اصول بسته بندی کوله پشتی کوهنوردی

 

در مقاله راهنمای خرید کوله پشتی نکات مهم برای انتخاب یک کوله ی مناسب را یاد گرفتید همچنین نحوه قرار گیری کوله پشتی بر روی بدن و بهترین وزن برای کوله پشتی را آموزش داده ایم  اینک در این مقاله می خواهیم به شما بهترین نکات برای بسته بندی کوله پشتی را به شما بگوییم.

اگر قصد پیاده روی یا طبیعت گردی طولانی مدت دارید، باید یک کوله پشتی کوهنوردی دارای غذا، آب و سایر وسایل زنده ماندن را همراه داشته باشید. در این مورد به جای اینکه وسایل خود را بر روی یکدیگر به داخل کوله پشتی بیندازید، وقت بگذارید و بسته بندی کوله پشتی خود را به صورت برنامه ریزی شده انجام دهید؛ به این ترتیب کوله پشتی کوهنوردی شما به درستی وزن می گیرد و شما می توانید به راحتی به آنچه که در طول سفر نیاز دارید دسترسی پیدا کنید. اگرچه بسته بندی کوله پشتی به نظر مسئله بزرگی نمی رسد، اما این وظیفه ای است که می تواند تفاوت بین یک پیاده روی ناراحت کننده و یک حرکت در سفر خارق العاده را ایجاد کند.

 

 

بسته بندی کوله پشتی

 

قسمت اول: جمع آوری وسایل و تجهیزات

 1. یک کوله پشتی کوهنوردی مناسب انتخاب کنید.

وقتی پیاده روی می کنید،کوچکترین و سبک ترین کوله پشتی را که می توانید انتخاب کنید که تمام وسایل مورد نیاز سفر شما را در خود جای دهد. اگر فقط به گزدش  کوتاهی می روید، می توانید با یک کوله پشتی کوچکتر هم کنار بیایید، اما برای یک سفرهای یک شبه به یک کوله پشتی  نیاز دارید که بتوانید وسایل خواب مانند کیسه خواب و چادر و همچنین مقدار زیادی آب و غذای اضافی را در خود جای دهد.

بسته بندی کوله پشتی

نحوه بسته بندی کوله پشتی کوهنوردی

 • ظرفیت کوله پشتی بر حسب لیتر اندازه گیری می شود و آن هایی را که برای فروش مشاهده خواهید کرد می توانند بین 25 تا 90 لیتر را در خود جای دهند. ظرفیت متوسط ​​کوله پشتی روزانه 25 تا 40 لیتر و ظرفیت متوسط آن ​​برای یک پیاده روی پنج روزه یا بیشتر 65 تا 90 لیتر است.
 • گذشته از طول مدت سفر، متغیر دیگری که در انتخاب حجم کوله پشتی کوهنوردی دخیل است فصلی است که در آن به طبیعت گردی و پیاده روی خواهید رفت. برای پیاده روی در ماه های زمستان به کوله بزرگتری احتیاج دارید که در طی آن باید لباس های سنگین و گرم و وسایل اضافی دیگر را به همراه داشته باشید.
 • اکثر کوله ها با فریم های داخلی ساخته می شوند که به تحمل وزن کمک می کنند، اگرچه هنوز هم می توانید چند کوله پشتی قاب خارجی پیدا کنید که برای تحمل سنگین ترین بارها طراحی شده اند. در هر صورت، به دنبال یک کوله پشتی مخصوص وزن خود برای پیاده روی و طبیعت گردی باشید تا راحتی مطلوب شما در طول سفر را فراهم کند.

 

 • 2- وسایل مورد نیاز را جمع کنید.

