هر آنچه درباره آفرود باید بدانید: 

 

آفرود چیست؟

 

وقتی اسم آفرود آورده می شود در ذهن همگان ، رانندگی خارج از جاده ها  در مسیرهای صعب العبور تداعی می شود که نیازمند ماشین های دو دیفرانسیلی مخصوص آفرود می باشد. دامنه ی آفرود بسیار وسیع است;  از رانندگی در جاده های برفی ، شن و ماسه ای ، کوهستانی و ...  گرفته تا رانندگی به صورت کاملا حرفه ای در مسابقات آفرودی که همه را در بر می گیرد. امروزه این ورزش هیجان انگیز مورد استقبال بسیاری از جوانان قرار گرفته است تا جایی که هر ساله مسابقات آن با رونق بسیار زیادی برگزار می شود.

در این مقاله سعی کرده ایم تمامی مسائل مرتبط به آفرود را با جزئیات دقیق برای علاقمندان به این رشته توضیح دهیم.

انواع آفرود:

 • آفرود طبیعت گردی

 • آفرود مسابقاتی

آفرود تفریحی یا  طبیعت گردی: شاخه ای از طبیعت گردی بوده که تلفیقی  از سفر در طبیعت به همراه هیجان آفرود می باشد . بسیاری از دوست داران طبیعت با هدف لذت از رانندگی در دل طبیعت ، با یک تیم عالی سفر خود را آغاز می کنند. این سفرها هیجان بسیار زیادی دارد به همین دلیل است که هرساله به تعدادمشتاقان این سفرهای هیجانی اضافه می شود.

در برنامه های طبیعت گردی ، انتخاب مسیر بسیار حائز اهمیت می باشد به طوریکه در هر برنامه  باید بکر بودن محیط مورد نظر ، حفظ محیط زیست ، جلوگیری از آسیب دیدن پوشش زیست بومی منطقه و مهارت راننده برای مسیر مورد نظر بررسی شود.

تورهای آفرودی که به شدت در حال افزایش می باشند به صنعت گردشگری کشور بسیار رونق بخشیده اند . ماجراجویان تورهای طبیعت گردی  باید علاوه بر علاقه زیاد به طبیعت ، صبر و حوصله کافی برای پیشامدهای غیر قابل پیش بینی در این سفرها را نیز داشته باشند.

کمپینگ:

کمپینگ را نیز می توان زیرشاخه ای از آفرود طبیعت گردی قرارداد. لذت گذراندن یک شب در دل طبیعت زیر آسمان پر ستاره ، می تواند یکی از بهترین جذابیت های طبیعتگردی باشد که به آن جلوه ای متفاوت بخشیده است.

اصولا کمپینگ به صورت انفرادی و یا دسته جمعی در فضای باز صورت می گیرد که برای امنیت و رفاه بیشتر نیازمند چادر و یا سرپناهی می باشد.

 

کمپینگ

 
آفرود مسابقاتی:

زیر شاخه ای از مسابقات اتومبیلرانی می باشد که در دل طبیعت و در مسیرهای مختلف برگزار می شود . در این مسابقات شرکت کننده ها بیشتر از ماشین های دو دیفرانسیلی تقویت شده (SUV ) استفاده می کنند و این خودروها رقابت سختی را بین کمپانی های مطرح دنیا ایجاد کرده اند که سرعت و تکنولوژی محصولات خود را به نمایش بگذارند . 

مسابقات آفرود در ایران:

هرساله مسابقات آفرود در ایران زیر نظر فدراسیون اتومبیلرانی  و جهانگردی برگزار می شود که شرکت کننده های زیادی را از تمامی استان های ایران به خود جذب می کند تا قدرت و مهارت خود را به چالش بگذارند. این مسابقات درکلاس های  4 سیلندر ، 6 سیلندر و کلاس آزاد برگزار می شود و کلیه خودروهای شرکت کننده  براساس 2500 سی سی ، 3500 سی سی ، 4500 سی سی ، 4500 سی سی به بالا کلاس بندی می شوند.

بسیاری از استان ها نظیر گلستان،مازندران ،تهران،قزوین ، ارومیه،آذربایجان شرقی و ....تا کنون میزبان این مسابقات بوده اند.

