راهنمای خرید باربیکیو

راهنمای باربیکیو

آیا به همراه داشتن یک باربیکیو کمپینگ و سفری لازم و ضروری می باشد؟ چه نکاتی را باید هنگام خرید باربیکیو سفری مورد توجه و بررسی قرار دهیم؟ شلوغی های سرسام آور شهر، دغدغه های فکری و مسائل و مشکلات روزمره از جمله دلایلی هستند که ما را به یک سفر کوتاه مدت در طبیعت و فضای سبز بکر و زیبا مشتاق می کنند. قطعا همه ما گاهی اوقات نیاز داریم تا از تمامی مسائل زندگی خود حتما برای چند ساعت دور بمانیم. چرا که در همین چند ساعت یا چند روز سفر خود به طبیعت و گشت و گذار در آن، می توانیم دوباره نیرو و انرژی از دست رفته خود را باز یابیم.  به عبارتی می توان گفت که رفتن به طبیعت و کمپ زنی در آن را می توانیم به عنوان بهترین، جذاب ترین و صد البته کم هزینه ترین داروی جسم و روح معرفی نمود اما بهتر است این نکته حتما رعایت شود که در این گونه  سفرها به هیچ عنوان نباید وسایل غیر ضروری و اضافی را با خود حمل کنیم.

 به عبارتی پرهیز از حمل تجهیزات و وسایل اضافی و غیر ضروری یکی از مهم ترین نکاتی است که حتما باید در سفر کمپینگ به آن توجه نماییم. به همین دلیل نیز تهیه یک چک لیست از تمامی تجهیزات و امکانات مورد نیاز، اولین و اصلی ترین اقدامی است که باید قبل از آغاز سفر خود به آن بپردازیم. شاید عجیب به نظر برسد اما تهیه یک باربیکیو کمپینگ یا گریل مسافرتی می تواند یکی از مواردی باشد که وجود آن در چک لیست تجهیزات مورد نیاز کمپینگ دارای اهمیت می باشد. در ادامه به موارد استفاده از گریل کمپینگ و نکات مورد توجه در هنگام خرید آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

باربیکیو کمپینگ

موارد استفاده از باربیکیو کمپینگ یا سفری

پخت و پز و آشپزی کردن در دل طبیعت یکی از فعالیت های مهم و لذت بخش در کمپینگ می باشد. ما می توانیم با آشپزی در طبیعت و بودن در کنار خانواده و دوستان خود لحظات خوب و به یادماندنی را سپری کنیم. اما زمانی می توانیم خاطره خوب و فوق العاده ای را در کنار عزیزانمان بسازیم و یک آشپزی لذت بخش و عالی را در کنار آنها تجربه کنیم که تمامی تجهیزات و وسایل مورد نیاز برای آشپزی در طبیعت را به همراه داشته باشیم. از جمله تجهیزات مورد نیاز برای آشپزی و کمپینگ می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

چرا باید یک باربیکیو کمپینگ در لیست تجهیزات آشپزی  قرار بگیرد؟ اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به غذاهای گریل شده و کبابی علاقه دارید، مطمئنا به یک گریل سفری یا باربیکیو مخصوص کمپینگ نیاز پیدا خواهید کرد. اما هر گریلی مناسب نمی باشد. به عبارتی می توان گفت باربیکیو کمپینگ با سایر گریل های خانگی متفاوت است. اما چگونه می توانیم بهترین و مناسب ترین محصول را انتخاب کنیم؟ نکات مورد توجه در هنگام خرید آن چه می باشد؟ قبل از پاسخ به این سوالات، ابتدا بهتر است تا با انواع باربیکیو آشنا شویم.

باربیکیو سفری

باربیکیو کمپینگ

انواع باربیکیو

برای کباب کردن مواد غذایی روش های مختلفی وجود دارد. یکی از این روش ها کباب پز کردن به صورت مستقیم می باشد. در این روش غذا را مستقیم بر روی شعله های آتش قرار داده و معمولا برای این روش به منقل و ذغال نیاز خواهیم داشت. اما نوع دیگر به صورت غیر مستقیم انجام می گیرد. روش غیر مستقیم کباب کردن غذا همان گریل کردن یا استفاده از گریل و Barbecue می باشد. به طور کلی گریل ها به 4 دسته تقسیم بندی می شوند. انواع گریل عبارتند از :

باربیکیو گازی :

باربیکیو ها یا گریل های گازی  محبوب ترین نوع کباب پز یا کوره های کبابی در فضای باز هستند. طبخ و آماده سازی وعده های غذایی در فضای باز، با استفاده از آنها راحت تر و سریعتر انجام می گیرد. در این نوع باربیکیو ها از مخزن های پروپان استفاده می شود که معمولا می توانیم از آنها تا چندین ساعت بدون نیاز به تعویض استفاده کنیم. این نوع گریل ها به سرعت گرم شده و همچنین کارکرد آنها بسیار آسان است و  به پاکسازی و تمیز کردن کمتری نیاز دارند. در این گریل تنها با فشار یک دکمه روشنایی و گرمای لازم را بدون دردسر فراهم می کند.

درجه حرارت و گرمای آنها معمولا به دمای بین 400 تا 600 درجه می رسد. گرمای مورد نیاز معمولا به وسیله دستگیره های کنترل دما تنظیم می شود. همچنین شعله ها و درجه های مختلف می توانند مناطق گرمایی متنوعی را برای پخت و پز غذا، کباب کردن، یا گرم کردن غذا ایجاد کنند.