 وسایل مورد نیاز را جمع کنید

وقتی نوبت به پیاده روی یا کوهنوردی می رسد، فقط باید وسایل ضروری را به همراه داشته باشید. ممکن است همراه داشتن دوربین، ژورنال و بالش مورد علاقه خود وسوسه انگیز باشد، اما فراموش نکنید که آوردن لوازم اضافی غیر ضروری کوله پشتی کوهنوردی شما را سنگین می کند. بهتر است تحقیق کنید تا بفهمید برای پیاده روی خاصی که انجام خواهید داد، چه چیزی باید به همراه داشته باشید؛ این تحقیق بایستی با در نظر گرفتن مواردی چون میزان شدت پیاده روی، وضعیت آب و هوا و تعداد شبهایی که در سفر در دل طبیعت خواهید خوابید، صورت گیرد.

 • معیار خود در انتخاب را سبک ترین و در عین حال محکم ترین تجهیزات ممکن در نظر بگیرید، مخصوصاً اگر پیاده روی طولانی تری را خواهید داشت. به عنوان مثال، اگر لازم است کیسه خواب به همراه داشته باشید، ممکن است بخواهید به جای آوردن کیسه ای بزرگ و کرکی که فضای زیادی را اشغال کرده و بار شما را سنگین می کند، کیسه ای بسیار سبک و جمع و جور با وزن فقط چند پوند تهیه کنید. اما، شما باید وضعیت آب و هوا و زمینی را که در آن پیاده روی می کنید را نیز در نظر بگیرید. بعضی اوقات، ممکن است به وسایل حجیم تری احتیاج داشته باشید.
 • تا آنجا که ممکن است، سبک سفر کنید. به جای آوردن یک دوربین عکاسی سنگین، به استفاده از دوربین دستگاه تلفن همراه خود فکر کنید. بعضی از افراد حتی با بریدن دستگیره های مسواک و شانه خود به فکر کمتر کردن حجم و وزن بارشان هستند.

 

 • 3- وسایل خود را بر حسب وزن در کوله پشتی کوهنوردی جای دهید.

هر آنچه را که با خود به سفر خواهید برد در یک جا جمع کنید و با توجه به وزن وسایل آنها را به صورت دسته دسته مرتب نمایید. وسایل سنگین، وسایل با وزن متوسط ​​و وسایل کوچک و سبک را از هم جدا کنید؛ سازماندهی وسایل خود به این روش به شما کمک می کند تا همه چیز را به درستی بسته بندی کنید تا اطمینان حاصل شود که پیاده روی شما تا حد ممکن راحت خواهد بود.

 • وسایل سبک شامل کیسه خواب، لباس سبک و سایر لوازم سبک شب شماست.
 • وسایل متوسط ​​شامل لباس های سنگین تر، جعبه کمک های اولیه و مواد غذایی سبک است.
 • وسایل سنگین شامل مواد غذایی سنگین تر، وسایل آشپزی، آب و سایر وسایل سنگین شماست.

 

 • 4- وسیله ها را تا هر جا که ممکن است با هم تلفیق کنید.

مهم است که استفاده از فضا را به حداکثر برسانید. تلفیق وسایل باعث می شود تا آنها به راحتی در اطراف کوله پشتی کوهنوردی شما حرکت نکنند. به عنوان مثال، اگر یک قابلمه کوچک پخت و پز دارید، قبل از بسته بندی آن را پر کنید. آن را می توانید با مواد غذایی پر کنید، یا یک جفت جوراب اضافی خود را در آن قرار دهید.

 • وسایل کوچکی را که همزمان استفاده می کنید در همان مکان بسته بندی کنید. به عنوان مثال لوازم بهداشتی خود را در یک کیسه سبک قرار دهید تا همه آنها کنار هم باشد.
 • این فرصت خوبی برای از بین بردن مواردی است که فضای زیادی را اشغال می کنند. اگر موردی دارید که نمی توانید به راحتی با سایر وسایل آن را بسته بندی کنید، زیرا اندازه آن ناجور است یا از مواد غیر قابل انعطاف ساخته شده است، شاید بخواهید آن را تعویض یا از آوردن آن صرف نظر کنید.

