انواع مختلف کیسه خواب برای ماجراهای کمپینگ شما

انواع مدل های کیسه خواب

دیگر دوران کیسه خواب مستطیل شکل ساده که یک زیپ به پهلو دارد، گذشته است و اگر چه این نوع کیسه های خواب هنوز هم وجود دارند، اما مجموعه ای از انواع مختلف کیسه خواب نیز به آن کیسه های قابل اعتماد پیوسته اند. همه این مدل ها به این دلیل به وجود آمده اند تا گرما و راحتی شب را در خواب های بیابانی برای کوهنوردان و طبیعت گردان و یا جستجوگران محیط زیست فراهم کنند و مهم این است که کیسه خواب متناسب با دمای محیط، بدن فرد، زمان سال و مکان را انتخاب کنید.

بنابراین اگر به دنبال انواع کیسه های خواب جدید هستید اما نمی دانید از کجا شروع کنید، ما برای کمک به شما آماده هستیم. در مقاله راهنمای خرید کیسه خواب درباره کیسه خواب آموختید و با مطالعه این متن شما نه تنها درک خواهید کرد که به چه نوع کیسه خوابی نیاز دارید، بلکه در مورد درجه حرارت و... نیز بیشتر خواهید آموخت و اگر دوست دارید که بدانید کیسه خواب خود را چگونه تمییز کنید حتما راهنمای شستشوی کیسه خواب را به مطالعه نمایید.

در حالت کلی عناوین مطالبی که در این متن به آنها خواهیم پرداخت عبارتند از:

شکل کیسه خواب

 • کیسه خواب مستطیلی
 • کیسه خواب بشکه ای
 • کیسه خواب مومیایی
 • کیسه خواب دوتایی
 • لحاف
 • کیسه خواب پای فیل

درجه حرارت کیسه خواب

 • انواع کیسه خواب بر اساس دما

انواع عایق کیسه خواب

 • عایق کیسه خواب داون
 • عایق کیسه خواب مصنوعی

 

کیسه خواب مستطیلی

کیسه خواب مستطیلی

این نوع کیسه سنتی ترین نوع کیسه خواب است و ایده آل برای کسانی می باشد که هنگام خواب فضای زیادی را دوست دارند. شکل مستطیلی به این معنی است که فضای زیادی برای پرت کردن دست و پا و چرخش راحت تر بدن در خواب با استفاده از آن وجود دارد تا راحتی بیشتری را نسبت به کیسه های خواب مخروطی ایجاد  کند. فضای اضافی به این معنی نیست که کیسه های خواب مستطیلی به خاصیت عایق بودن مشهور باشند؛ همچنین آنها برای حفظ گرمای داخل کیسه نیز هود ندارند.

مناسب ترین موارد برای: کمپینگ اتومبیل و داخل خانه

ویژگی های مطلوب

فضای پا زیاد است

می تواند به صورت صاف باز شود تا به عنوان لحاف بتوان از آن استفاده کرد

ارزان است

 

 

کیسه خواب بشکه ای

کیسه خواب بشکه ای

کیسه خواب بشکه ای

برای کسانی که به دنبال راحتی و فضای به اندازه یک کیسه خواب مستطیلی هستند بدون این که بخواهند گرما را زیاد تحت تأثیر قرار داده و از دست بدهند، کیسه های خواب بشکه ای گزینه خوبی است. آنها دارای یک ناحیه شانه و ناحیه پا مخروطی برای کاهش مقداری از هوای مرده در کیسه های مستطیلی هستند و در بعضی از انواع دارای یک هود هستند تا حداکثر خاصیت عایق بودن شان را نشان دهند.

مناسب ترین موارد برای: کمپینگ در اتومبیل

ویژگی های مطلوب:

 • دارای هود است
 • ناحیه پای مخروطی شکل دارد
 • فضای شانه ها نیز مخروطی شکل است
 • برای استفاده در دماهای سردتر نسبت به کیسه های مستطیلی مناسب هستند

ویژگی های مطلوب:

 

  دارای هود است

  ناحیه پای مخروطی شکل دارد

  برای استفاده در دماهای سردتر نسبت به کیسه های مستطیلی مناسب هستند


   

   

  کیسه خواب مومیایی

  کیسه خواب مومیایی

  این نوع کیسه های خواب برای گرم نگه داشتن بدن به هنگام خواب در شرایط سردتر طراحی شده اند. شکل آنها با کف پا و ناحیه پا بسیار مخروطی به بدن منتقل می شود. عرض بیشتری در ناحیه باسن و شانه ها دارند و در قسمت بالای شانه ها مخروطی می شوند تا به یک هود نصب شده که با کش محکم می شود متصل شوند.

  کیسه های خواب مومیایی در گرم و دنج نگه داشتن بدن شما عالی عمل می کنند و حمل آنها بسیار سبک تر از کیسه های خواب مستطیلی و بشکه ای است. شکل مخروطی آنها به این معنی است که فضای کمتری برای چرخش و خم شدن در داخل آنها وجود دارد و در نتیجه برای برخی از افراد راحت تر است.

