مجله شماره 60 - National Geographi Silk Road

مجله شماره 60 - National Geographi Silk Road نشنال جئوگرافیک
مجله نشنال جئوگرافی شماره 60 - جاده ابریشم
یادداشت سردبیر : 
جهش تکنولوژیک
طی دو دهه‌ی اخیر دنیا، به‌ویژه در کشورهای صنعتی و مدرن، شاهد پیشرفت‌های فناوری جدی و عظیمی بوده ‌است. منشأ اغلب این دستاوردها بیشتر در کشورهای اروپایی، روسیه، ایالات متحده و ژاپن بوده، که یکی از زمینه‌های اصلی آن، فراهم بودن بستر‌های مناسب برای مطالعات و تحقیقاتی است که برای مبتکران بومی یا مهاجر فراهم بوده است. وجود این فناوری‌ها در درازمدت یا کوتاه‌مدت برای این کشورها به منبع درآمد ملموسی تبدیل شده، تا حدی که برخی از این شرکت‌ها به‌تنهایی درآمد سالانه‌ای بیشتر از کشورهای در حال توسعه دارند.
اگر بخواهم کمی کلی‌تر این مطلب را بنویسم، باید بگویم اغلب کشورهای پیشرفته‌ی دنیا یک وجه اشتراک کلی دارند؛ تمامشان به‌طور جامع در انقلاب صنعتی دخیل بوده‌اند. این انقلاب صنعتی در اغلب کشورهای جهان سومی یا در حال پیشرفت اتفاق نیفتاده و به همین علت آن‌ها نقشی در آن ایفا نکرده‌ و به‌نحوی از این گردونه بسیار عقب افتاده‌اند. اما با پیشرفت تکنولوژی، به‌ویژه فناوری اطلاعات و در دسترس بودن آن برای هر کسی که به شبکه‌ی جهانی اینترنت متصل است، نظم این چرخه‌ی مختص کشورهای پیشرفته دچار تغییر شده ‌است. امروز شاهدیم که حتی کشورهای جهان سومی آفریقا یا حتی کشورهای در حال توسعه، مانند ایران خودمان، حرفی برای گفتن دارند و مبتکران با ایده‌های خارق‌العاده‌ی خود شرکت‌های بزرگ و گاهی بین‌المللی را به‌ ثبت رسانده‌اند و از این راه برای کشورشان به یک منبع درآمد جدی تبدیل شده‌اند.
نشانه‌های اصلی این موج را می‌توانیم در ایران خودمان هم مشاهده کنیم؛ اپلیکیشن‌هایی که در مدت کوتاهی به شرکت‌های بزرگی تبدیل شده‌اند، یا حتی پارک‌های فناوری که به‌تدریج در تمام استان‌های کشور در حال سبز شدن هستند و کم‌کم برای مبتکران ایرانی بستر مناسبی در جهت تحقیقات و اجرایی کردن ایده‌هایشان فراهم می‌کنند.
در مطالعات و بازدیدهایی که از چند پارک‌ فناوری در تابستان داشتم، از دیدن انبوهی از جوانان پویا و هدف‌داری که در این مراکز مشغول به مطالعه، تحقیق و اختراع هستند، شگفت‌زده شدم، تا حدی که پیش‌بینی‌های بین‌المللی برآورد کرده‌اند که شاید تا یک دهه‌ی آینده بزرگ‌ترین سیلیکون‌ولی خارج از آمریکا در ایران جوانه بزند و سهم چشم‌گیری در این بازار جهانی کسب کند. اما در این بازدیدها یک نقطه‌ضعف عمده هم مشاهده کردم و آن بخش تولید و بازاریابی این مجموعه‌ها بود. اغلب این استارت‌آپ‌ها به فاز تولید انبوه و بازاریابی که می‌رسند، با شکست مواجه می‌شوند و دلیل اصلی‌اش از دید من عدم وجود تیمی به قدرت و خلاقیت همین مبتکران در بخش بازاریابی این مراکز است که توانایی معرفی یا فروش ایده‌ها را به بازار داخلی یا خارجی ندارند، یا گاهی به‌قدری این بازاریابی‌ها ضعیف انجام شده‌ که پروژه را به ورشکستگی کشانده است.
در هر صورت، همان‌طور که در این نسخه هم در مورد پیشرفت فناوری در آفریقا خواهید خواند، تا چشم‌ به هم بزنیم، سرعت پیشرفت و اختراعات چند برابر خواهد شد، اما دیگر فقط کشورهای پیشرفته نیستند که در این زمینه فرمانروایی می‌کنند. به‌زودی هر کشور حرفی برای گفتن خواهد داشت. به ‌قول اندی وارهول در آینده‌ای نزدیک: «هر کسی برای ۱۵ دقیقه مشهور خواهد شد.»

 

در این شماره می خوانید

 

قلمروی جگوارها

 

در جست‌وجوی عیسی

 

پیشرفت فن‌آوری در آفریقا

 

جاده‌ی ابریشم

 

پناه‌جویان جوان و درمانده

 

مرتفع‌سازی خانه‌ها در آمریکا

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.
  • مدل کالا: NO : 60
  • موجودی: در انبار
  • 20,000 تومان

برچسب ها: مجله, شماره, National, Geographi, Silk, Road, نشنال, جئوگرافیک, Geographic

google5a1da5bd591e6b2d.html