در برخی از مدل های باربیکیو گازی می توان از ذغال یا تکه های کوچک چوب برای عطر و طعم دادن بیشتر به غذا استفاده کرد. گریل های گازی معمولا برای محیط هایی مانند تراس، پشت بام، حیاط و .... مناسب بوده و قابل استفاده می باشند. این گریل ها در ابعاد و اندازه های مختلف و همچنین از جنس های آجری، چدن، سنگی و یا استیل طراحی و تولید می شوند.

 

باربیکیو گازی

باربیکیو ذغالی :

 اگر به طعم و بوی دودی غذا علاقه زیادی داریدیا اگر آشپزی بر روی هیزم برایتان جذاب است  باربیکیو های ذغالی بهترین گزینه برای انتخاب می باشد. به همین دلیل آنها را می توانیم به عنوان یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین انواع گریل یا باربیکیو ( Barbecue ) معرفی کنیم. آنها معمولا در دو نوع ثابت و قابل حمل طراحی و تولید می شوند. نوع ثابت آن مخصوص حیاط ها، پشت بام آپارتمان ها و کمپ های بزرگ و پرجمعیت و ... بوده و همچنین نوع قابل حمل آن برای سفرهای کمپینگ بسیار مناسب است.

گریل برقی :

گریل های برقی تنها به یک منبع انرژی الکتریکی و برق نیاز دارند. آنها معمولا به عنوان کوچک ترین و سبک ترین نوع گریل های به حساب می آیند. این نوع باربیکیو در دو مدل رومیزی و قابل حمل ارائه می گردد. با استفاده از مانیاد یا دود مایع میتوان کمبود و فقدان طعم دهنده های غذا ( که معمولا توسط گریل های ذغالی و گازی ایجاد می شوند ) را جبران کرد. این نوع گریل به هیچ نوع سوختی نیاز نداشته و آنها به سرعت گرم می شوند. و همچنین غذا در آن یه صورت یکنواخت پخته و یا کباب می شود. پاکسازی و تمیز کردن آن نیز بسیار راحت و آسان انجام می گیرد.

باربیکیو ذغالی

باربیکیو ذغالی

راهنمای خرید باربیکیو و گریل کمپینگ

همان طور که گفته شد گریل های قابل حمل یا همان گریل های کمپینگ و سفری، امکان پخت و پز آسان را در طبیعت و فضای سبز فراهم می کنند. این نوع گریل برای انواع سفرهای کمپینگ یا اردو زنی، سفر های جاده ای و .. مناسب می باشد. گریل های سفری وسیله ای جمع و جور و قابل حمل برای تهیه وعده های غذایی عالی در طبیعت هستند. به عبارتی میتوان گفت که این مدل باربیکیو برای کمپینگ و سفر های یک روزه انتخاب فوق العاده ای به حساب می آید. اما یک گریل سفری مناسب را چگونه می توانیم تشخیص دهیم؟ در هنگام خرید و تهیه باربیکیو های سفری باید نکات زیادی را مورد توجه قرار دهیم. این نکات عبارتند از :

نوع باربیکیو :

 نوع گریل یا همان نوع سوخت مورد استفاده در باربیکیوهای قابل حمل از جمله نکات مهم و مورد توجه در هنگام خرید آن می باشد. انواع مختلف  سوخت برای تامین انرژی گریل کمپینگ وجود دارد که متداول ترین آنها چوب، الکل، زغال، گاز و برق می باشد، هر یک از این نوع سوخت ها  نکات قوت و ضعف خاص خود را دارند که باعث می شود آنها کم و بیش برای شرایط خاص یا انواع سفر ها مناسب باشند. اما معمولا گریل های سفری که در آنها از ذغال و گاز استفاده می شود، محبوبیت بیشتری دارند.

سوخت باربیکیو کمپینگ

راهنمای خرید باربیکیو

کم طرفدارترین یا به عبارتی کم استفاده ترین نوع گریل های قابل حمل، باربیکیو برقی می باشند. چرا که این نوع گریل های برقی تنها می توانند در آپارتمان ها و یا  با ژنراتور برق در کمپینگ کار می کنند، به همین دلیل استفاده از آنها در زمانی که بیرون از خانه و یا طبیعت گردی هستیم ممکن است آسان نباشد. لازم به ذکر است قبل از استفاده از  باربیکیو برقی در سفر حتمااز تامین منبع انرژی مورد نیاز برای ان، مطمئن شده باشیم.

وزن:

برای اینکه بتوانیم سفری دلپذیر و راحتی را تجربه نماییم، حتما باید تمام تجهیزات مورد نیاز سبک بوده و دارای وزن پایینی باشند. در غیر این صورت حرکت و جابجایی و حمل آنها دشوار می شود. نن های طولانی مدت و یا کمپینگ های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند و برای حمل و جابجایی آنها از چرخ ها یا دسته های ارگونومیک استفاده می شود.

سطح یا منطقه پخت و پز:

حتما باید قبل از آغاز سفر خود مشخص کنیم که تا چه مقدار مواد غذایی را می خواهیم روی گریل سفری قرار داده و کباب کنیم. برای داشتن سفری راحت و آسان به یک گریل سفری و اندازه های مناسب و کوچک نیاز داریم. اکثر باربیکیو های قابل حمل دارای سطح یا صفحه پخت حدود 200 – 300 اینچ هستند که می تواند برای یک خانواده 5 نفره مناسب باشد.

بعد از بررسی و توجه به تمام نکات مهم در هنگام خرید و استفاده از باربیکیو سفری، می توانیم اوقات خوبی را در کنار خانواده و دوستان خود بگذرانیم و همچنین می توانیم آشپزی و آسان و خاطره انگیزی را در کنار آنها تجربه کنیم.