 

مسابقات آفرود در ایران

 

شرایط شرکت در مسابقات:

 • تمامی رانندگان و کمک رانندگان باید دارای گواهینامه  مورد تایید سوی فدراسیون اتوموبیلرانی باشند.
 • شرکت کننده موظف به ارائه بیمه پزشکی می باشد
 • کلیه شرکت کنندگان باید فرم ثبت نام را تکمیل کرده و تحویل برگزار کننده مسابقه دهند همچنین برگزار کننده کلیه این فرم ها برای فدراسیون میفرستد تا شرکت کننده ها تایید شوند.
 • هزینه مسابقات از سوی فدراسیون اعلام می شود که شرکت کننده ها باید قبل از مسابقه پراخت نمایند.

شرایط خودروهای شرکت کننده در مسابقات:

 کلیه تغییرات بر روی ماشین ها نباید قوانین راهنمایی رانندگی را نقض کرده باشند.

کلیه خودروها موظف به تجهیز *رول بار (در انتهای مقاله راجع به رول بار توضیحات لازم داده شده است) می باشند.

اگر تغییراتی در قسمت رول بار ماشین صورت گرفته نباید این تغییرات بر روی استحکام شاسی و یا بدنه ماشین تاثیری بگذارد.

کلیه خودروها توسط مسئول فنی بازرسی می شود و خودروهایی که مسائل فنی و ایمنی را رعایت نکردند از مسابقات حذف می شوند.

مسیرها:

این مسابقات معمولا در مسیرهای خاکی ، گلی ، کویری ، صخره ای ، برفی و ... برگزار می شود که تمامی مسیرها نیاز به مهارت زیاد در رانندگی و نقشه خوان مسیرهای سخت دارد.

 

انواع کلاس بندی مسابقات آفرودی:

 • Dune Bashing
 • Desert Racing
 • Cross Country
 • Raid
 • Mudding
 • Rock Crowling

 

 

Dune Bashing  گونه ای از آفرود است که بر روی تپه ها و رمل های شنی انجام می شود. تمامی خودروهای شرکت کننده درمسابقه رمل نوردی  در بخش فنربندی و دیفرانسیل تقویت شده اند و حتما باید از لاستیک های مخصوص استفاده شود که در شن ها فرو نرود وبتواند روی آن ها غلت بزنند و قدرت طی کردن تپه های رملی را داشته باشند به همین دلیل وسایل نقلیه سبک تر در شن و ماسه ها عملکرد بهتری دارند. از معروفترین این مسابقات می توان به Mint400  وBaja1000  اشاره کرد.

Desert Racing: مسابقه و تعقیب و گریز در زمین های خشک کویری  با دست اندازها و تپه های شنی که رانندگان شرکت کننده در این مسابقه از ماشین های شاسی بلند دو دیفرانسیلی (SUV)، کامیون های آفرودی و موتورهای چهار چرخ، موتورسیکلت استفاده می کنند . این مسابقه  در سه سطح مختلف ماشین ، کامیون و موتور برگزار می شود.

در این مسابقه قوانین خاصی ندارد و فقط تنها نکته مهم آن است که کلیه خودروها و رانندگان آن ها توانایی و مهارت لازم برای شرکت در این مسابقات و شرایط سخت را داشته باشند.

 

Dune Bashing

 

Cross Country : این مسابقات به گونه ای است که از یک یک نقطه شروع شده و در نقطه دیگر تمام می شود و در طول نقطه آغاز و پایان ، شرکت کننده ها از انواع مسیرها عبور می کنند که ممکن است این مسافت ها بسیار طولانی باشد.

از معروفترین مسابقات cross Country  میتوان به مسابقه Dakar Rolley  اشاره کرد.

 Raid: این مسابقات مشابه به Cross Country  می باشد که در طول مسابقه ، مسافت زیادی بین 500 تا 6000 کیلومتر طی می شود. ممکن است این مسابقه بین 3تا 5 روز طول بکشد و هر روز مسافتی حدود 900 کیلومتر نیز طی شود.

 معروفترین این مسابقات را می توان چالش کویر ابوظبی، Afriqa Eqo و Bamako رانام برد که Bamako طولانی ترین مسابقه رالی می باشد که فاصله آن دو به اندازه دو قاره9000 کیلومتر است.

در این مسابقات رانندگان ، نیاز به مخزن سوخت اضافی ، چادر سقفی ،مخزن نگهداری آب و غذا برای چند روز، قطعات یدکی اضافی و ... دارند و به دلیل افزایش وزن خودرو باید کمک فنر و سیستم تعلیق خودرو تقویت شود.

