانید.