انواع مختلف کیسه خواب برای ماجراهای کمپینگ شما

انواع مدل های کیسه خواب

دیگر دوران کیسه خواب مستطیل شکل ساده که یک زیپ به پهلو دارد، گذشته است و اگر چه این نوع کیسه‌خواب‌ها هنوز هم وجود دارند، اما مجموعه‌ای از انواع مختلف کیسه خواب نیز به آن کیسه‌های قابل اعتماد پیوسته‌اند. همه این مدل‌ها به این دلیل به وجود آمده‌اند تا گرما و راحتی شب را در خواب‌های بیابانی برای کوهنوردان و طبیعت‌گردان و یا جستجوگران محیط زیست فراهم کنند و مهم این است که کیسه‌خواب متناسب با دمای محیط، بدن فرد، زمان سال و مکان را انتخاب کنید.

بنابراین اگر به دنبال انواع کیسه‌خواب‌های جدید هستید اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید، ما برای کمک به شما آماده هستیم. در مقاله راهنمای خرید کیسه خواب درباره کیسه‌خواب آموختید و با مطالعه این متن شما نه تنها درک خواهید کرد که به چه نوع کیسه خوابی نیاز دارید، بلکه در مورد درجه حرارت و ... نیز بیشتر خواهید آموخت و اگر دوست دارید که بدانید کیسه‌خواب خود را چگونه تمیز کنید حتما راهنمای شستشوی کیسه خواب را هم مطالعه نمایید.

در حالت کلی عناوین مطالبی که در این متن به آنها خواهیم پرداخت عبارتند از:

شکل کیسه خواب

 • کیسه خواب مستطیلی
 • کیسه خواب بشکه‌ای
 • کیسه خواب مومیایی
 • کیسه خواب دوتایی
 • لحاف
 • کیسه خواب پای فیل

درجه حرارت کیسه خواب

 • انواع کیسه خواب بر اساس دما

انواع عایق کیسه خواب

 • عایق کیسه خواب داون
 • عایق کیسه خواب مصنوعی

 

کیسه خواب مستطیلی

کیسه خواب مستطیلی

این نوع کیسه سنتی‌ترین نوع کیسه خواب است و ایده‌آل برای کسانی می‌باشد که هنگام خواب فضای زیادی را دوست دارند. شکل مستطیلی به این معنی است که فضای زیادی برای پرت کردن دست و پا و چرخش راحت‌تر بدن در خواب با استفاده از آن وجود دارد تا راحتی بیشتری را نسبت به کیسه‌خواب‌های مخروطی ایجاد کند. فضای اضافی به این معنی نیست که کیسه‌خواب‌های مستطیلی به خاصیت عایق بودن مشهور باشند؛ همچنین آن‌ها برای حفظ گرمای داخل کیسه نیز هود ندارند.

مناسب‌ترین موارد کاربرد: کمپینگ اتومبیل و داخل خانه

ویژگی‌های مطلوب

فضای پا زیاد است

می‌تواند به صورت صاف باز شود تا به عنوان لحاف بتوان از آن استفاده کرد

ارزان است

 

 

کیسه خواب بشکه‌ای

کیسه خواب بشکه ای

کیسه خواب بشکه ای

برای کسانی که به دنبال راحتی و فضای به اندازه یک کیسه خواب مستطیلی هستند بدون این که بخواهند گرما را زیاد تحت تأثیر قرار داده و از دست بدهند، کیسه‌خواب بشکه‌ای گزینه خوبی است. آن‌ها دارای یک ناحیه شانه و ناحیه پا مخروطی برای کاهش مقداری از هوای مرده در کیسه‌های مستطیلی هستند و در بعضی از انواع دارای یک هود هستند تا حداکثر خاصیت عایق بودن شان را نشان دهند.

مناسب‌ترین موارد کاربرد: کمپینگ در اتومبیل

ویژگی‌های مطلوب:

 • دارای هود است
 • ناحیه پای مخروطی شکل دارد
 • فضای شانه‌ها نیز مخروطی شکل است
 • برای استفاده در دماهای سردتر نسبت به کیسه‌خواب مستطیلی مناسب هستند

 

ویژگی‌های مطلوب:

  دارای هود است

  ناحیه پای مخروطی شکل دارد

  برای استفاده در دماهای سردتر نسبت به کیسه‌خواب مستطیلی مناسب هستند


   

   

  کیسه خواب مومیایی

  کیسه خواب مومیایی

  این نوع کیسه‌خواب‌ها برای گرم نگه داشتن بدن به هنگام خواب در شرایط سردتر طراحی شده‌اند. شکل آن‌ها با کف پا و ناحیه پا بسیار مخروطی به بدن منتقل می‌شود. عرض بیشتری در ناحیه باسن و شانه‌ها دارند و در قسمت بالای شانه‌ها مخروطی می‌شوند تا به یک هود نصب شده که با کش محکم می‌شود متصل شوند.

  کیسه‌خواب مومیایی در گرم و دنج نگه داشتن بدن شما عالی عمل می‌کنند و حمل آن‌ها بسیار سبک‌تر از کیسه‌خواب مستطیلی و بشکه‌ای است. شکل مخروطی آن‌ها به این معنی است که فضای کمتری برای چرخش و خم شدن در داخل آن‌ها وجود دارد و در نتیجه برای برخی از افراد راحت‌تر است.

  مناسب‌ترین موارد کاربرد: کمپینگ

  ویژگی‌های مطلوب:

  وزن سبکی دارد

  نسبت به وزن خود گرمای خوبی را تامین می‌کند

  هود دارای کش اتصال دارد

  اندازه بسته کوچکی دارد

   

  کیسه خواب دوتایی

   

  کیسه خواب دوتایی

  کیسه‌خواب دوتایی (یا کیسه خواب دو نفره) به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به راحتی دو بزرگسال را در خود جای می‌دهند. اگر می‌خواهید شب عاشقانه‌ای را همراه با همسرتان در دل طبیعت سر کنید، یا به دنبال یافتن یک کیسه‌خواب با حجم محدود برای کمپینگ دو نفره در سفر هستید، کیسه خواب دوتایی برای شما ایده‌آل هستند. با این حال، در نظر داشته باشید گرمایی که ممکن است در اثر حرارت بدن دو نفر در یک کیسه بدست آورید، اغلب به دلیل سست بودن برخی کیسه‌خواب‌های دوتایی که باعث می‌شود هوای سرد بیش از حد به درون کیسه نفوذ کند، از بین می‌رود. در این مورد پیشنهاد می‌کنیم که اگر عایق بودن معیار اصلی انتخاب شما است، کیسه خواب با هود خوب را انتخاب کنید.

  برخی از کیسه خواب‌های دوتایی نیز به طور کامل از حالت فشرده خارج می‌شوند و دو کیسه‌خواب واحد مجزا ایجاد می‌کنند و آن‌ها را برای مواردی که تنها می‌خوابید بسیار کاربردی‌تر می‌نمایند.

  مناسب‌ترین موارد: کمپینگ اتومبیل و مسافرت‌های عاشقانه!

   

  ویژگی‌های مطلوب:

  دو زیپ دارد

  دارای هود است

  می‌توانید آن را جداگانه به صورت دو کیسه‌خواب واحد مورد استفاده قرار دهید

   

  کیسه خواب پای فیل

  کیسه خواب پای فیل

  کیسه خواب پای فیل

  پای فیل‌ها به عنوان یکی از خاص‌ترین انواع کیسه‌خواب‌های دارای وزن کم طراحی شده‌اند و ایده‌آل برای کوله پشتی‌ها و کوهنوردان مینیمال هستند. شکل آن به صورت مخروطی و بسیار شبیه کیسه‌خواب مومیایی است، اما دارای هود نیست. همچنین کمی کوتاه‌تر از انواع دیگر کیسه‌خواب‌ها است و تامین کامل گرما در استفاده از آن به شخص خوابیده بستگی دارد که نیمه بالایی و سر خود را با پوشیدن یک ژاکت عایق، گرم نگه دارد. در این نوع کیسه خواب‌ها زیپ‌ها اغلب تا سه چهارم طول کیسه‌خواب کشیده می‌شوند تا قسمت بیشتری از بدن شما را گرم نگه دارند، یا اینکه در مورد برخی از انواع، زیپی وجود ندارد و اتصال دهنده‌هایی نیمه بالایی کیسه‌خواب را در زیر یک تشک بادی محکم می‌کنند (همچون لحاف).