 

 

Mudding:  :  این نوع مسابقات در زمین های باتلاقی و گل ولای برگزار می شود. تمامی خودروها برای رد شدن از زمین های باتلاقی باید تجهیز شوند. لاستیک های خودرو در این مسابقه بسیار مهم می باشند زیرا موجب ایجاد اصطکاک شده و مانع فرو رفتن ماشین در گل و لای می شود. نحوه ی برگزاری این مسابقه به گونه ای است که شرکت کننده ای که بیشترین مسافت را طی کند بیشترین امتیاز را می گیرد و اگر مسافت طی شده بین دو شرکت کننده یکسان باشد بحث زمان مطرح می شود. یعنی شرکت کننده ای که در زمان کمتری مسافت را طی نموده برنده مسابقه است.لازم به ذکر است در این مسابقه مکث های بیش از حدو استفاده از وینچ امتیاز منفی محسوب می شود

 

Mudding

 

Rock Crawling یکی از سخترین مسابقات آفرود ، می توان به  صخره نوردی اشاره کرد. در این مسابقه خودروها از دره ها و تخته سنگ های بزرگ بالا می روند . در این مسابقات علاوه بر راننده ، یک راهنما نیز  باید حظور داشته باشد.

در این مسابقات نیز لاستیک خودروها  بسیار تخصصی و حائز اهمیت است. لاستیک های مناسب به گونه ای هستند که لبه ها نیز دارای آج بوده  و از قدرت چسبندگی بالایی بهره می برند .سیستم تعلیق این خودروها باید ارتقا یابد و انعطاف پذیری بالایی داشته باشد. در این مسابقات استفاده از  تجهیزاتی همچون وینچ یا بکسل موجب امتیاز منفی می شود.

Rock Racing سنگ نوردی : این مسابقه بسیار شبیه مسابقه صخره نوردی (Rock Crowling)   می باشد. تنها تفاوت این مسابقات این است که سنگ نوردی سرعتی می باشد و لی مسابقه صخره نوردی بیشتر استقامتی محسوب می شود .

 

rock crawling

 

انواع خودروهای آفرودی:

  رانندگی در جاده نیازمند خودروهایی است که قدرت بدنی مناسب داشته و قادر به رانندگی در جاده باشند. از این رو بسیاری از تولیدکنندگان خودرو ، ماشین های آفرودیی ساخته اند که به طور تخصصی کلیه شرایط مخصوص برای جاده ها و شرایط سخت را دارا باشند.

  در زیر به توضیح انواع خودروهای آفرودی می پردازیم:

  • موتورهای چهار چرخ (ATV)

  • کامیون های Unimug

  • خودروهای شاسی بلند دو دیفرانسیل

  موتورهای چهار چرخ ATV: این موتورها با ابعاد کوچک ،تصویر(1)  دارای استقامت ،شتاب و سرعت مناسبی هستند. استقامت بالای این موتورها برای مسیرهای ناهموار بسیار پرکاربرد می باشد و در مسیرهای خاکی و ناهموار عملکرد بی نظیری دارند . کارکرد این موتورها بسیار شبیه موتور سیکلت با چرخ های اضافی می باشد که در سه حالت 3 چرخ ، 4چرخ و 6 چرخ تولید می شوند .هرکدام از این موتورها  بسته به نوع طراحی آن عملکردهای متفاوتی دارند.

  این موتورها به صورت تک نفره طراحی شده که در بعضی از مدل ها دو نفره نیز موجود می باشد که راننده به همراه یک سرنشین می تواند از آن استفاده کند.

  از معروف ترین کمپانی این موتورها می توان به هوندا ، کاوازوکی، سوزوکی و ... اشاره کرد.

  انواع موتورهای ATV  :

  • Sport ATV
  • Utility ATV

   Sport ATV موتورهای اسپورت و ورزشی : این موتورها کاملا ورزشی بوده و نسبت به موتورهای Utility وزن سبک تر و شتاب بیشتری دارند. عملکرد این موتورها برای مسیرهای ناهموار و حتی حرکات پرشی فوق العاده است.

  Utility ATV: این موتورها برای مسیرهای سخت و سربالایی مناسب است که قدرت حمل وسایل اضافی نیز دارد و به دلیل بهره مندی از چرخ های بزرگ در زمان گیر افتادن در گل ولای و شن و ماسه ایمن تر بوده و راحت می توان از شرایط سخت خارج شود. این موتورها در دو حالت اتوماتیک و دنده ای موجود می باشد.