قسمت دوم: پر کردن کوله پشتی کوهنوردی

پر کردن کوله پشتی

پر کردن کوله پشتی کوهنوردی

 1. سبک ترین وسایل را در قسمت پایین و سنگین ترین ها را در قسمت پشت خود قرار دهید.

توزیع وزن به گونه ای که سبکترین وسایل در قسمت پایین کوله پشتی کوهنوردی قرار داشته باشند و سنگین ترین وسایل در بین تیغه های شانه شما قرار گرفته و وسایل متوسط ​​در اطراف آنها جمع شوند بهترین راه برای سالم نگه داشتن کمر است. اگر ابتدا وسایل سنگین را بسته بندی کنید، فشار بیشتری به پشت خود وارد خواهید کرد. بسته بندی وسایل سنگین تر درست در قسمت فوقانی ستون فقرات، وزن بسته را روی باسن قرار می دهد، نه در قسمتی که باعث آسیب شود.

 • اگر یک شب اردو می زنید، ابتدا کیسه خواب و سایر وسایل مربوط به خواب سبک را در داخل کوله پشتی کوهنوردی خود قرار دهید. علاوه بر اینها، لباس، جوراب اضافی، دستکش اضافی و غیره را در بین لباس های خود قرار دهید.
 • سپس سنگین ترین وسایل را بسته بندی کنید: آب، چراغ قوه، لوازم سنگین پخت و پز و غیره. این لوازم باید بین تیغه های شانه و درست در پشت شما قرار بگیرند.
 • سپس وسایل پخت و پز با وزن متوسط​​، مواد غذایی، جعبه کمکهای اولیه و سایر وسایل با وزن متوسط ​​را بسته بندی کنید تا آنها سایر وسایل را احاطه کرده و کوله پشتی کوهنوردی شما را تثبیت کنند.

 

 • 2- موارد ضروری را بلافاصله در دسترس نگه دارید.

چند مورد وجود دارد که باید در دسترس شما باشند، بنابراین این وسایل حتی اگر سبک نیز باشد، باید در قسمت بالا یا در جیب های بیرونی کوله پشتی کوهنوردی شما قرار گیرند. غذا و آب در دلخواه، نقشه،  GPS، چراغ قوه و چند مورد از وسایل کمک های اولیه را باید در دسترس خود قرار دهید. این وسایل را با دقت بسته بندی کنید تا در زمان نیاز بدانید که دقیقاً در کجا هستند.

 • 3- وسیله های خارجی را پیوست کنید.

پر کردن کوله پشتی

نحوه بسته بندی کوله پشتی کوهنوردی

اگر وسیله ای که در کوله پشتی شما قرار نمی گیرد، می توانید آن را از بیرون به کوله پشتی کوهنوردی خود وصل کنید و آن را به بالا، پایین یا دو طرف بسته خود بچسبانید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید تیرهای چادر خود را به بالای کوله پشتی کوهنوردی خود متصل کنید، یا بطری آب خود را از کنار آویزان کنید. اگر می خواهید برخی از وسایل خود را به صورت خارجی پیوست کنید، چند نکته را باید به خاطر داشته باشید:

