هر انچه باید درباره دوچرخه های کوهستان بدانید:

 

راهنمای خرید دوچرخه های کوهستان

 

در مقاله نکات مهم در انتخاب دوچرخه با انواع دوچرخه آشنا شدید و مزایا و معایب آن ها را کاملا شناختید. حالا میخواهیم درباره یکی از معروفترین انواع دوچرخه ها یعنی دوچرخه های کوهستان صحبت کنیم و تمامی خصوصیات آن را بررسی نماییم. برای دوستداران جاده های غیرشهری ، سنگلاخی ، کوهستانی و مسیرهای شن و ماسه ای ،سربالایی و سرپایینی دوچرخه های کوهستان بهترین انتخاب می باشند. با قاطعیت می توان گفت که این دوچرخه ها در مسیرهای صعب العبور عملکرد فوق العاده ای دارند. اگر بخواهیم به طور کلی ظاهر دوچرخه های کوهستان را بررسی کنیم ، آن ها دارای فرمانی صاف ، ساختار و فریم محکم ، تایرهای پهن ، ترمزهای قوی با عملکردی بی نظیر در شرایط سخت و دارای سیستم تعلیق نرم برای جلوگیری و حذف تنش های وارد شده از زمین می باشند. حال اگر بخواهیم آن هارا جزئی تر آنالیز کنیم باید به دو پارامتر مهم در آن ها اشاره کنیم .

 • .جنس بدنه
 • سرعت و راحتی

 

جنس بدنه دوچرخه های کوهستان :

 اصولا این دوچرخه ها از جنس فولادی ، آلومینیومی و کربنی  ساخته می شوند که دوچرخه های آلومینیومی سبک تر و قابل کنترل تر هستند اما دوچرخه های فولادی به دلیل داشتن وزن بیشتر استحکام  بهتری دارند . لازم به ذکر است که یکی از مهم ترین قطعاتی که در دوچرخه های کوهستان مشاهده می شود دو شاخ است. وظیفه این قطعات کنترل فراز نشیب ها و پستی بلندی های مکرر می باشد تا در طی عبور از آن ها بخش های مهم دوچرخه آسیب نبیند . پس حتما حواستان به کیفیت بدنه و دوشاخ استفاده شده در دوچرخه تان باشد ، کیفیت دو شاخ ها باید به گونه ای باشند که در پستی و بلندی ها از خود عملکرد خوبی نشان بدهند.

جنس بدنه دوچرخه های کوهستان

سرعت و راحتی:

اگر بخواهیم این دوچرخه ها  را از نظر سرعت بررسی کنیم اول ازهمه باید این نکته را بدانید که این دوچرخه ها چون دارای  تایرهای پهنی هستند که  آج هایشان بازمین اصطکاک زیادی دارند و مانع از لیز خوردن دوچرخه در مسیرهای ناهموار کوهستانی می شوند ، به نسبت دوچرخه های شهری و جاده ای از سرعت کمتری برخوردارند و چون اورگونومی فرمان و زین به گونه ای است که  نیازی به خم شدن نیست در نتیجه حس راحتی بیشتری به دوچرخه سوار القا شده و مانع از درد کمر و ستون فقرات می شود. به طور کل می توان دوچرخه های کوهستان را کاملا راحت دانست.

 

ویژگی ها و مزایا:

 • کمک فنر قوی
 • تایرهای پهن
 • دارای دنده
 • بدنه فوق العاده قوی
 • دوشاخ مستحکم
 • ترمز قوی با عملکرد عالی

انواع دوچرخه های کوهستان برحسب نوع طراحی:

دوچرخه های کوهستان دارای دو نوع طراحی جداگانه بوده که هرکدام دارای ویژگی ها و مزایای خاص خودشان می باشند. در اینجا نکات مربوط به هرکدامشان را به طور جداگانه برای شما بازگو می کنیم.