  مناسب ترین موارد: کمپینگ

  ویژگی های مطلوب:

  وزن سبکی دارد

  نسبت به وزن خود گرمای خوبی را تامین می کند

  هود دارای کش اتصال دارد

  اندازه بسته کوچکی دارد

   

  کیسه خواب دوتایی

   

  کیسه خواب دوتایی

  کیسه های خواب دوتایی (یا کیسه های خواب دو نفره) به گونه ای طراحی شده اند که به راحتی دو بزرگسال را در خود جای می دهند. اگر می خواهید شب عاشقانه ای را همراه با همسرتان در دل طبیعت سر کنید، یا به دنبال یافتن یک کیسه خواب با حجم محدود برای کمپینگ دو نفر در سفر هستید، کیسه های خواب دوتایی برای شما ایده آل هستند. با این حال، در نظر داشته باشید گرمایی که ممکن است در اثر حرارت بدن دو نفر در یک کیسه بدست آورید، اغلب به دلیل سست بودن برخی کیسه های خواب دوتایی که باعث می شود هوای سرد بیش از حد به درون کیسه نفوذ کند، از بین می رود. در این مورد پیشنهاد می کنیم که اگر عایق بودن معیار اصلی انتخاب شما است، کیسه خواب با هود خوب را انتخاب کنید.

  برخی از کیسه های خواب دوتایی نیز به طور کامل از حالت فشرده خارج می شوند و دو کیسه خواب واحد مجزا ایجاد می کنند و آنها را برای مواردی که تنها می خوابید بسیار کاربردی تر می نمایند.

  مناسب ترین موارد برای: کمپینگ اتومبیل و مسافرتهای عاشقانه!

   

  ویژگی های مطلوب:

  دو زیپ دارد

  دارای هود است

  می توانید آن را جداگانه به صورت دو کیسه خواب واحد مورد استفاده قرار دهید

   

  کیسه خواب پای فیل

  کیسه خواب پای فیل

  کیسه خواب پای فیل

  پای فیل ها به عنوان یکی از خاص ترین انواع کیسه های خواب دارای وزن کم طراحی شده اند و ایده آل برای کوله پشتی ها و کوهنوردان مینیمال هستند. شکل آن به صورت مخروطی و بسیار شبیه کیسه خواب مومیایی است، اما دارای هود نیست. همچنین کمی کوتاهتر از انواع دیگر کیسه های خواب است و تامین کامل گرما در استفاده از آن به شخص خوابیده بستگی دارد که نیمه بالایی و سر خود را با پوشیدن یک ژاکت عایق، گرم نگه دارد. در این نوع کیسه های خواب زیپ ها اغلب تا سه چهارم طول کیسه کشیده می شوند تا قسمت بیشتری از بدن شما را گرم نگه دارند، یا اینکه در مورد برخی از انواع، زیپی وجود ندارد و اتصال دهنده هایی نیمه بالایی کیسه را در زیر یک تشک خواب محکم می کنند (همچون لحاف).

  مناسب ترین موارد برای: کوهنوردان مینیمالیست

   

  ویژگی های مطلوب:

  بسیار سبک وزن است

  نسبت به وزن خود گرمای خوبی را تامین می کند

  هنگام بسته بندی بسیار کوچک است

  طول زیپ آن یا تا سه چهارم طول کیسه می رسد و یا بدون  زیپ است

  در بعضی از انواع دارای بندهای شانه نیز هست

   

  درجه حرارت کیسه خواب

  اکنون که  با انواع کیسه های خواب آشنا شدید و دانستید کدام یک مناسب ترین مورد برای برطرف کردن نیاز شماست، درک نحوه کارکرد درجه حرارت کیسه خواب بسیار مهم است. اگر در شرایط گرم تابستان با کوله پشتی سفر می کنید، داشتن وزن اضافی یک کیسه خواب 3 فصلی چندان اهمیتی ندارد. بنابراین کیسه خواب متناسب با نوع فعالیت خود با درجه حرارت مناسب را انتخاب کنید.

  اولاً، درک نکات کلیدی مختلف درجه بندی درجه حرارت کیسه خواب مهم است. تفاوت زیادی بین دمای  Comfort و دمای EXtreme وجود دارد. اگر فقط می خواهید زنده بمانید پس از درجه بندی EXtreme استفاده کنید؛ اما اگر خوابیدن با راحتی نسبی بیشتر مورد توجه شما است، پس همیشه به درجه بندی Comfort توجه کنید. (اطلاعات بیشتر را در راهنمای خرید کیسه خواب بخوانید)

  دمای کیسه خواب

  درجه بندی راحتی یا Comfort: در این دما یک فرد بدون هیچ گونه حس سرمایی می تواند خواب آرام و راضی داشته باشد.

  درجه بندی محدود یا Limmit : در این دما یک فرد با وجود حس سرمایی که دارد می تواند به خواب خود ادامه دهد اما پایین تر از این دما فرد دیگر نمی تواند از سرمای شدید بخوابد.

  درجه بندی شدید یا Extreme (اکستریم): حداقل دمایی که یک فرد می تواند 6 ساعت ، بدون اینکه دچار هیپوترمی شود(هیپوترمی زمانی رخ میدهد که درجه حرارت بدن به زیر 35 درجه سانتی گراد برسد غالبا بدن می تواند تا دو درجه افت فشار را تحمل کند ولی بیش از این مقدار در حد توانایی بدن نمی باشد و بدین ترتیب افت درجه حرارت به طور پیشرونده ادامه می یابد و موجب کند شدن بدن و ذهن می شود) را تحمل کند. در اصل نیازی به توجه خاص نسبت به این دما در هنگام خرید ندارید.

  انواع کیسه خواب بر اساس دما

   اکثر کیسه های خواب بر اساس دما تحت یکی از این سه عنوان قرار می گیرند:

  کلام آخر

  با وجود انواع مختلف کیسه های خواب شما می توانید تقریباً در هر جایی که دوست دارید کمپ بزنید و از خواب دنج در گرما و تامین راحتی لازم لذت ببرید

  برای درک بهتر این مقاله لطفا ویدیو زیر را ببینید.

    
  ;