  مناسب‌ترین مواردکاربرد: کوهنوردان مینیمالیست

   

  ویژگی‌های مطلوب:

  بسیار سبک وزن است

  نسبت به وزن خود گرمای خوبی را تامین می‌کند

  هنگام بسته‌بندی بسیار کوچک است

  طول زیپ آن یا تا سه چهارم طول کیسه‌خواب می‌رسد و یا بدون زیپ است

  در بعضی از انواع دارای بندهای شانه نیز هست

   

  درجه حرارت کیسه خواب

  اکنون که با انواع کیسه‌خواب‌ها آشنا شدید و دانستید کدام یک مناسب‌ترین مورد برای برطرف کردن نیاز شماست، درک نحوه کارکرد درجه حرارت کیسه خواب بسیار مهم است. اگر در شرایط گرم تابستان با کوله پشتی سفر می‌کنید، داشتن وزن اضافی یک کیسه خواب 3 فصلی چندان اهمیتی ندارد. بنابراین کیسه خواب متناسب با نوع فعالیت خود با درجه حرارت مناسب را انتخاب کنید.

  اولاً، درک نکات کلیدی مختلف درجه‌بندی درجه حرارت کیسه‌خواب مهم است. تفاوت زیادی بین دمای Comfort و دمای Extreme وجود دارد. اگر فقط می‌خواهید زنده بمانید پس از درجه‌بندی Extreme استفاده کنید؛ اما اگر خوابیدن با راحتی نسبی بیشتر مورد توجه شما است، پس همیشه به درجه‌بندی Comfort توجه کنید.

  دمای کیسه خواب

  درجه‌بندی راحتی یا Comfort: در این دما یک فرد بدون هیچگونه حس سرمایی می‌تواند خواب آرام و راضی داشته باشد.

  درجه‌بندی محدود یا Limmit: در این دما یک فرد با وجود حس سرمایی که دارد می‌تواند به خواب خود ادامه دهد اما پایین‌تر از این دما فرد دیگر نمی‌تواند از سرمای شدید بخوابد.

  درجه‌بندی شدید یا Extreme (اکستریم): حداقل دمایی که یک فرد می‌تواند 6 ساعت، بدون اینکه دچار هیپوترمی شود (هیپوترمی زمانی رخ می‌دهد که درجه حرارت بدن به زیر 35 درجه سانتی‌گراد برسد غالبا بدن می‌تواند تا دو درجه افت فشار را تحمل کند ولی بیش از این مقدار در حد توانایی بدن نمی‌باشد و بدین ترتیب افت درجه حرارت به طور پیشرونده ادامه می‌یابد و موجب کند شدن بدن و ذهن می‌شود) را تحمل کند. در اصل نیازی به توجه خاص نسبت به این دما در هنگام خرید ندارید.

  انواع کیسه‌خواب بر اساس دما

   اکثر کیسه‌خواب‌ها براساس دما تحت یکی از این سه عنوان قرار می‌گیرند:

  • کیسه‌خواب تابستانی - حد دمای پایین: 1.6 درجه سانتیگراد، حد دمای بالا: بالای 1.6 درجه سانتیگراد
  • کیسه‌خواب سه فصلی - حد دمای پایین: 12- درجه سانتیگراد، حد دمای بالا: 1.6 درجه سانتیگراد
  • کیسه‌خواب زمستانی - حد دمای پایین: زیر 10- درجه سانتیگراد، حد دمای بالا: 12- درجه سانتیگراد

  کلام آخر

  با وجود انواع مختلف کیسه‌خواب شما می‌توانید تقریباً در هر جایی که دوست دارید کمپ بزنید و از خواب دنج در گرما و تامین راحتی لازم لذت ببرید.

  برای درک بهتر این مقاله لطفا ویدیو زیر را ببینید.

   

    
  ;