انواع دوچرخه های کوهستان

 • دوچرخه های هاردتیل

 • دوچرخه های تعلیق کامل Full Suspension

 

 دوچرخه های هاردتیل :

ایننوع دوچرخه دارای طراحی ساده تر و فریم  یک تکه می باشند . فسمت تعلیق و دو شاخ دوچرخه در جلو قرار گرفته و تمامی ضربات را از طریق چرخ جلو جذب می کند اما چرخ عقب فاقد هرگونه سیستم تعلیق می باشد. مسلم است که این دوچرخه ها به دلیل طراحی ساده تری که به نسبت دوچرخه های تعلیق کامل دارند ، قیمت آن ها نیز مناسب تر است و کمتر نیاز به تعمیر پیدا می کنند. اگر در مسیرهای صاف و بدون فراز و نشیب دوچرخه سواری می کنید و می توانید موانع کوچک را باهمین تعلیق جلو رد کنید نیازی نیست هزینه زیادی بابت دوچرخه های Full Suspension بپردازید. اما اگر برای شما سیستم تعلیق مهم است و مسیرهای انتخابیتان فراز و نشیب و موانع زیادی دارند ، حتما به سراغ طرح های تعلیق کامل بروید.

دوچرخه های کوهستان هاردتریل

 

دوچرخه های تعلیق کامل Full Suspension

طراحی این دوچرخه به صورت فریمی دو تکه بوده است که بخش جلو و عقب از هم جدا شده به گونه ای که هم در قسمت جلو و هم در قسمت عقب  دارای کمک فنر بوده است ، به طور کل Full Suspension ها از نظر سیستم تعلیق بسیار کامل می باشند ، بدون شک این دوچرخه ها امکانات کاملتری به نسبت دوچرخه های هارد تریل دارند در نتیجه هزینه آن ها نیز بیشتر است.

اگر می خواهید مسیرهای پر پیچ و خمی را طی کنید ، حتما این دوچرخه هارا انتخاب کنید چون در تمام فراز و نشیب های مسیرهای کوهستانی ، تمامی فشارها به واسطه کمک فنر جلو و عقب جذب شده و فشار بسیار کمتری به دوچرخه سوار وارد می شود ومی توانید دوچرخه سواری لذت بخشی را تجربه کنید.

دوچرخه های کوهستان تعلیق کامل

دوچرخه های سرسخت یا Rigid :

به نوعی از دوچرخه های کوهستان که حالت کاملا سفت و سختی دارند به گونه ای که دارای هیچ نوع کمک فنری نمی باشند که فشار ضربات را جذب کنند . دوچرخه های سفت و سخت به نسبت سایر طراحی ها ارزان تر هستند اما اکثرا دو چرخه سواران مدل هارد تریل و تعلیق کامل را ترجیح می دهند . اکثرا دوچرخه های فت بایک که در قسمت پایین توضیح آن را داده ایم  دارای این مدل طراحی هستند زیرا بسیاری ازنیازها و فشارهای وارده بر دوچرخه های فت بایک از طریق تایرهای پهنی که دارند کاسته می شوند.

دوچرخه های کوهستان Rigid

 

 

 

 

انواع دوچرخه های کوهستان بر حسب مسیر:

 • Trail

 • Cross Country

 • Down Hill

 • Fat Bike

دوچرخه های تریل (Trail)         

 نوعی از دوچرخه های کوهستان با عملکردی بی نظیر در مسیرهای سخت و کوهستانی مانند صخره ها ، سربالایی ها و حتی حرکات نمایشی مانند پرش از ارتفاعات می باشند که تعداد زیادی دنده داشته و رکاب زدن در مسیرهای دشوار را  برای دوچرخه سواران بسیار راحت کرده است . تریل ها معمولا دارای یک فنر تعلیق 120 تا 140 میلی متری هستند که اصولا در قسمت جلو یا عقب قرار دارند  و زاویه ی سر لوله آن ها ( زاویه ای که بین سر لوله ی بدنه اصلی ، زمین و پدال ها  ساخته می شوند) نیز بین 67 تا 69 درجه می باشد. این نکته را هم خوب است که بدانید ، هرچه زاویه سر لوله بیشتر باشد آن دوچرخه از لحاظ  سرعت عملکرد بهتری دارد و برعکس هرچقدر این زاویه کمتر باشد ، آن دوچرخه ها از لحاظ استقامتی مقاوم تر می باشند.