  موتورهای UTV : موتورهای UTV  دارای ساختاری تقریبا مشابه به موتورهای ATV می باشند که در فعالیت های صنعتی بیشتر از فعالیت های تفریحی از آن استفاده می شود. . اگر بخواهیم راجع به طراحی و ساختار آن صحبت کنیم،  بدنه بزرگ و قدرت بدنی فوق العاده این موتور بسیار حائز اهمیت است. برخی از این موتورها دارای کابین هایی با قابلیت قرار گرفتن صندلی های کنار هم هستند از این رو به این موتورها Side by Side نیز می گویند که به دلیل داشتن فضای زیاد برای نگهداری وسایل ، برای حمل و نقل تجهیزات در مکان هایی که کامیون به سختی وارد می شود مورد استفاده قرار میگیرند.

   

  ATV&UTV موتورهای

   

  تفاوت موتورهای ATV  و UTV  

  • یکی از بزرگترین تفاوت های موتور ATV  و UTV  در ظرفیت و نحوه ی قرار گرفتن صندلی ها در کابین می باشد. موتورهای ATV به صورت تکنفره و در بعضی از مدل ها به صورت دونفره می باشند اما موتورهای UTV  قابلیت نشستن دو تا 4 نفر را دارد و در بعضی از مدل ها (Side by Side)   صندلی ها به صورت کنار هم قرار گرفته اند.

  • در نگاه کلی موتورهای UTV  سریعتر و قدرتمندتر از موتورهای ATV هستند. اما در کل این موتورها به عنوان موتور سرعتی کاربردی ندارند . حداکثر سرعت این موتورها 25 تا 50 مایل بر ساعت است.

  • اگر بخواهیم این موتورها را از لحاظ امنیت مورد بررسی قرار دهیم ، هردو از امنیت بالایی بهره مند هستند. اما موتورهای UTV  به دلیل بهره مندی از بادگیر و رول بار به نسبت موتورهای ATV  امنیت بیشتری دارند.
  • موتورهاUTV  به دلیل فضای زیادی که دارند در صنایع نیز بسیار پر کاربرد می باشند.
  • اگر از نظر هزینه این موتورها را مورد برسی قرار دهیم ، موتورهای UTV به دلیل داشتن امکاناتی نظیر رول بار و... به نسبت موتورهای ATV گران تر هستند .

  کامیون های Unimug: کامیون های کوچک و چند منظوره که توسط کمپانی بنز ساخته شده اند، تصویر (2)  برای زمین های ناهموار عملکرد بی نظیری دارند. طراحی این کامیون به گونه ای است که در هر زمین ناهمواری که قرار می گیرد ، فقط چرخ ها جابجا می شوند و اتاق آن در هر شرایطی مسطح می ماند و حالت ایستایی خود را حفظ می کند.

  شاسی بلند های دو دیفرانسیل : از آن جایی که کمپانی های مختلفی در ساخت ماشین های آفرودی به رقابت پرداخته اند. پس بسته به امکانات مورد نظر، قیمت و مکان های مورد استفاده ی خودرو ، میتوان بهترین گزینه را برای خرید انتخاب نمود. طراحی این خودروها به گونه ای است که تایرهای بزرگ،شاسی تقویت شده و سیستم تعلیق انعطاف پذیری دارند.

  یکی از معیارهای مهم برای انتخاب خودرو، قطعات ، لوازم یدکی و قابلیت اضافه کردن آپشن های مختلف بر روی ماشین می باشد که حتما قبل از خرید به آن توجه کنید.

   

  انواع خودروهای آفرودی

   

  تصویر (2)                                                                                           تصویر(1)                                                                تصویر (3)

   

  رول بار: به حفاظی لوله کشی شده در قسمت کابین خودرو گفته می شود که این لوله ها در زمان واژگونی خودرو از کابین محافظت کرده و باعث می شود که کمترین آسیب به راننده وارد شود*

  این رول بارها دونوع هستند که نوع اول آن ها با پیچ و مهره به کابین متصل شده اند که اصولا استاندارد نیستند و در شرایط سخت نیز کاربرد ندارد.

  نوع دوم آن ها با جوش کاری متصل می شود که کاملا ثابت بوده  و برای مسابقات اتوموبیلرانی بسیار کاربردی می باشند.

   

  آفرود بازار ارائه دهنده بهترین و جدیدترین تجهیزات آفرود و لوازم  آفرودی ماشین های دو دیفرانسیل در ایران می باشد.

  برای مشاهده محصولات آفرود در فروشگاه آفرود بازار کلیک نمایید.

  آفرودبازار، هر آنچه خارج از جاده ها نیاز دارید و باید بدانید.