 • تا آنجا که ممکن است سعی کنید تمام وسایل خود را در داخل کوله پشتی کوهنوردی خود جای دهید و آنها را پیوست نکنید، زیرا در هنگام پیاده روی ممکن است وسایلتان در میان شاخ و برگ درختان و سایر موانع گیر کنند. قرار دادن آنها در داخل کوله پشتی کوهنوردی باعث می شود پیاده روی راحت تری داشته باشید.
 • از قوانین توزیع وزن پیروی کنید. به عنوان مثال، چادر سنگین یا عصای پیاده روی خود را به قسمت بالای کوله پشتی و نه پایین آن وصل کنید.
 • کوله پشتی را بررسی کنید تا ببینید چه وضعیتی دارد. کوله پشتی را بر روی بدن خود قرار دهید و بندهای فشرده سازی را در یک موقعیت راحت محکم کنید. به اطراف راه بروید تا ببینید هنگام حمل آن، چه حسی دارید. اگر می توانید راحت قدم بزنید و کوله پشتی حالت فشرده و امنی در پشت شما دارد، پس آن را به خوبی بسته بندی کرده و آماده سفر هستید.
 • اگر احساس می کنید در پشت شما وسایل به اطراف تغییر موقعیت می دهند، کوله پشتی را بردارید و وسایل را دوباره بسته بندی کنید تا فشرده و پایدارتر شوند، این کار را تا احساس فشردگی و امنیت کامل وسیله های خود تکرار کنید.
 • اگر کوله پشتی کوهنوردی شما خیلی سنگین است، در صورتی که به صورت گروهی طبیعت گردی خواهید کرد، بررسی کنید که آیا شخص دیگری جا دارد که مقداری از بار شما را حمل کند یا خیر.
 
 

 

قسمت سوم: بسته بندی کوله پشتی مانند یک کوهنورد حرفه ای

 • برای بسته بندی مواد غذایی از کیسه های مخصوص استفاده کنید؛ از وسایل نرمتر استفاده نکنید.

کیسه های Stuff یکی از وسایل محبوب تجهیزات کوهنوردی هستند که برای کمک به سازماندهی کوله پشتی استفاده می شوند. آنها کیسه های سبک اما با دوامی هستند که برای جدا کردن مواد غذایی شما از بقیه بسته ها بسیار مفید عمل می کنند. بسیاری از کوهنوردان حرفه ای کیسه ای را با غذایی که قرار نیست در مسیر بخورند و کیسه دیگری را با لوازم آرایش پر می کنند. شما می توانید برای بسته بندی تقریباً هر چیز از کیسه استفاده کنید، اما کوهنوردان باتجربه برای قرار دادن لباس در کیسه به خود زحمت نمی دهند، زیرا بسته بندی وسایل نرم و انعطاف پذیر اطراف وسایل سنگین تر و ناجورتر استفاده کارآمدتر از فضا است.

 • محصولات بودار را به طور کارآمد بسته بندی کنید.

 قوطی های خرس را به طور کارآمد بسته بندی کنید

قوطی های خرس ظروف بویایی هستند که برای نگهداری مواد غذایی، دئودورانت، ضد آفتاب و سایر مواردی که خرس ها را به خود جلب می کند استفاده می شود. استفاده از آنها در مناطقی خاص با تعداد زیاد خرس اجباری است. اگر در محلی پیاده روی می کنید که نیاز به استفاده از قوطی های خرس دارد، مهم است که به طور موثر قوطی خود را بسته بندی کنید. از هیچ وسیله ای مانند لباس برای پر کردن حفره های داخل قوطی خرس استفاده نکنید. برای پر کردن فضا ممکن است از لباس بارانی یا روکش بسته استفاده کنید، اما از هر چیزی که قرار است در اردوگاه بپوشید استفاده نکنید. شما نمی خواهید هیچ خرسی در چادر شما جذب بو شود، مانند لباسی که یک روز کامل در کنار غذا قرار و بو گرفته باشد.

برای محافظت از کوله پشتی کوهنوردی خود روکش کوله تهیه کنید.

این وسیله یک وسیله راحت و سبک است که می تواند کوله پشتی کوهنوردی شما را از خیس شدن به هنگام باران یا برف نجات دهد. روکش کوله پشتی پوششی است که در هوای نامناسب روی کوله پشتی خود می بندید. وقتی باران یا برف نمی بارد، بسته بندی روکش به اندازه ای کوچک و سبک است که می تواند در قسمت بالایی کوله شما قرار بگیرد، بنابراین در صورت نیاز می توانید به راحتی به آن دسترسی پیدا کنید.

برای مشاهده محصولات کوهنوردی در فروشگاه آفرود بازار کلیک نمایید.

آفرودبازار، هر آنچه خارج از جاده ها نیاز دارید و باید بدانید.