دوچرخه های کوهستان تریل

کراس کانتری (Cross Country)         

 

دوچرخه های کراس کانتری معمولا به دلیل سرعتشان معروف هستند و برای راندن های سرعتی و تمرین های آمادگی جسمانی استفاده می شوند ، بنابراین این دو چرخه ها برای افزایش کارایی باید وزن کمتری داشته باشند. کراس کانتری ها علاوه بر سرعت بالا، توان بالا رفتن از سربالایی ها را نیز به خوبی دارند از این جهت به آن ها دوچرخه های Up Hill  نیز می گویند.

این دوچرخه ها از لحاظ طراحی معمولا هاردتریل هستند و دارای کمک فنر 80 تا 100 میلی متری در جلو و زاویه سر 70 الی 71 درجه می باشند. یکی از ویژگی های خاص این مدل دوچرخه ها این است که می توان کمک های جلو را قفل نمود تا در سربالایی ها انرژی دوچرخه سوار تلف نشود و در سرپایینی ها آن را آزاد کرد تا عملکرد نرم و بهتری داشته باشند.

دوچرخه های کوهستان کراس کانتری

دانهیل (Down Hill)         

دوچرخه های دانهیل که به اختصار دوچرخه های DH  نیزنامیده می شوند همانطور که از اسمشان معلوم است عملکرد بی نظیری در پایین اومدن از سراشیبیها و شیبهای تند دارند به گونه ای که می توان آن ها را اختصاری برای سراشیبها و شیب های تند دانست . شکل ظاهری این دوچرخه ها به این صورت است که عموما از سایر دوچرخه های کوهستان بزرگتر و سنگین تر هستند و تحمل قدرت بالایی دارند. این دوچرخه ها به دلیل برخورداری از کمک فنرهای بسیار قوی به راحتی تمام ضربات و فشارها را جذب می کنند و باعث می شوند که تعادل دوچرخه سوار در پرش ها و موانع از بین نرود . ساختار و طراحی دانهیل ها اغلب به صورت تعلیق کامل بوده که هم در جلو و هم در عقب از کمک فنرهای قوی استفاده کرده اند.  این دوچرخه ها وزن سنگینی دارند و جابجایی آن ها کار آسانی نیست. پس اصولا در محل های خاص با تجهیزاتی مانند وانت یا تله کابین بالا برده می شود تا دوچرخه سواران برای فرود و پرش از آن ها استفاده می کنند. زاویه سر لوله این دوچرخه ها بین 63 تا 65 درجه است.

دوچرخه های کوهستان دانهیل

فت بایک (Fat Bike)      

یکی از جدیدترین عضو خانواده ی کوهستان ، فت بایک ها می باشند که اصطلاحا به آن ها دوچرخه های چاق نیز می گویند . همانطور که از اسم این دوچرخه ها مشخص است ، ظاهری عریض با تایرهای پهن با  سایز 3تا 5 اینچی دارند که با وجود این تایرها به آسانی می توانند در بسیاری از مناطقی که اکثر دوچرخه ها به سختی حرکت می کنند مانند ساحل های شن و ماسه ای و یا برفی ، با اطمینان گام بگذارند و عملکرد بسیار راحتی داشته باشند. فت بایک ها در کشورهای سردسیری با استقبال بسیار زیادی مواجه شدند.

دوچرخه های کوهستان دانهیل

 

 

 

 

 

فروشگاه آفرود بازار یکی بزرگترین مجموعه ها در زمینه تامین تجهیزات دوچرخه می باشد که با بهترین برندها فعالیت دارد.

برای مشاهده دوچرخه در فروشگاه آفرود بازار کلیک نمایید.

آفرودبازار، هر آنچه خارج از جاده ها نیاز دارید و باید بدانید.